Redakcja Polska

Prezentacja książki „Współczesne stosunki polsko-ukraińskie” na Uniwersytecie Warszawskim

03.12.2023 08:00
Książka prof. Andrzeja Szeptyckiego jest pierwszą monografią tak gruntownie omawiającą tę tematykę. Sam autor powiedział, że jest bardziej podręcznikiem, niż monografią. Jest wedle autora przeznaczona nie tylko dla studentów, ale też polityków.
Promacja książki prof. Andrzeja Szptyckiego na UW
Promacja książki prof. Andrzeja Szptyckiego na UWFoto: Wojciech Jankowski

Książka zawiera rys historyczny od Rurykowiczów i Piastów, ale koncentruje się na ostatnich trzech dekadach. Kończy się w połowie 2023 roku, niemalże w przeddzień pogorszenia się relacji między Polską a Ukrainą: -Po wielki wydarzeniach ukraińskich, w które Polska się coraz bardziej angażuje (pomarańczowa rewolucja, Majdan, rosyjska pełnoskalowa agresja) zawsze - prędzej czy później – przychodzi rozczarowanie. Myślę, że psychologicznie to jest zrozumiałe – to tak jak w stosunkach międzyludzkich. Przychodzi okres fascynacji, a po nim odkrywają, że ta fascynacja była poniekąd naciągana. My to widzimy w tych relacjach po raz trzecie. Ukraińcy walczą o swoją europejskość, o swoją wolność, Polacy im pomagają. Potem pojawia się dowolny problem: historyczny, gospodarczy. I Ukraińcy mówią „my walczymy, przelewamy krew,  Polacy nie chcą nam pomóc!”, a Polacy „jak to? My ich wspieraliśmy, a oni nam robią takie rzeczy!”- powiedział autor książki.

Zdaniem prof. Szeptyckiego pomimo tych cyklicznych Krysów w relacja Polski i Ukrainy, te stosunki są coraz intensywniejsze: -Każdy kolejny stopień, czyni te stosunki coraz bardziej unikatowymi. To jest pewien ideał, ale ja to porównanie bardzo cenię – do stosunków niemiecko-francuskich.

Prezentacja książki odbyła się w Katedrze Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa Międzynarodowego, przy Wydziale Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych  Uniwersytetu Warszawskiego 28 listopada 2023 roku. W promocji uczestniczyli  dr. Hab. Agnieszka Bieńczyk-Missala, prof. Roman Kuźniar i prof. Grzegorz Motyka.. Monografię opublikowało Wydawnictwo Naukowe Scholar.


Wojciech Jankowski

Święto białoruskiego kina w Warszawie. Zakończył się 9. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie

01.12.2023 10:45
W warszawskim kinie Iluzjon w ramach 9. Festiwalu Filmów Białoruskich Bulbamovie przez trzy dni prezentowane były filmy konkursowe i obrazy wyświetlane poza konkursem. Podczas festiwalu odbyły się też panele dyskusyjne i koncerty. W ramach Przeglądu Młodego Kina Białoruskiego nagrodę otrzymała Tania Swirepa za film "Białoruś 23:34". 

Atakowanie wojska, wzniecanie niechęci do Ukraińców. Żaryn: Rosja szerzy kłamstwa przeciwko Polsce

01.12.2023 17:15
"Rosja wciąż szerzy kłamstwa przeciwko Polsce. Prowadzone w ostatnich dniach działania Rosji przeciwko Polsce koncentrują się na widocznych już wcześniej liniach oddziaływania - atakowaniu wojska polskiego, deprecjonowaniu RP, stymulowaniu napięć między Polską i Ukrainą" - napisał na platformie X sekretarz stanu w kancelarii premiera Stanisław Żaryn.

Rosja znacznie zwiększy liczebność armii. Wcielą do wojska dziesiątki tysięcy osób. Putin podpisał dekret

02.12.2023 10:56
Dyktator Rosji Władimir Putin wydał w piątek dekret, na mocy którego liczebność żołnierzy w rosyjskich siłach zbrojnych zwiększy się do 1,32 mln - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za bazą aktów prawnych Kremla. Oznacza to wzrost o 170 tys. względem stanu obecnego.