X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ageizm na rynku pracy. „Problem z pracą zaczyna się po pięćdziesiątce”

23.02.2022 16:56
Problem z pracą zaczyna się po pięćdziesiątce. Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie eksperymentalne dotyczące zjawiska ageizmu na rynku pracy. Kandydaci poniżej 30-tego roku życia otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio dwa razy częściej niż osoby powyżej 50 lat o tych samych kompetencjach. W Warszawie młodsi kandydaci aplikujący na wyspecjalizowane stanowiska z doświadczeniem, byli zapraszani na rozmowę nawet czterokrotnie częściej niż ich starsi kontrkandydaci.
Audio
  • Z Andrzejem Kubisiakiem, zastępcą dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego o zjawisku ageizmu na polskim rynku pracy rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Senior w pracy, zdjęcie ilustracyjne.
Senior w pracy, zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Tendencja jest bardzo wyraźna, mimo faktycznego zapotrzebowania pracodawców na pracowników. Kiedy pojawia się możliwość wyboru, wiek jest jednak decydujący” - wyjaśnia Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

„Przeprowadziliśmy eksperyment na realnej gospodarce, z którego wynika, że osoby starsze są zdecydowanie rzadziej zapraszane na rozmowy kwalifikacyjne. Wysłaliśmy ponad tysiąc aplikacji do pracodawców na prawdziwe ogłoszenia o pracę. Przygotowaliśmy dwa zestawy CV o tych samych kompetencjach dla osoby 50 plus i dwudziestoośmiolatka. Widzieliśmy jak osoby po pięćdziesiątce były dwa razy rzadziej zapraszane na rozmowy rekrutacyjne. Zatem jest przekonanie po stronie pracodawców, że większa wartość wynika z zatrudnienia osoby młodszej” - analizuje ekspert pracy.

Polscy pracodawcy mają sporo do nadrobienia, chociażby w zakresie zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu. To rozwiązania bardzo wygodne dla młodych rodziców i osób, które mierzą się z dodatkowymi obowiązkami domowymi. Równocześnie, dane wskazują na potrzebę wparcia funkcjonowania na rynku pracy i powrotu na ten rynek, kobiet po pięćdziesiątym roku życia. To absolutnie obszar do poprawy” - mówi gość audycji „Kierunek: Polska”.

Z Andrzejem Kubisiakiem, zastępcą dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego o zjawisku ageizmu na polskim rynku pracy rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.