Redakcja Polska

Ukraina! 8. Festiwal Filmowy rozpocznie się wkrótce w Warszawie

16.10.2023 12:39
Festiwal poświęcony kulturze ukraińskiej rozpocznie się 18 października w Kinotece, Kinie Amondo i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i potrwa do 24 października. Tegoroczna edycja festiwalu będzie dostępna także online na platformie vod.Warszawa.pl
Audio
  • Martyna Lach o festiwalu filmowym UKRAINA! [posłuchaj]
UKRAINA Festiwal Filmowy
UKRAINA! Festiwal FilmowyFoto: materiały prasowe

Tegoroczna edycja festiwalu zagości również w 12 miastach Polski, m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Białymstoku, Płocku i Lublinie.

UKRAINA! Festiwal Filmowy to jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce. W ramach programu pokazanych zostanie ponad 60 filmów, w tym nowe filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a zarazem najlepsze, nagradzane na festiwalach filmy, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich lat.  Oprócz pokazów filmowych odbędzie się prawie 20 wydarzeń towarzyszących  oraz spotkania z twórcami. W festiwalu weźmie udział około 50 gości Polski i Ukrainy.

Z organizatorką festiwalu Martyną Lach, o zaproszonych gościach, festiwalowych projekcjach i imprezach towarzyszących, rozmawia Ewa Plisiecka.

Zakończył się Festiwal Filmowy Berlinale. Nie zabrakło odniesień do wojny w Ukrainie

27.02.2023 11:22
W trakcie 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie Sean Penn i Aaron Kaufman pokazali m.in. dokument "Superpower" o walce obronnej tego kraju, obecne były także polskie akcenty.

Ruszył II Letni Przegląd Filmowy „Pod Wspólnym Niebem”

17.07.2023 12:14
Do 6 września w każdą środę na dziedzińcu Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie pokaz filmów z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii; pokazom towarzyszą rozmowy z zaproszonymi gośćmi.  

Za nami 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Poznaliśmy wszystkich laureatów

24.09.2023 08:54
Grand Prix - Złote Lwy 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał film "Kos" w reżyserii Pawła Maślony. Film "Kos" otrzymał też nagrodę dziennikarzy akredytowanych na Festiwalu.

W Gdyni trwa 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

28.09.2023 14:18
W programie tegorocznego festiwalu NNW jest prawie 250 projekcji filmów fabularnych, dokumentalnych, prezentacji reportaży radiowych i wydarzeń opowiadających o postawach ludzi, dla których nadrzędną wartością jest wolność.