Polskie Radio
Section05
pracownik 50 plus

Proces starzenia się społeczeństwa postępuje coraz szybciej. Ma to kolosalne znaczenie dla rynku pracy

Rynek pracy nie wykorzystuje potencjału pracowników w wieku 45-64 lata w krajach OECD, a zjawisko ich dyskryminacji występuje też na polskim rynku pracy - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Podkreślili, że udział tych osób w ogóle ludności w wieku produkcyjnym rośnie w krajach OECD jak i w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma praca zatrudnienie pracownik 50 plus

Raport "Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022". Czy warto zadbać o pozostanie na rynku osób 50+?

Pokolenie 50+ może stanowić istotny czynnik na rynku pracy. Należy zatem tak zmienić przepisy i nastawienie pracodawców, a także samych osób po 50. roku życia, aby chętniej pracowały dłużej, a nie decydowały się na jak najszybsze odejście na emeryturę - to główne konkluzje raportu "Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022. Osoby 50+ na rynku pracy: możliwości i ograniczenia".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma praca pracownik 50 plus pracownik zatrudnienie

Ageizm na rynku pracy. „Problem z pracą zaczyna się po pięćdziesiątce”

Problem z pracą zaczyna się po pięćdziesiątce. Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie eksperymentalne dotyczące zjawiska ageizmu na rynku pracy. Kandydaci poniżej 30-tego roku życia otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio dwa razy częściej niż osoby powyżej 50 lat o tych samych kompetencjach. W Warszawie młodsi kandydaci aplikujący na wyspecjalizowane stanowiska z doświadczeniem, byli zapraszani na rozmowę nawet czterokrotnie częściej niż ich starsi kontrkandydaci.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa praca praca zdalna praca w życiu praca za granicą praca hybrydowa rynek pracy pracodawcy pracownik 50 plus senior czas pracy rekrutacja wiek emerytalny w Polsce Małgorzata Frydrych

Wiceprezes ZUS: w tym roku emerytów czeka rekordowa waloryzacja świadczeń

Emeryci i renciści otrzymują już wyrównania świadczeń styczniowych łącznie z emeryturami czy rentami z lutego. Te zaś są wypłacane w wysokości takiej jak przed wejściem w życie Polskiego Ładu. Nikt z seniorów, czy to pozostający tylko na świadczeniu, czy dorabiający do niego, nie będzie też na nowych rozwiązaniach stratny - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk. Także dziś premier poinformował o rekordowej 7 proc. waloryzacji rent i emerytur w 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS Polski Ład emerytura waloryzacja emerytur pracownik 50 plus

Eksperci: doskonała sytuacja na rynku pracy nie zwalnia z konieczności zmian w infrastrukturze regionów

Sytuacja na polskim rynku pracy jest nadspodziewanie dobra i jedna z najlepszych w Europie. Oczywiście są znaczne zróżnicowania regionalne co dowodzi wieloletnich zaniedbań w zagospodarowaniu przestrzennym kraju. Trzeba więc znacznie przyśpieszyć tak zmiany infrastrukturalne jak i robotyzację  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i radca prawny Paweł Pelc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy pracownicy wynagradzanie pracownik 50 plus

Gdzie dorabiają emeryci? Ekspert: istotne jest zachęcanie osób powyżej 50. roku życia do aktywności zawodowej

Szanse emerytów na rynku pracy będą rosły, istotne są jednak zachęty dla osób powyżej 50. roku życia do aktywności zawodowej - wynika z raportu Personnel Service. W Niemczech czy Danii pracuje ponad 60 proc. osób w wieku 55-64 lata. W Polsce ten wskaźnik wynosi tylko 40 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura senior praca zatrudnienie pracownik 50 plus pracownik zarobki

Polski Ład: zobacz, jakie korzystne zmiany wprowadza dla emerytów i rencistów

Na nowych rozwiązaniach Polskiego Ładu, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia, skorzysta nie tylko 2/3 emerytów, którzy w ogóle nie zapłacą podatku, a ich jedynym obciążeniem będzie składka zdrowotna, ale również ci emeryci, których świadczenie wynosi do 5 tys. zł miesięcznie. Ci zapłacą niższe podatki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura finanse Polski Ład ulga podatkowa pracownik 50 plus społeczeństwo

Resort finansów wprowadzi ulgę podatkową dla pracujących seniorów. To część Polskiego Ładu

