Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 24.02.2023 r.

24.02.2023 17:30
W tym wydaniu: wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie i Warszawie oraz szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w przededniu pierwszej rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie oraz rezolucja ONZ wzywająca Rosję do pokoju.
Audio
Joe Biden: Relacje Stanów Zjednoczonych z Polską mają kluczowe znaczenie
Joe Biden: Relacje Stanów Zjednoczonych z Polską mają kluczowe znaczenieKPRP/Jakub Szymczuk

Zachód solidarny z Ukrainą

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie i Kijowie potwierdziły, że decyzja Zachodu o wsparciu Ukrainy jest aktualna. Polityk przypomniał, że w swoim przemówieniu amerykański przywódca jednoznacznie wskazał, że nie można dopuścić do zwycięstwa Rosji. Paweł Jabłoński podkreślił również, że takie samo stanowisko prezentuje polska dyplomacja.

Wiceminister Paweł Jabłoński dodał, że powstrzymanie Rosji na Ukrainie oznacza znaczące osłabienie Kremla, a tym samym wsparcie dla innych krajów, które Rosja chce sobie podporządkować.

W tym tygodniu prezydent Stanów Zjednoczonych najpierw odwiedził Kijów, następnie Warszawę, gdzie najpierw odbył bilateralne rozmowy z polskimi władzami. Wziął też udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki

Specjalista prawa międzynarodowego profesor Maciej Perkowski powiedział, że oświadczenie przywódców państw wschodniej flanki NATO w Warszawie i wydana przez nich deklaracja, to odpowiedź na obecne wyzwania. W ocenie prawnika istotną kwestią było przypomnienie zobowiązań wynikających z artykułu 5. NATO.

W spotkaniu Bukaresztańskiej Dziewiątki wzięli udział liderzy Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii, a także prezydent USA Joe Biden i szef NATO Jens Stoltenberg.

Prezydent Andrzej Duda: Polska od początku wierzyła w niezłomność Ukrainy w walce z Rosją

W okolicznościowym orędziu w przeddzień rocznicy rosyjskiej inwazji prezydent dziękował Polakom za solidarność z Ukraińcami i przekonywał, że Kijów musi zwyciężyć, aby na Ukrainie zapanował pokój. Andrzej Duda przypomniał, że dzień przed rozpoczęciem wojny odwiedził Kijów. Prezydent powiedział, że Polska jest liderem pomocy dla Ukrainy - wojskowej i humanitarnej. W orędziu stwierdził, że zachodnie państwa są zjednoczone, a rola NATO wzrosła.

Andrzej Duda stwierdził, że - aby na Ukrainie zapanował pokój - musi zwyciężyć Kijów. W orędziu prezydent odrzucił możliwość negocjacji z Moskwą, podziękował też Polakom za solidarność z Ukrainą.

Prezydent Andrzej Duda dodał, że Ukraina nadal potrzebuje wsparcia wolnego świata, bo walczy o wolność. 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową agresję na Ukrainę. Rosyjscy żołnierze zaatakowali w Donbasie, przekroczyli też granice z północy i południa.

Sukces Ukrainy na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ

W czwartek na nadzwyczajnej sesji specjalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ przyjęto rezolucję "Zasady Karty Narodów Zjednoczonych leżące u podstaw wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie". Za rezolucją głosowało 141 państw, przeciw - 7 - w tym Rosja i Białoruś. Zgromadzenie Ogólne ONZ zebrało się na specjalnej sesji na dwa dni przed pierwsza rocznicą inwazji rosyjskiej na Ukrainę. 

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba mówił na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że Rosja nadal chce zniszczyć Ukraińców jako niezależny naród. "Cały świat widzi rosyjskie zbrodnie na okupowanych terytoriach"- mówił Dmytro Kułeba. "Mordowanie bezbronnych cywilów, tortury i gwałty, grabieże, terror, celowe ataki na cywilną infrastrukturę. Celowe wywożenie i deportacje tysięcy ukraińskich dzieci i ich adopcje przez rosyjskie rodziny w celu "reedukacji" jako Rosjan. To zbrodnie przeciwko ludzkości. I tego dzisiaj doświadczamy. Poddanie się Ukrainy będzie oznaczało, że te okropności będą się działy na całym naszym terytorium."

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, podczas swojego przemówienia na nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, wezwał rosyjskie wojska do opuszczenia Ukrainy.

Zbigniew Rau mówił też, że Polska popiera powołanie trybunału do rozliczenia zbrodni Rosjan. "Rosja musi całkowicie, natychmiastowo i bezwarunkowo wycofać wojska z Ukrainy i pozostawić ją w uznawanych międzynarodowo granicach. Jest bardzo ważne, by uznać pełną odpowiedzialność Rosji za zbrodnie wojenne na Ukrainie."

Minister Zbigniew Rau mówił, że po roku wojny Rosja nie przestaje łamać prawa międzynarodowego. "Rosja kontynuuje brutalną agresję, atakując cywilów na Ukrainie i infrastrukturę niemilitarną, popełnia zbrodnie wojenne i inne okrucieństwa, w tym zabijanie kobiet i dzieci, tortury, przemoc seksualną i przymusowe deportacje."

Rezolucje ONZ nie są wiążące w świetle prawa międzynarodowego, ale mają moc polityczną.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.


Mateusz Morawiecki w Kijowie: Polska przekazuje 4 pierwsze czołgi Leopard 2 A4

24.02.2023 14:31
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w Kijowie o przekazaniu wojsku ukraińskiemu pierwszego plutonu czołgów Leopard 2A4. To cztery czołgi z 14, które Polska zobowiązała się dostarczyć Ukrainie i pierwsze z wszystkich leopardów, jakie zadeklarowały kraje zachodnie.

Polska jest gotowa szkolić ukraińskich pilotów na samolotach F-16

24.02.2023 16:17
- Jesteśmy gotowi szkolić ukraińskich pilotów na samolotach F-16, ale decyzje zależą od uzgodnień w szerszej koalicji - powiedział w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.

Heroizm Ukrainy. Brytyjski wiceminister obrony dla Polskiego Radia: wygrywali, bo walczyli o swoje życie

24.02.2023 17:53
Jak mówi w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia w Londynie Adamem Dąbrowskim wiceszef brytyjskiego ministerstwa obrony James Heappey, Londyn początkowo zakładał, że Ukraina nie będzie w stanie obronić się przed Rosją. Brytyjczycy sądzili, iż Rosjanie są zbyt silni. Heappey dodaje, że analitycy nie docenili determinacji naszych sąsiadów.