Polskie Radio
Section05
Łuck

Eksplozja w ambasadzie USA w Kijowie. Incydent?

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie nie traktuje nocnej eksplozji ładunku wybuchowego na swoim terenie jako aktu terroru – głosi oświadczenie, które opublikowała placówka. W komunikacie ambasada potwierdziła, że po północy czasu lokalnego 8 czerwca na jej terenie "doszło do incydentu z wykorzystaniem niewielkiego ładunku wybuchowego", jednak podkreśliła, że w jego wyniku nie ucierpiał nikt z personelu, ani nie zostało uszkodzone ambasadzkie mienie. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Paweł Buszko, korespondent Polskiego Radia z Kijowa.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Kijów terroryzm Łuck USA Paweł Buszko

Podsumowanie Tygodnia: uczniowie uwikłani w strajk

Ogólnopolski strajk nauczycieli, atak w Łucku na polski konsulat, spotkanie Duda-Macierewicz – to wydarzenia tygodnia, które komentowali w Polskim Radiu 24 Michał Matys (Duży Format Gazety Wyborczej), Alina Petrowa-Wasilewicz (Katolicka Agencja Informacyjna), Janusz Schwertner (Onet.pl) i Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Edukacji Narodowej Związek Nauczycielstwa Polskiego strajki PiS Prawo i Sprawiedliwość reforma szkolnictwa Łuck Ukraina Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej

Atak na polski konsulat w Łucku. Rosyjska prowokacja?

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wskazuje, że za ostrzelaniem polskiego konsulatu w Łucku może stać Rosja. W nocy nieznani sprawcy ostrzelali polską placówkę konsularną. Uszkodzony jest dach konsulatu. Eksplozja granatów uszkodziła też sufity wewnątrz budynku. Ostrzelanie konsulatu w Łucku potępiły ukraińskie władze, m.in. prezydent Petro Poroszenko i szef ukraińskiego resortu dyplomacji Pawło Klimkin. O ataku mówili w Polskim Radiu 24 Dariusz Materniak, ekspert ds. Ukrainy i Paweł Purski z portalu Eastbook.eu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Łuck Rosja Petro Poroszenko

Blokada drogi Rawa Ruska-Lwów. Kolejna prowokacja?

Około 150 osób podszywających się pod mniejszość polską zablokowało trasę Lwów- Rawa Ruska. Do zdarzenia doszło we wsi Grzęda w obwodzie lwowskim. Część osób została zatrzymana. Na transparentach demonstranci mieli między innymi  hasło "Stop ludobójstwu Polaków". Według władz akcja została zainicjowana przez rosyjskie służby i miała na celu pogorszenie stosunków polsko-ukraińskich. O sytuacji mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Łomanowski z Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Lwów Łuck

Prowokacje na Ukrainie. "Siedzimy na beczce prochu"

Na Ukrainie ostrzelano polski konsulat w Łucku. Nieznani sprawcy użyli do ataku przeciwpancernego granatnika. Ukraińskie władze zapewniają, że ochrona wszystkich konsulatów będzie wzmocniona, a Służba Bezpieczeństwa sugeruje, że za atakiem mogą stać rosyjskie służby. – Musimy mieć świadomość, że siedzimy na beczce prochu. Państwa powinny zrobić wszystko, by nie dopuścić do wybuchu – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Paweł Bobołowicz, korespondent TVP Info w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Łuck Rosja ŚWIAT

"Są zastrzeżenia do polityki informacyjnej MON"

Nieznani sprawcy ostrzelali z granatnika polski konsulat w Łucku na zachodzie Ukrainy. O prowokację podejrzewana jest Rosja, która od lat prowadzi wojnę informacyjną. – Powinniśmy podjąć działania w zakresie naszej polityki informacyjnej. Nie należy tylko reagować, ale ją też kreować – mówiła w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Anna Siarkowska z koła poselskiego Republikanie.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej NATO Ukraina Łuck

Polski konsulat w Łucku ostrzelany. "Zaplanowany atak"

Ostrzał polskiego konsulatu w Łucku na Ukrainie był tematem telefonicznej rozmowy prezydentów Petra Poroszenki i Andrzeja Dudy. Poroszenko zapewnił, że jego kraj zrobi wszystko, aby zapobiec podobnym wydarzeniom. Zaprosił też na Ukrainę polskich śledczych. W nocy nieznani sprawcy ostrzelali z granatnika polską placówkę konsularną. O incydencie mówili w Debacie Dnia Edyta Hołdyńska (Do Rzeczy) i Piotr Pałka (Rebeyla.pl)
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Łuck