Redakcja Polska

Wojna scaliła polską społeczność na Ukrainie - mówi Walenty Wakoluk ze Stowarzyszenia Kultury Polskiej na Wołyniu

19.05.2022 11:37
W Łucku zdalnie działa polska szkoła, ukazują się najnowsze wydania „Monitora Wołyńskiego”, który informuje np. o tym, jak zachować się podczas ewakuacji, przekazuje też najnowsze informacje dotyczące wojny na Ukrainie.
Audio
  • Rozmowa z Walentym Wakolukiem, red. nacz. Monitora Wołyńskiego [posłuchaj]
30-lecie Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej na Wołyniu
30-lecie Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej na Wołyniu Monitor Wołyński

- Najgorsze, że do wojny zaczynamy mieć stosunek jak do dnia powszedniego – mówi Walenty Wakoluk, redaktor naczelny „Monitora Wołyńskiego”. I dodaje: ta wojna połączyła ludzi, nie ma teraz Polaków, Ukraińców i Białorusinów – są obywatele Europy, świata cywilizowanego. Jego zdaniem w obecnej sytuacji narodowość się rozmywa, chodzi przede wszystkim o wybór cywilizacyjny. Wojna scaliła nasze narody, ale i polską społeczność – tłumaczy polski dziennikarz.

W Łucku działa Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej na Wołyniu, które w zeszłym roku obchodziło 30-lecie istnienia. Przy stowarzyszeniu działa polska szkoła niedzielna, która obecnie, w warunkach wojny, pracuje zdalnie. - Ta szkoła jest dla dzieci kontynuacją normalności – podkreśla Walenty Wakoluk.

Nie przerwał też działalności „Monitor Wołyński”. Wersja papierowa ukazuje się co dwa tygodnie, a portal internetowy działa codziennie.

Z Walentym Wakolukiem o wojennej rzeczywistości w Łucku rozmawia Ewa Plisiecka.

 

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie wspiera Polaków na Ukrainie

05.05.2022 12:00
Nasi rodacy, dotknięci wojną za naszą wschodnią granicą, wymagają pomocy i na tę pomoc czekają. Docierają do nich m.in. polscy kapłani i siostry zakonne.

"Polacy Odessy - zniszczona pamięć". Film o tragicznej historii naszych rodaków w Odessie

10.05.2022 15:10
Wśród tegorocznych laureatów Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych, byli Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert, autorzy filmu "Polacy Odessy - zniszczona pamięć". Film powstał przy Narodowo-Kulturalnym Stowarzyszeniu Polaków w Odessie "Polska Nuta".

"Jestem wdzięczna mamie, że utrzymała polskość i przekazała mnie". Spotkanie z Marią Siwko

13.05.2022 15:41
Maria Siwko, dyrektorka Domu Polskiego w Kijowie, znalazła się w grupie uchodźców, którzy z Ukrainy do Polski uciekli przed wojną. Mieszka obecnie w Domu Polonii w Pułtusku, ale cały czas utrzymuje kontakt z organizacjami polskimi w Ukrainie.