Redakcja Polska

Niemiecki historyk: postawa rządu Niemiec w sprawie reparacji jest nie do przyjęcia

07.09.2022 12:47
Negatywna reakcja niemieckiego rządu federalnego, który odrzuca negocjacje z Polską w związku z przedstawionym 1 września raportem o stratach i zniszczeniach podczas II wojny światowej, jest moim zdaniem nie do przyjęcia i bezpodstawna – twierdzi niemiecki historyk dr Karl Heinz Roth.
Niemiecki historyk: postawa rządu Olafa Scholza ws. reparacji jest nie do przyjęcia
Niemiecki historyk: postawa rządu Olafa Scholza ws. reparacji jest nie do przyjęciaJuergen Nowak/ Shutterstock

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz w opublikowanym w środę wywiadzie dla gazety Frankfurter Allgemeine Zeitung odrzucił polskie żądania naprawienia szkód wyrządzonych przez Niemcy w Polsce w czasie II wojny światowej. "Mogę zaznaczyć, podobnie jak wszystkie poprzednie rządy federalne, że kwestia ta została ostatecznie rozstrzygnięta w prawie międzynarodowym" - przekonywał Scholz.

Innego zdania jest niemiecki historyk. "Polska nigdy nie zrzekła się roszczeń reparacyjnych wobec Niemiec: ani w 1953 roku, ani przy okazji traktatu dwa plus cztery z 1990 roku, przy którym rząd polski nie był w ogóle zaangażowany" – zaznaczył Roth.

Dr Roth: raport "metodologicznie świetny" 

Zdaniem historyka polski raport jest "metodologicznie świetny, dobrze i systematycznie przygotowany, przekonujący w swoich analizach". Jego zdaniem oszacowanie wartości poniesionych przez Polskę strat demograficznych, spowodowanych przez niemiecką okupację Polski, a także szkód materialnych, ekonomicznych i kulturowych jest "prawidłowe i umiarkowane".

"Konkluzje raportu, zgodnie z którym Polska straciła w latach 1939-45 45 proc. produktu krajowego brutto i który musi zostać zrekompensowany odpowiednimi reparacjami, są ze wszech miar słuszne. Poprzez swoje działania komisja ekspertów stworzyła solidną podstawę do odpowiednich negocjacji rządowych" – podkreślił Roth.

"Myślę, że to ważne, że polski rząd wzywa teraz oficjalnie Berlin do negocjacji, nawet jeśli można się spodziewać odmowy" – zauważył Roth. "Następnym krokiem polskiego rządu powinno być wystąpienie z roszczeniami odszkodowawczymi przeciwko Niemcom do ONZ, tak jak zrobiono to w 1969 roku, a także skontaktowanie się z Parlamentem UE, Komisją UE i Komisją Arbitrażową OBWE" - dodał.

Wspólne działania Warszawy z Atenami

Jak zauważył niemiecki historyk, Polska powinna skoordynować te kroki z Grecją, której rząd również w ostatnich latach wezwał Niemcy do negocjacji w sprawie reparacji. "Tylko wtedy, gdy obydwa rządy wspólnie wywrą zmasowaną presję dyplomatyczną i polityczną na Berlin, będzie szansa na wynegocjowanie rozwiązania" – podkreślił Karl Heinz Roth.

1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Nad raportem pracowało ok. 30 naukowców - historyków, ekonomistów, rzeczoznawców majątkowych - oraz 10 recenzentów.

Przyjęta przez komisję suma strat w wyniku niemieckiej agresji na Polskę to 6 bln 200 mld złotych. 


PAP/dad

Rozmowa pierwszych dam Polski i Ukrainy. Tematem współpraca we wsparciu dzieci doświadczonych wojną

07.09.2022 10:40
Kancelaria Prezydenta przekazała, że tematem wtorkowej rozmowy pierwszych dam Polski i Ukrainy Agaty Kornhauser–Dudy i Ołeny Zełenskiej była współpraca w zakresie wsparcia ukraińskich dzieci oraz ofiar wojny.

Mateusz Morawiecki wzywa do pomocy Ukraińcom. "Bankructwo Ukrainy może stworzyć zupełnie inne okoliczności"

07.09.2022 11:38
Plan Rosji, to rzucić na kolana gospodarkę ukraińską, społeczeństwo ukraińskie, poprzez doprowadzenie do bankructwa; wzywam do przekazania Ukrainie środków pomocowych i grantowych - mówił w środę w Karpaczu premier Mateusz Morawiecki.