Redakcja Polska

Polka w NASA będzie badać pozaziemską materię. Pod mikroskopem próbki z Marsa i Księżyca

19.02.2024 10:18
Polka w NASA bada skały z kosmosu. Jak dowiedziało się Polskie Radio, Monika Kusiak będzie analizować materię pozaziemską, by szukać informacji o początkach Ziemi. Dotychczas w amerykańskiej agencji kosmicznej badała meteoryt księżycowy. Teraz będzie analizować próbki pochodzące z Marsa i Księżyca.
Audio
  • Polka w NASA będzie badać skały marsjańskie i księżycowe. O szczegółach - Aneta Pawłowska-Krać (IAR)
Polka pojedzie do ośrodka NASA, aby badać materię pozaziemską
Polka pojedzie do ośrodka NASA, aby badać materię pozaziemskąShutterstock/sdecoret & Archiwum prywatne prof. Moniki Kusiak

Profesor Monika Kusiak, geochemik izotopowy z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk wyjedzie jesienią do ośrodka badawczego NASA w Houston w Stanach Zjednoczonych. Będzie tam kontynuować współpracę między innymi z Justinem Simonem, kierownikiem grupy naukowców decydującej o tym, w którym miejscu na Marsie są pobierane próbki do badań.

- Natomiast mój projekt dotyczy próbek marsjańskich z meteorytów, ale także księżycowych próbek z misji Apollo od 11. do 17., oczywiście bez tej 13. - pechowej. Będę je analizować w kontekście badania początków Ziemi - powiedziała Monika Kusiak. Badaczka zaznaczyła, że Ziemia ma 4 miliardy 567 milionów lat, ale dotąd nie znaleziono fragmentów skał z pierwszych 500 milionów lat. - To czas ciszy zapisu skalnego. Ten okres jest nazywany hadeikiem, od greckiego Hadesu, czasów piekielnych i gorących - mówiła Monika Kusiak. Zaznaczyła, że jedynymi pozostałymi z hadeiku minerałami są cyrkony. Najstarsze mają 4 miliardy 400 milionów lat.


Posłuchaj
00:43 12822417_1.mp3 Polka w NASA będzie badać skały marsjańskie i księżycowe. O szczegółach - Aneta Pawłowska-Krać (IAR)

 

- Mamy nadzieję odnaleźć fragmenty nie tylko cyrkonów, ale również skał z Księżyca, które będą mogły nam powiedzieć coś o charakterystyce skorupy ziemskiej z pierwszego okresu - mówiła profesor. Monika Kusiak wyjaśniła, że z dotychczasowych badań wynika, iż Księżyc powstał z formującej się Ziemi. Fragment młodej, gorącej planety oderwał się po uderzeniu ciała niebieskiego wielkości Marsa.

Idea zbadania materiału pochodzącego z Kosmosu w celu poznania początków Ziemi jest nowatorska. - Pomysł spodobał się w NASA. To będzie bardzo ciekawe, współpraca specjalistów, którzy się znają na materii pozaziemskiej ze specjalistami z zakresu początków Ziemi- mówiła Monika Kusiak.

Projekt Instytutu Geofizyki PAN

Projekt badawczy profesor Instytutu Geofizyki PAN będzie realizowany w siedzibie amerykańskiej agencji kosmicznej w Houston dzięki stypendium Fulbrighta. Pomysł rozwinięcia współpracy z amerykańską agencją kosmiczną zrodził się podczas poprzedniego pobytu Moniki Kusiak w Houston. Wówczas badaczka analizowała meteoryt księżycowy, który został znaleziony na Antarktydzieoraz próbki z misji Apollo 15 i 16.

Profesor Monika Kusiak jest laureatką wielu konkursów grantowych i stypendialnych - między innymi Japan Society for the Promotion of Science, Alexander von Humboldt Stiftung, Marie Skłodowska-Curie Fellowship, a także polskich fundacji, takich jak Narodowe Centrum Nauki i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. - Stypendium Fulbrighta, to dla mnie duży prestiż, wyróżnienie i ukoronowanie tych możliwości stypendialnych, które zapewne się nie kończą - powiedziała.

Monika Kusiak prowadzi badania między innymi na Antarktydzie, Grenlandii i Labradorze, w Japonii, Indiach, Korei Południowej, Australii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Uczestniczyła w jedenastu ekspedycjach w rejony polarne. Antarktyda, Grenlandia i Labrador są miejscami jej szczególnego zainteresowania, ponieważ występują tam fragmenty najstarszych skał na Ziemi.  -Możliwość dotarcia do skał, które mają prawie cztery miliardy lat i porównania ich z młodszymi, to jest coś niesamowitego - mówiła profesor.

Monika Kusiak ceni ekspedycje polarne nie tylko z powodów naukowych. -Pamiętam moją pierwszą wyprawę na Antarktydę w 2011 roku, na wyspę Króla Jerzego i poranek w namiocie. Obudziłam się, cisza, jest pięknie. Horyzont bezkresny, nie ma drzew ani żadnych punktów referencyjnych. Biegają pingwiny. Wtedy pomyślałam: kto powiedział, że raj to palmy? Przecież raj jest tu! - mówiła badaczka.


IAR/dad

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" w trójce finalistów nominowanych do nagród BBC

16.02.2024 16:39
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza jest w trójce finalistów nominowanych do prestiżowej nagrody BBC Audio Drama Awards w kategorii najlepsze słuchowisko europejskie. Opowiada ono o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny w czasie okupacji niemieckiej i niezwykłej roli Róży i Jana Zamoyskich, którzy uratowali z hitlerowskiego obozu w Zwierzyńcu czterysta sześćdziesięcioro dzieci.

Nauczycielka o polskojęzycznych dzieciach w berlińskich szkołach

17.02.2024 12:00
Magdalena Dziemidok, nauczycielka języka polskiego, ocenia, że jej praca "to spore wyzwanie". "Dzieci, które do mnie przychodzą chcą się uczyć i to jest najcenniejsze" - zastrzega

MSZ przypomina o zachowaniu bezpieczeństwa przed podróżą zagraniczną

18.02.2024 08:45
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa przed wszelkimi podróżami zagranicznymi