Redakcja Polska

Mija 50 lat od pamiętnego meczu Anglia - Polska na Wembley

18.10.2023 11:16
50 lat temu, 17 października 1973 roku, Polska w pamiętnym meczu na Wembley, zremisowała z Anglią 1:1, awansując po raz pierwszy po II wojnie światowej do finałów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbyły się w RFN w 1974.
Audio
  • Mija 50 lat od pamiętnego meczu Anglia - Polska na Wembley. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Jan Tomaszewski broni kolejny strzał Anglików podczas meczu na Wembley 17.10.1973 roku
Jan Tomaszewski broni kolejny strzał Anglików podczas meczu na Wembley 17.10.1973 rokuPAP/CAF-archiwum

Tego dnia polscy piłkarze stali się znani na świecie, a trener Kazimierz Górski przeszedł do historii. Gola dla naszej drużyny zdobył środkowy napastnik Jan Domarski, który zastąpił kontuzjowanego Włodzimierza Lubańskiego. 

Faworytami meczy rozgrywanego na słynnym, wyburzonym w 2003 roku, londyńskim stadionie Wembley byli Anglicy. Ich światowej sławy trener Alf Ramsey wcześniej, w 1966, poprowadził drużynę do tytułu mistrzów świata. Spotkanie na Wembley przyciągnął uwagę niemal całej Polski. Kibice z zapartym tchem śledzili zmagania naszych piłkarzy, pamiętając zwycięstwo Polaków z Anglikami 2:0 w meczu rozegranym w Chorzowie 7 czerwca 1973.

50 lat temu, 17 października, na czas transmisji zamarł ruch na ulicach większych miast. Mecz rozgrywany był w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata. Polskim piłkarzom do awansu wystarczał remis. Drużyna angielska potrzebowała wygranej i nikt w Wielkiej Brytanii nie przewidywał innego rozstrzygnięcia. Polaków traktowano jak amatorów. Jan Tomaszewski został przez angielskiego trenera Briana Clougha określony "klaunem”, a przez prasę "najgorszym bramkarzem grającym na Wembley”. Podczas odgrywania polskiego hymnu narodowego angielscy kibice krzyczeli "animals" - "zwierzęta" i gwizdali.
Remis, wywalczony przez Polaków, uznano za sensację. Był to dzień klęski angielskiego futbolu. Po meczu londyńskie gazety ukazały się z tytułami w formie nekrologów "Koniec świata" oraz "Żegnaj, chwało". Trener Kazimierz Górski po latach mówił, że była to najważniejsza gra w dziejach polskiego futbolu.

Gol Jana Domarskiego do dziś jest uważany za najważniejszy w historii polskiego futbolu, a prestiżowy dziennik "The Times" umieścił go na liście 50 najważniejszych w historii piłki nożnej. Polacy zawdzięczali remis w dużej mierze umiejętnościom i szczęściu bramkarza Jana Tomaszewskiego. Po meczu londyńska prasa nazwała go "człowiekiem, który zatrzymał Anglię". 

Dla piłkarzy trenera Górskiego był to kolejny, po zdobytym na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku złotym medalu, sukces. Trener Anglików - Alf Ramsey został zwolniony w 1974, po tym, jak reprezentacji Anglii nie udało się zakwalifikować do finałów X Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w RFN.

Polacy zajęli trzecie miejsce. Królem strzelców z siedmioma golami został Grzegorz Lato. Na drugim miejscu, z pięcioma celnymi trafieniami znaleźli się Andrzej Szarmach i Holender Johan Neeskens.

IAR/PP

Ukraina! 8. Festiwal Filmowy rozpocznie się wkrótce w Warszawie

16.10.2023 12:39
Festiwal poświęcony kulturze ukraińskiej rozpocznie się 18 października w Kinotece, Kinie Amondo i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i potrwa do 24 października. Tegoroczna edycja festiwalu będzie dostępna także online na platformie vod.Warszawa.pl

45 lat temu Polak został papieżem. Uroczysta msza święta przy grobie Jana Pawła II

16.10.2023 14:00
W 45. rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża, w bazylice watykańskiej przy jego grobie odbyła się poranna uroczysta msza święta, w której udział wzięli polscy duchowni i wierni. Nabożeństwu przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Zdobyła upragniony szczyt. 45 lat temu Wanda Rutkiewicz weszła na Mount Everest

16.10.2023 15:00
Była pierwszą Europejką oraz trzecią kobietą na świecie na wierzchołku najwyższej góry świata. Wcześniej nie udało się to żadnemu z polskich himalaistów.