Redakcja Polska

2 maja - Dzień Polonii i Polaków za Granicą

02.05.2023 17:57
Drugiego maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W tym dniu warto przypomnieć, że poza granicami kraju mieszka blisko 20 mln Polaków.
Audio
  • Z Polakami mieszkającymi poza granicami kraju rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Spotkanie polonijne w Liverpoolu z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
Spotkanie polonijne w Liverpoolu z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.Foto: Polskie Merseyside

To bardzo ważne święto dla Polaków żyjących na emigracji, czas, kiedy możemy pokazać nasz kawałek Polski w społecznościach, w których żyjemy na co dzień – mówi Bartosz Lisowski, Polak mieszkający w Liverpoolu. Ze względu na koronację Karola III, wyjątkowo przesunęliśmy obchody o kilka dni, za to jak co roku będziemy świętować z Polakami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii, którzy czują się związani z ojczyzną mimo dzielących nas od kraju kilometrów – dodaje twórca Polskiego Merseyside.

Wszędzie tam, gdzie może zgromadzić się grupa Polaków, w południe śpiewamy hymn Polski – podkreśla Bożena Krasoń, Polka mieszkająca we Włoszech. Sama w zeszłym roku zainicjowałam międzynarodowe odśpiewanie polskiego hymnu. Połączyliśmy się na platformie polonijnej o godzinie 12.00 i mimo różnic czasowych oraz dzielących nas kilometrów, stanęliśmy wspólnie do hymnu - relacjonuj współorganizatorka konkursu Osobowość Polonijna Roku.

Drugi czy trzeci maja to doskonały moment, żeby uczyć nasze dzieci, wychowane na emigracji tego kim są, w jakiej tradycji są zakorzenieni – zaznacza Piotr Czyżewski, który z rodziną wrócił do Polski z Irlandii. Przez kilkanaście lat naszego pobytu na emigracji, co roku zabieraliśmy dzieci na obchody związane z Dniem Polonii i Dniem Flagi do Dublina. Zwykle był to weekend poprzedzający święta majowe bądź weekend po nich, bowiem w Irlandii początek maja to zwykłe dni robocze. Chcieliśmy, by nasze dzieci wychowywane na obczyźnie miały kontakt z Polską – przyznaje gość audycji Kierunek Polska.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony przez Sejm RP z inicjatywy Senatu w 2002 roku, w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.

Z Polakami mieszkającymi poza granicami kraju rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.


Nowojorska Polonia uczciła Dzień Flagi biało-czerwoną paradą samochodów i motocykli

01.05.2023 08:47
Po raz trzeci w tym roku Polacy z Nowego Jorku wyruszyli z okazji Dnia Flagi kawalkadą udekorowanych na biało-czerwono pojazdów. Przebyli w niedzielę trasę wiodącą przez część dwóch dzielnic miasta, Brooklyn i Queens.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Ilu naszych rodaków mieszka w innych krajach?

02.05.2023 09:19
2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i przyznających się do polskich korzeni. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Święto nawiązuje do przedwojennej tradycji, zgodnie z którą 2 maja obchodzono Dzień Imigranta.

Biuro "Niepodległa" zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Flagi i Dnia Polonii i Polaków za Granicą

02.05.2023 10:43
Propozycje biura to przygotowane m.in. z myślą o Polonii podcasty „Halo, tu Niepodległa" o słynnych Polakach, którzy przyczynili się do wzmocnienia wizerunku Polski na świecie.