Redakcja Polska

Wszyscy Irlandczycy mają opuścić Ukrainę. Rekomendacja MSZ Irlandii

13.02.2022 22:37
Irlandzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, by wszyscy obywatele Irlandii przebywający na Ukrainie opuścili ten kraj. To oczywiście w związku z możliwą inwazją Rosji.
Ukraiński rząd informuje, że nie ma zamiaru zamykania przestrzeni powietrznej nad Ukrainą
Ukraiński rząd informuje, że nie ma zamiaru zamykania przestrzeni powietrznej nad UkrainąShutterstock.com/ Real_life_Studio

Ukraińskie władze apelują do swoich obywateli o spokój. Tymczasem w związku z rosyjskim zagrożeniem kolejne kraje rekomendują swoim obywatelom opuszczenie Ukrainy.  

Jak czytamy w komunikacie MSZ Ukrainy - obecnie bardzo ważne jest zachowanie spokoju, konsolidacja wewnątrz kraju, a także unikanie działań, które zachwiałyby stabilnością kraju i siały panikę.

Jak napisano - Ukraina ma silną pozycję, dzięki skoordynowanym dyplomatycznym kontaktom na wszystkich poziomach, a także przygotowanym w USA i Unii Europejskiej zdecydowanym sankcjom, ale też dostawom uzbrojenia i pomocy makroekonomicznej. Ponadto, jak czytamy w komunikacie - Siły Zbrojne Ukrainy śledzą rozwój wydarzeń i są gotowe dać odsiecz jakimkolwiek atakom na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

Tymczasem ambasady m.in. Finlandii, Nowej Zelandii, Północnej Macedonii zaapelowały do swoich obywateli o opuszczenie Ukrainy. Wcześniej z takim apelem wystąpiły m.in. USA, Wielka Brytania, Australia, Japonia, Izrael, Dania, Łotwa i Estonia.

Irlandzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie tylko wzywa do opuszczenia kraju, ale tym bardziej przestrzega przed ewentualnymi podróżami do tego kraju. Ambasada Irlandii w Kijowie ma pozostać otwarta, ale pozostanie tam bardzo ograniczona liczba pracowników. 


Źródło: kierunekirlandia.eu/IAR/ho

Agencja Reutera: Amerykanie z misji OBWE w Doniecku na wschodniej Ukrainie rozpoczęli ewakuację

13.02.2022 10:32
Amerykanie z misji OBWE na wschodniej Ukrainie rozpoczęli ewakuację z Doniecka. Jak informuje agencja Reutera, korzystają z samochodów. OBWE na razie nie potwierdza tej informacji.

Premier w "La Repubblica": dla Putina nie ma miejsca na wolną i niepodległą Ukrainę

13.02.2022 12:01
"Duża część europejskich elit wyspecjalizowała się w zakładaniu klapek na oczy, chroniących je przed jaskrawością odradzających się rosyjskich ambicji mocarstwowych" - napisał premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym na łamach "La Repubblica". Zdaniem premiera intencje Moskwy nie powinny budzić wątpliwości: "dla Władimira Putina nie ma miejsca na wolną i niepodległą Ukrainę" - podkreślił szef polskiego rządu. 

Samoloty RAF w sąsiedztwie Ukrainy. Media: będą patrolować przestrzeń powietrzną

13.02.2022 11:29
Brytyjskie samoloty będą patrolować przestrzeń powietrzną nad terytorium Rumunii - podał w sobotę wieczorem dziennik "The Times". Gazeta podała, że samoloty zostaną tam skierowane z Cypru, a więc ze znajdującej się na wyspie bazy lotniczej RAF Akrotiri.

Mer Kijowa Witalij Kliczko: jesteśmy przygotowani na najgorsze, świat musi nas wspierać

13.02.2022 13:25
Na dzień przed wizytą kanclerza Olafa Scholza na Ukrainie mer Kijowa, Witalij Kliczko, zaapelował do Niemiec i świata o wsparcie dla Ukrainy."Na Ukrainie jesteśmy przygotowani na najgorsze, świat musi nas teraz wesprzeć!” - powiedział w niedzielę w rozmowie z gazetą "Bild am Sonntag”.