Redakcja Polska

Polak ranny w ostrzale samochodu na Ukrainie. Dworczyk: wróci do kraju jak tylko będzie to możliwe

18.03.2023 16:55
W rosyjskim ostrzale samochodu z wolontariuszami w misji humanitarnej, rannych zostało w czwartek sześć osób, w tym dwóch wolontariuszy z Polski - poinformował doradca ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko. Minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował zaś, że trwają przygotowania do transportu rannego Polaka do kraju.
W czwartek po południu Rosjanie ostrzelali busa, w którym jechali polscy wolontariusze
W czwartek po południu Rosjanie ostrzelali busa, w którym jechali polscy wolontariuszeTwirtter/@Gerashchenko_en

W czwartek wieczorem Rosjanie ostrzelali koło miejscowości Czasiw Jar bus, którym jechali wolontariusze z pomocą humanitarną. Rannych zostało sześć osób, w tym dwóch wolontariuszy z Polski - Polak i mieszkający na stałe w naszym kraju Ukrainiec. 

Doniesienia o Polaku rannym na wschodzie Ukrainy potwierdził ambasador w Kijowie Bartosz Cichocki. - Potwierdzam, że otrzymaliśmy informację o rannym obywatelu Rzeczypospolitej. Jest mu udzielana pomoc medyczna i zostanie zapewniona opieka - powiedział dyplomata.

00:24 cichocki o rannych 12257858_1.mp3 Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki o rannym Polaku (IAR)

Ambasador Polski w Kijowie zapewnił też, że "dzięki zabiegom Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Polska i Ukraina wypracowały sprawny mechanizm informacji i współpracy w zakresie opieki nad rannymi".

Ranny Polak może wkrótce wrócić do Polski

W rosyjskim ataku ranni zostali obywatel Polski oraz mieszkający na stałe w Polsce obywatel Ukrainy - wyjaśnił minister w KPRM Michał Dworczyk. Obaj wolontariusze przebywają w tej chwili w szpitalu w Dniprze. Poważniejsze obrażenia odniósł obywatel polski.

Jak mówił minister Dworczyk, chodzi o rozległe obrażenia jamy brzusznej, które w tej chwili uniemożliwiają transport rannego. Polityk dodał, że gdy tylko stan rannego będzie na to pozwalał, a lekarze wyrażą na to zgodę, ZPHM na polecenie premiera zorganizuje jego transport do kraju. Także obywatel Ukrainy, jeżeli wyrazi taką chęć, będzie mógł liczyć na transport do Polski, gdzie mieszka na stałe wraz z rodziną.

Ranni otoczeni opieka medyczną

Jak przekazał przedstawiciel organizacji "Nehemiasz", ranni "zostali ewakuowani od razu ze strefy ostrzału, hospitalizowani i otoczeni opieką". - Na pewno towarzyszył im mówiący po polsku sanitariusz. Kiedy dzwoniłem do nich, to tam już był człowiek, wysłany z Warszawy, który ma przygotować ich ewakuację medyczną - powiedział.

- Zostali ewakuowani od razu ze strefy ostrzału, hospitalizowani i otoczeni opieką. Na pewno towarzyszył im mówiący po polsku sanitariusz. Kiedy dzwoniłem do nich, to tam już był człowiek, wysłany z Warszawy, który ma przygotować ich ewakuację medyczną - podkreślił przedstawiciel inicjatywy Nehemiasz.

Rosjanie ostrzelali cywilny pojazd

Wcześniej w sobotę doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że w samochód, którym jechali dwaj obywatele Polski, został trafiony przez rosyjski pocisk, gdy zmierzali oni do miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim.


"Rosyjski pocisk trafił w busa polskich wolontariuszy, którzy przywieźli pomoc humanitarną do Czasiw Jaru. Dwóch ochotników zostało rannych. Jeden z nich został ewakuowany do szpitala w (mieście) Dnipro przez Centrum Ratowania Życia. Życzę pełnego i szybkiego powrotu do zdrowia” - napisał Heraszczenko na Twitterze.

Opublikował także zdjęcie białego busa z otworem po pocisku za miejscem, gdzie siedzi kierowca. Na samochodzie widnieje naklejka z napisem "Helping Ukraine" oraz flagi Ukrainy, Polski i Łotwy. 


PAP/IAR/dad

"Zagrożenie jest poważniejsze niż kiedykolwiek". Żaryn o rozbiciu przez ABW rosyjskiej siatki szpiegowskiej

18.03.2023 12:26
Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że "od 24 lutego 2022 r. zatrzymano 18 osób, które współpracowały ze służbami z Rosji lub Białorusi". - W ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła siatkę szpiegowską. Sprawa jest traktowana priorytetowo - dodał.

Polskie MiGi-29 dla Ukrainy. Wasyl Zwarycz: pozwolą ocalić więcej żyć ludzkich

18.03.2023 14:30
- Przekazanie Ukrainie przez Polskę MiG-ów-29 pozwoli ocalić więcej żyć ludzkich, zachować więcej infrastruktury i po prostu obronić nasze niebo - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Litwa planuje remonty dróg w rejonach graniczących z Polską

18.03.2023 14:43
Litwa planuje remonty dróg w rejonach graniczących z Polską. Nasi północno-wschodni sąsiedzi liczą na to, że w najbliższych latach uda się poprawić i rozbudować infrastrukturę drogową.