Polski Ład wprowadza od Nowego Roku emerytury bez podatku. Resort finansów chce zatrzymać na rynku pracy jak największą grupę pracowników, którzy już mogą przejść na emeryturę. Z szacunków wynika, że korzyści finansowe dla tych, którzy czasowo zrezygnują z pobierania emerytury i nadal będą pracować, sięgną ponad 800 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki ulga podatkowa fiskus emerytura pracownik 50 plus

Pracownicy chcą coraz więcej zarabiać. To efekt tysięcy wakatów na rynku pracy

W ciągu roku oczekiwania płacowe kandydatów do pracy znacząco wzrosły, w przypadku specjalistów i menedżerów jest to wzrost o średnio 10-30 proc. - podały firmy rekrutacyjne. W sektorach e-commerce, digital marketingu i nowych technologii pracownicy spodziewają się nawet o 40 proc. wyższej płacy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy praca pracownik 50 plus pracownik COVID-19 tarcza antykryzysowa

Polska po pandemii ma duży wzrost nowych zatrudnionych na tle UE. Tak wynika z danych Eurostatu

Polska zajmuje 13. miejsce w UE pod względem wskaźnika zatrudnienia w porównaniu z 18. przed pandemią - twierdzą eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Według analityków PIE w całej Unii pracowało pod koniec II kw. br. o 2,98 mln osób mniej niż przed COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA eurostat zatrudnienie pracodawcy pracownicy firma aktywność pracownik 50 plus Unia Europejska

Wiceminister rodziny: chcemy rozszerzyć program Senior+ o nowe instytucje i grupy społeczne

- Chcemy rozszerzyć program Senior+ lub stworzyć nowy, aby zacząć tworzyć centra integracji międzypokoleniowej, co będzie miało duży walor wychowawczy, dla osób starszych i małych dzieci, w wieku przedszkolnym - powiedział Stanisław Szwed wiceminister rodziny i polityki społecznej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura pracownik 50 plus ZUS senior Ministerstwo Rodziny

Prezes ZUS: obecny system emerytalny premiuje długie płacenie składek, ale trzeba o tym edukować

Z okazji obchodzonego 1 października Międzynarodowego Dnia Seniora mamy dla naszych emerytów dobre wiadomości. Dodatkowe świadczenia, a już dłuższa niedługo praca bez podatku, to niebagatelna finansowa pomoc. Ale to też przekaz do osób młodszych, że trzeba systematycznie odprowadzać składki, znacznie wcześniej niż po przekroczeniu 40 roku życia – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura senior ZUS zatrudnienie pracownik 50 plus

Co siódmy pracownik wciąż pracuje zdalnie, mężczyzni bardziej aktywni zawodowo od kobiet. Nowa analiza GUS

Współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 15–89 lat (BAEL) wyniósł w I kwartale 2021 roku 57,3 proc. - poinformował w GUS. Zdalnie obowiązki zawodowe wykonywał prawie co siódmy pracujący, w większości przypadków z powodu pandemii COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus pracownicy pracownik 50 plus zatrudnienie bezrobocie praca zdalna pracodawcy społeczeństwo

Eksperci: emerytury stażowe należałoby pokazać na szerszym tle całego systemu i wysokości świadczeń w przyszłości

Emerytury stażowe być może byłyby dobrym rozwiązaniem, gdyby zostały wpisane spójnie w cały system emerytalny. Dziś stanowi on kolejną łatkę jeszcze obniżając średni wiek przechodzenia na emeryturę - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG. Również dr Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) stwierdził, że rozwiązanie jest warte przemyślenia, ale podnosił fakt krótkiego stażu pracy, szczególnie w wypadku kobiet, które w efekcie mogą mieć bardzo niskie emerytury.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura oszczędzanie inwestycje ZUS pracownik 50 plus

Eksperci: emerytury stażowe wymagają ekonomicznej analizy z punktu widzenia ZUS, ale i sytuacji finansowej wcześniejszych emerytów

Emerytury stażowe mogłyby być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy przez długie lata odprowadzania składek wypracowali sobie emeryturę - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej – Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW to złe rozwiązanie, które spowodowałoby biedę tych osób na starość i zmusiło państwo do ich wspierania w ramach opieki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prezydent emerytura pracownik 50 plus ZUS budżet Polski