Redakcja Polska

We Lwowie upamiętniono żołnierzy Wojska Polskiego września 1939 roku

18.09.2022 07:00
Działacze polskich organizacji Lwowa, dyplomaci oraz duchowni oddali cześć na cmentarzach, gdzie spoczęli obrońcy Ojczyzny - polscy żołnierze września 1939 roku. 83 lata temu, 17 września 1939 roku, Armia Czerwona wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow.
Uroczystości na Cmentarzu Obrońców Lwowa
Uroczystości na Cmentarzu Obrońców LwowaFot. Andrzej Borysewicz

W tym roku modlono się, złożono wieńce i zapalono znicze na cmentarzach w Malechowie, na Zboiskach, w Hołosku, w Jaśniskach, Lelechówce oraz w lasach jaworowskich przy tak zwanych Trzech Kopcach.

Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi zaznaczył, że żołnierze wojska polskiego znaleźli się wtedy pomiędzy dwoma wrogami - niemieckimi hitlerowcami i armią radziecką. "Ginęli tutaj w tych lasach Janowskich, również w okolicach Lwowa. Te mogiły były zapomniane w czasach radzieckich. Teraz w czasie niepodległej Ukrainy staramy się przywrócić pamięć o tych pochówkach" - powiedział.

Walki w okolicach Lwowa trwały od 12 do 22 września 1939 roku. Ich celem była obrona miasta przed wojskami niemieckimi, a od 17 września także sowieckimi. Według różnych danych zginęło około 1,5 tysiąca żołnierzy Wojska Polskiego.


IAR/ho

Kontrofensywa Ukrainy. Raport: Rosjanie będą uparcie bronić się w obwodzie charkowskim

17.09.2022 11:57
Rosjanie będą najpewniej prowadzić uporczywą obronę w obwodzie charkowskim na linii pomiędzy rzeką Oskoł i miejscowością Swatowe (obwód ługański), ponieważ zapewnia ona kontrolę nad ważną trasą zaopatrzenia z terytorium Rosji oraz osłania okupowaną część Donbasu – podaje w sobotę brytyjski resort obrony.

W Wilnie obraduje zjazd Rady Polonii Świata, który wybierze nowe władze

17.09.2022 13:11
W Wilnie obraduje zjazd Rady Polonii Świata, zrzeszającej około 40 organizacji polskich i polonijnych, celem których jest reprezentowanie interesów Polaków rozsianych po świecie. W sobotę delegaci wybiorą nowe władze Rady.

Andrzej Duda: rozumiemy rosyjski imperializm lepiej niż Zachód, bo mamy doświadczenia historyczne

17.09.2022 16:00
Polska i inne kraje regionu rozumieją Rosję lepiej niż Zachód - pisze prezydent Andrzej Duda w tekście opublikowanym przez litewskiego nadawcę publicznego LRT. Przy okazji zwraca uwagę na to, że data agresji Związku Radzieckiego na Polskę nie jest na Zachodzie tak powszechnie znana, jak data wybuchu II wojny światowej.