Redakcja Polska

Anastazja Strelcowa: jeżeli tu nie będzie Ukrainy, nie będzie i nas

17.10.2022 16:01
Anastazja Strelcowa, członek Zarządu Związku Polaków na Ukrainie, oddziału im. Adama Mickiewicza w Odessie, opowiada o pierwszych dniach rosyjskiej inwazji, o pracy dla Polaków w warunkach wojny i poparciu dla Ukrainy.
Audio
  • Z Anastazją Strelcową, członkiem Zarządu Związku Polaków na Ukrainie, oddziału im. Adama Mickiewicza w Odessie, rozmawiał Wojciech Jankowski [posłuchaj]
Anastazja Strelcowa, członek Zarządu Związku Polaków na Ukrainie, oddziału im. Adama Mickiewicza w Odessie
Anastazja Strelcowa, członek Zarządu Związku Polaków na Ukrainie, oddziału im. Adama Mickiewicza w OdessieFoto: Wojciech Jankowski

Pierwsze dni inwazji rosyjskiej na Ukrainę były szokiem dla członków organizacji, ale z drugiej strony zmobilizowały do intensywnego działania. - W pierwszych dniach wszystko, co było w naszej siedzibie, co mogło być przydatne dla wojska: woda, żywność, od razu oddaliśmy, bo wiedzieliśmy, że jeżeli tu nie będzie Ukrainy, jeżeli nie będziemy wspierać wojska, to nie będzie i nas.

Odeski oddział Związku Polaków na Ukrainie zawsze wspierał seniorów. W warunkach wojennych przyznał tej działalności status priorytetowy. - Na początku wojny dostaliśmy wsparcie z Fundacji Wolność i Demokracja. Dostaliśmy możliwość wspierania finansowego i dostarczania żywności seniorom polskiego pochodzenia w obwodzie odeskim, mikołajowskim i, nawet na początku była taka możliwość, w obwodzie chersońskim. Niestety teraz nie mamy możliwości współpracy z obwodem chersońskim

Uchodźcy z Chersonia mogą jednak cały czas liczyć na pomoc w odeskim oddziale ZPnU. Odessa, chociaż była ostrzeliwana przez długi czas dla uchodźców z Mariupola, Mikołajowa, Chersonia, czy Charkowa jest uważana za miasto całkiem bezpieczne.

Sąsiadująca z południem Ukrainy Rumunia okazała wsparcie uchodźcom. Ambasada polska, miejscowi Polacy i rumuńskie mniejszości narodowe w dużym stopniu pomogli polskim uchodźcom z Ukrainy. Już 26 lutego Polacy odescy zorganizowali pierwszy transport dzieci z matkami. Uchodźcy z Odessy przebywali jakiś czas w Rumunii, by potem spokojnie przejechać do Polski

Obecnie odeski oddział Związku Polaków na Ukrainie skupia się na pomocy dzieciom Polaków i seniorom z południa Ukrainy i pomocy wojsku, w szczególności Polakom w ukraińskim wojsku.

 Z Anastazją Strelcową, członkiem Zarządu Związku Polaków na Ukrainie, oddziału im. Adama Mickiewicza w Odessie, rozmawiał Wojciech Jankowski.

Nowy Jork: na moście imienia Tadeusza Kościuszki odsłonięto tablice ku jego czci

16.10.2022 10:50
Trzy pamiątkowe tablice honorujące generała Tadeusza Kościuszkę odsłonięto w sobotę na moście nowojorskim jego imienia. List do uczestników uroczystości skierował premier RP Mateusz Morawiecki, wyrażając radość, że dzieło wielkiego Polaka, patrioty, bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych pozostaje w pamięci obydwu narodów.

"Kolejny atak terrorystyczny Rosji. Nie damy się zastraszyć". Ambasador Ukrainy o wybuchach w Kijowie

17.10.2022 10:28
Rosja kolejny raz atakuje Kijów, teraz irańskimi dronami. Jedna maszyna uderzyła w budynek mieszkalny. Ataki skomentował w mediach społecznościowych ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. "Kolejny atak terrorystyczny Rosji. Nie damy się zastraszyć" - podkreślił.

Nagrody TOTUS TUUS - zwane „katolickimi noblami” - wręczone

17.10.2022 13:13
Ksiądz Leszek Kryża, tygodnik "Przewodnik Katolicki", Fundacja Gajusz, Stanisław Leszczyński, inicjatywa Dni Jana Pawła II to tegoroczni laureaci nagrody przyznawanej od 2000 r.