Redakcja Polska

Nowy Jork: na moście imienia Tadeusza Kościuszki odsłonięto tablice ku jego czci

16.10.2022 10:50
Trzy pamiątkowe tablice honorujące generała Tadeusza Kościuszkę odsłonięto w sobotę na moście nowojorskim jego imienia. List do uczestników uroczystości skierował premier RP Mateusz Morawiecki, wyrażając radość, że dzieło wielkiego Polaka, patrioty, bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych pozostaje w pamięci obydwu narodów.
Zdjęcia: Dobra Polska Szkola Fundation
Zdjęcia: Dobra Polska Szkola FundationFacebook/Dobra Polska Szkola Fundation

"W Polsce z dumą i szacunkiem podchodzimy do osiągnięć tego wspaniałego Rodaka. Zachowujemy jego dokonania w żywej pamięci Narodu, jako jednego z najwybitniejszych jego przedstawicieli. Dziś wspominamy Go w 205. rocznicę śmierci - zmarł 15 października 1817 r. w Szwajcarii - jakże symbolicznie, poza Ojczyzną i z dala od krajów, za których wolność gotów był oddać swoje życie" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Na głównej podporze mostu, łączącego dzielnice Brooklyn i Queens, a ściślej ich części - Greenpoint i Maspeth, zainstalowano trzy tablice. Jedną z wizerunkiem Kościuszki, drugą - z datami jego urodzenia i śmierci 1746-1817 oraz trzecią, streszczającą jego życie i działalność.

"Projekt nowojorskiej Fundacji Dobra Polska Szkoła wsparty przez Fundację Będziemy Polakami z Polski, ma pokazać setkom tysięcy Nowojorczyków oraz Amerykanom z całych Stanów Zjednoczonych, którzy będą przejeżdżać mostem Kościuszki (…), kim był gen. Tadeusz Kościuszko oraz co zrobił dla amerykańskiej i polskiej historii" - tłumaczą inicjatorzy przedsięwzięcia.

Most Kościuszki

Patronowało mu biuro gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul przy wsparciu finansowym Kancelarii Premiera RP.

W ceremonii uczestniczyli m.in. radny miejski Nowego Jorku Robert Holden i konsul RP Anna Wańczyk.

Listy do uczestników uroczystości skierowali też sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Michał Dziedziczak oraz stały przedstawiciel RP przy ONZ, ambasador Krzysztof Szczerski.

Mostem Kościuszki przejeżdża ok. 120 tys. samochodów dziennie. Zastąpił on stary obiekt z 1939 roku. Ostateczne jego otwarcie, po ukończeniu drugiej nitki, miało miejsce w 2019 roku.

PAP/ho

Polska przekazała Ukrainie 150 Starlinków. To dzięki nim przywracana jest łączność na terenach wyzwolonych

15.10.2022 11:14
Minister-członek Rady Ministrów Michał Dworczyk napisał, że Polska przekazała Ukrainie 150 terminali Starlink.

Rozpoczęło się jesienne sprzątanie Rossy. Ta tradycja ma ponad 30 lat

15.10.2022 13:54
W sobotę rozpoczęła się akcja jesiennego sprzątania najstarszej nekropolii Wilna, Cmentarza Rossa, na której w tym roku przy udziale polskich organizacji i instytucji odnowiono osiem pomników. Tablica przy głównej bramie cmentarnej, prezentująca wcześniej informacje w językach litewskim i angielskim, została uzupełniona o język polski.

Litwa: w Nowej Wilejce uczczone zostało stulecie powstania Garnizonu Wojska Polskiego

15.10.2022 16:54
Msza święta w byłym kościele garnizonowym pw. NMP Królowej Pokoju w Nowej Wilejce w sobotę zainaugurowała obchody stulecia Garnizonu Wojska Polskiego, który stacjonował w tej będącej obecnie dzielnicą Wilna miejscowości w latach 1922-1939. Na terenie kościelnym poświęcono też stelę w językach polskim i litewskim upamiętniającą garnizon i jego 100. rocznicę.