Redakcja Polska

15 lat temu rozpoczęła się wojna rosyjsko-gruzińska

10.08.2023 12:00
Konflikt rozpoczął się w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku po serii osetyjsko-rosyjskich prowokacji.
Audio
  • Marcin Bruszewski z Defence24.pl o wojnie rosyjsko-gruzińskiej. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Okolice miasta Gori - gruzińska policja (po lewej) i rosyjscy żołnierze ewakuują zniszczony czołg.
Okolice miasta Gori - gruzińska policja (po lewej) i rosyjscy żołnierze ewakuują zniszczony czołg. Lorenz.King@geogr.uni-Giessen.de (źr. Wikipedia.pl, CC BY-SA 4.0)

W efekcie wojny, która trwała pięć dni, Rosja zablokowała przystąpienie Gruzji do NATO i doprowadziła do utraty przez Tbilisi kontroli nad separatystycznymi republikami Osetii Południowej i Abchazji.

Gruzja podjęła wówczas zbrojną próbę odzyskania kontroli nad Osetią Południową, regionem, który oderwał się od niej w latach 90. i przy nieformalnym wsparciu Moskwy uzyskał faktyczną niezależność od Tbilisi. Rosja odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do Osetii Południowej i dalej w głąb terytorium Gruzji.

12 sierpnia 2008 r. do Tbilisi przybyła delegacja przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej na czele z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim. Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy wzięli udział w manifestacji, na którą przyszło ok. 150 tysięcy Gruzinów. Padły tam słynne słowa prof. Lecha Kaczyńskiego: „Świetnie wiemy, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!”

Tego samego dnia Francja, pełniąca prezydencję w UE, doprowadziła do podpisania porozumienia, nazywanego od nazwisk sygnatariuszy - prezydentów Rosji i Francji - porozumieniem Miedwiediew-Sarkozy. 12 sierpnia Miedwiediew wydał rozkaz przerwania ofensywy w Gruzji.

W czasie działań zbrojnych rosyjskie wojska zajęły Osetię Południową i Abchazję oraz część terytorium samej Gruzji, z którego wycofały się po podpisaniu rozejmu. Pozostały jednak na terenach Osetii Południowej i Abchazji, a pod koniec sierpnia 2008 r. Rosja uznała ich niepodległość.

W efekcie wojny, która trwała pięć dni, Rosja zablokowała przystąpienie Gruzji do NATO i doprowadziła do utraty przez Tbilisi kontroli nad separatystycznymi republikami: Osetią Południową i Abchazją


IAR/PP

Szef MON: skorzystamy z propozycji Niemiec, by przedłużyć czas stacjonowania w Polsce niemieckich baterii Patriot

10.08.2023 12:00
Skorzystamy z propozycji Niemiec, by przedłużyć czas stacjonowania w Polsce niemieckich baterii Patriot do końca roku. Do tego czasu będziemy gotowi, by zastąpić je polskimi Patriotami - powiedział szef MON w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Słowenia: pierwsi polscy żołnierze przylecieli na rekonesans

10.08.2023 15:13
Do Słowenii przyleciała pierwsza grupa polskich żołnierzy, którzy pomogą temu krajowi w zwalczaniu skutków ostatniej, katastrofalnej powodzi. Oficerowie wojsk inżynieryjnych mają dowiedzieć się jakie na miejscu są potrzeby i przygotować teren dla kolejnej, większej już grupy żołnierzy.

Micheil Saakaszwili: Lech Kaczyński to nie tylko wielki Polak, ale też bohater Gruzji

10.08.2023 15:35
"Lech Kaczyński jest nie tylko wielkim Polakiem, ale też bohaterem narodowym Gruzji" - oświadczył w czwartek w mediach społecznościowych były gruziński prezydent Micheil Saakaszwili. "Do tej pory w wielu gruzińskich rodzinach wznoszony jest toast ku jego pamięci" - dodał.