Redakcja Polska

Wystawa w Sejmie przybliża sylwetki Polaków, którzy polegli w walce z rosyjskim agresorem

12.03.2023 12:16
Z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych w gmachu Sejmu otwarto wystawę „Byłem Polakiem – obywatelem Ukrainy”. Wystawa przybliża sylwetki 12 Polaków z Ukrainy, którzy walczyli za niepodległość kraju, w którym mieszkali. Większość z nich trafiła na front jako ochotnicy.
Audio
  • Z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych w gmachu Sejmu otwarto wystawę „Byłem Polakiem – obywatelem Ukrainy”. Relacja Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Wystawa Byłem Polakiem - obywatelem Ukrainy w  Sejmie
Wystawa "Byłem Polakiem - obywatelem Ukrainy" w SejmieFoto: Wojciech Jankowski

W otwarciu wzięli udział między innymi wiceminister Piotr Wawrzyk, wicemarszałek sejmu Małgorzata Gosiewska, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz polskich organizacji z Ukrainy. Wydarzenie prowadziła Lila Luboniewicz, prezes Fundacji Wolność i Demokracja.

Małgorzata Gosiewska zaznaczyły, że 12 pokazanych życiorysów Polaków jest niezmiernie. Dodała, że lista bohaterów jest o wiele dłuższa. - Jest to wojna, która trwa od 2014 roku. Jest to czas nowych bohaterów. Takich bohaterów widzimy dziś na wystawie. Jest to wystawa szczególna – pokazuje nam bohaterów szczególnych, bohaterów, którzy są Polakami. Tych bohaterów mamy o wiele więcej. Każdego dnia bohaterstwem wykazuje się ludność cywilna. Bohaterami są wolontariusze, którzy ryzykując życie wożą pomoc humanitarną. Bohaterami są medycy, para medycy, którzy ratują życie cywilom, ale jeżdżą też w strefę konfliktu  - ratują życie żołnierzom. To też szczególne bohaterstwo i tu też mamy naszych rodaków.

Wystawa "Byłem Polakiem" w Sejmie Wystawa "Byłem Polakiem - obywatelem Ukrainy" w Sejmie

Eliza Dzwonkiewicz, Konsul Generalny RP ze Lwowa wygłosiła niezwykle wzruszające przemówienie o Julii Pasternak, która niosła pomoc jako medyk zranionym żołnierzom. Snajper strzelił też do Julii. Ciała nie odzyskano. Osierociała dwoje dzieci, którymi zaopiekował się wybranek serca Julii, również medyk wojskowy. Kilka dni później i on zginął.

Konsul Dzwonkiewicz przy tej okazji zadała pytanie o istotę polskości. - Czy była Polką, o to pytanie? Karta Polaka przyszła 22 lutego. Nie zdążyła jej odebrać. Nie zawsze jej dobrze widziane w służbach mundurowych, że ktoś przynależy do innego narodu, ale zdecydowała się, bo znalazcach w dokumentach rodzinnych, że to byli Polacy. Jej mama angażuje się mocno w działalność polskiej organizacji w Czerkasach. Do Czerkas przyjechali z Kazachstanu. W Kazachstanie znaleźli się po tym, jak inni członkowie tej rodziny zostali zamordowani w Operacji Polskiej NKWD w latach 30.

Wystawa "Byłem Polakiem" w Sejmie Wystawa "Byłem Polakiem - obywatelem Ukrainy" w Sejmie

Wystawę przygotował Dmytro Antoniuk, który mówił, że praca nad nią była trudno z powodów emocjonalnych. - To było tak po ludzku ciężkie, ale jednocześnie zdawałem sobie sprawę, że nie mamy prawa zapomnieć o tych ludziach. Przypominam, że mamy takich wypadków więcej, gdy w 1939 Niemcy zaatakowali Rzeczpospolitą, wielu Ukraińców – obywateli polskich walczyło w wojsku polskim.

Wystawę sfinansowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W wykonaniu brały udział Fundacja Wolność i Demokracja i Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Samo otwarcie w Sejmie przygotowała Małgorzata Gosiewska.


Wojciech Jankowski/ho

Finlandia rozważa przekazanie Ukrainie myśliwców

11.03.2023 14:30
Premier Finlandii Sanna Marin powiedziała, że jej kraj rozważy przekazanie Ukrainie myśliwców, które zostały wycofane ze służby w fińskich siłach zbrojnych.

Brytyjski dziennik pod wrażeniem polskiej armii. "Nikt nie może wątpić w ambicje Polski"

12.03.2023 09:58
W odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji, Polska kupuje nowoczesny sprzęt wojskowy, realizując projekt stworzenia najsilniejszej armii w Europie - ocenił brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, i tak już od 24 lat". Szef MON o członkostwie Polski w NATO

12.03.2023 11:11
- Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, i tak już od 24 lat - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. Polska, Czechy i Węgry otrzymały zaproszenie do członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim podczas szczytu w Madrycie w 1997 r.