Redakcja Polska

Przerwana przez wojnę misja korespondenta Polskiego Radia w Moskwie

23.02.2023 20:25
Noc z 23-go na 24-ty lutego 2022 roku była krótka. Sen wielu osób przerwały spadające na Ukrainę rosyjskie bomby. - Telefon zadzwonił przed świtem. Wydawca Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia poinformował mnie o planowanym nocnym orędziu Władimira Putina. Prezydent Rosji poinformował wówczas o rozpoczęciu specjalnej operacji wojskowej na terenie Ukrainy i wsparciu, także wojskowym, separatystycznych republik Ługańskiej i Donieckiej. Bezpieczeństwo Europy i świata zostało postawione pod znakiem zapytania - wspomina Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
Audio
  • Z Maciejem Jastrzębskim, korespondentem Polskiego Radia w Moskwie o dniach poprzedzających rosyjską agresję na Ukrainę, pierwszym dniu wojny oraz przerwanej misji korespondenta Polskiego Radia rozmawiała Małgorzata Frydrych.
1. rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Świat mówi Putinowi nie.
1. rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Świat mówi Putinowi "nie". Foto: PAP

- Dni poprzedzające rosyjską agresję na Ukrainę były bardzo nerwowe. Czuliśmy, że coś złego wisi w powietrzu. Baliśmy się o siebie nawzajem, czy ktoś w środku nocy nie przyjdzie do naszych mieszkań, zagranicznych korespondentów, i słuch po nas zaginie - mówi Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.

- W czasie, kiedy rosyjskie media epatowały putinowską propagandą, my rozmawialiśmy z przedstawicielami opozycji, aktywistami i pokazywaliśmy światu prawdziwe oblicze Rosji i postawy mieszkańców wobec agresji na Ukrainie. Trzeciego i czwartego marca 2022 roku wyjechali korespondencji zachodnich mediów, po wprowadzonej specjalnej ustawie, która pozwalała na pozbawienie wolności osoby za przekazywanie za granicę informacji niezgodnych z obowiązującym rządowym kierunkiem. Ja wyjechałem 10 marca, jako ostatni korespondent zagranicznych mediów. Do granicy z Łotwą towarzyszyli mi polscy dyplomaci, gwarantujący nam bezpieczny powrót do ojczyzny, za co bardzo jestem im wdzięczny - podkreśla gość Polskiego Radia dla Zagranicy.

Z Maciejem Jastrzębskim, korespondentem Polskiego Radia w Moskwie o dniach poprzedzających rosyjską agresję na Ukrainę, pierwszym dniu wojny oraz przerwanej misji korespondenta Polskiego Radia rozmawiała Małgorzata Frydrych.

 


Rok działalności Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce

23.02.2023 14:48
Biuro powstało w rekordowym tempie w marcu 2022 r., aby wspierać rodziny uciekające przed wojną i pomagać im w powrocie do normalności. Dostarcza środki higieniczne i sanitarne, apteczki oraz ratujący życie sprzęt medyczny dla 350 000 uchodźców w Polsce.

Juliusz Sabak: wyposażenie z Zachodu odegrało znaczącą rolę w każdej fazie wojny w Ukrainie

24.02.2023 08:00
Juliusz Sabak z serwisu Defence24.pl podkreśla, że dzięki wyposażeniu wojskowemu, które Ukraina otrzymała od wspierających ją państw, Kijów od 12 miesięcy jest w stanie odpierać rosyjskie ataki.

W ciągu roku od napaści Rosji Polska przekazała Ukrainie uzbrojenie o wartości ponad 2,2 mld euro

24.02.2023 09:55
Polska przekazuje Ukrainie sprzęt wojskowy od początku rosyjskiej agresji rok temu; do tej pory wartość przekazanego sprzętu i zapasów przekroczyła 2,2 mld euro. Wśród przekazanego sprzętu znalazły się m.in. czołgi T-72, armatohaubice Krab, karabinki Grot, wyrzutnie przeciwlotnicze oraz amunicja.