Redakcja Polska

Nowy rok szkolny na Ukrainie. Dzieci dostają latarki i powerbanki, szkoły szykują schrony

31.08.2023 18:07
W wyprawkach ukraińskich dzieci na rok szkolny 2023/24 znajdą się rzeczy niezbędne do przeżycia w sytuacjach zagrożenia - na przykład zapasy wody, latarki i powerbanki. - Chociaż szkolny schron jest dobrze wyposażony, wolę, żeby moi synowie mieli swój własny zestaw - mówi Andżelika, mieszkanka Kijowa .
Ukraińskie szkoły i uczniowie przygotowują się do nowego roku szkolnego
Ukraińskie szkoły i uczniowie przygotowują się do nowego roku szkolnegoshutterstock/Chekyravaa

W nadchodzącym roku szkolnym ukraińskie dzieci będą uczyły się w trybie hybrydowym - częściowo stacjonarnie, częściowo zdalnie. Podczas wakacji schrony przeciwlotnicze na terenie kijowskich szkół pozostawały dostępne dla wszystkich chętnych, lecz już od września, gdy rozpocznie się rok szkolny, możliwość wejścia do nich w ciągu dnia zostanie ograniczona. Ponadto władze ukraińskiej stolicy rozważają możliwość wprowadzenia dodatkowej ochrony placówek edukacyjnych.


Posłuchaj
00:44 12527646_1.mp3 Nauczanie w większości ukraińskich szkół rozpocznie się 1 września. Sposób nauczania w nowym roku szkolnym zostanie ustalony odrębnie przez każdą szkołę i klasy. Poinformowało o tym Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy. Przygotował Eugeniusz Sało

 

Schrony przy szkołach, zamiast piórników - zestawy przetrwania 

W przededniu rozpoczęcia roku szkolnego kijowskie szkoły sprawdzono pod kątem wyposażenia schronów, a rodzice - oprócz tradycyjnych wyprawek - szykują dzieciom również zestawy złożone z rzeczy niezbędnych do przeżycia w sytuacjach zagrożenia.

Mieszkanka Kijowa Andżelika ma dwójkę dzieci w wieku szkolnym. Każdemu z nich, oprócz tradycyjnych tornistrów, przygotowała plecaczki, do których włożyła m.in. zapas wody, przekąski, latarki, chusteczki jednorazowe oraz powerbanki. - Teraz to jest podstawa. Bez tego nie pójdą do szkoły - przyznała kobieta.

40-letni Kyryło zdecydował się na tryb zdalnego nauczania dla swojej 11-letniej córki. - Postanowiliśmy z żoną, że będziemy mieli oko na nasze dziecko. Chcemy być dzięki temu spokojniejsi. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy na nasze osiedle nierzadko spadały odłamki rakiet i zestrzelonych rosyjskich bezzałogowców. W naszym bloku mieszkalnym mamy dobrze wyposażony schron. Oprócz tego ja pracuję zdalnie, więc podczas alarmów będziemy z córeczką schodzić do ukrycia wspólnie - wyjaśnił ojciec dziewczynki.

Brakuje nauczycieli

- Mamy u nas sporo uchodźców ze wschodu i południa kraju - relacjonowała Natalia, nauczycielka w jednej z kijowskich szkół.

- Ze względu na to, że dużo naszych uczniów wyjechało za granicę lub na zachód Ukrainy, klasy nie są przepełnione. Gorzej jest z nauczycielami, ponieważ nie wszyscy decydują się na powrót. Niemniej, w piątek organizujemy uroczystości (rozpoczęcia roku szkolnego), które na wypadek alarmu przeciwlotniczego zostaną przeniesione do schronu - zapowiedziała.PAP/IAR/dad

MSZ informuje o likwidacji Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku

31.08.2023 11:00
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że dziś zostaje zlikwidowana Agencja Konsularna Rzeczypospolitej Polskiej w Smoleńsku. Resort dyplomacji podkreśla, że 14 lipca polski ambasador w Moskwie otrzymał od rządu Federacji Rosyjskiej notę o cofnięciu zgody na funkcjonowanie placówki.

Nauczanie języka polskiego w ukraińskich szkołach. Władze obwodu połtawskiego: krok na rzecz naszej integracji

31.08.2023 16:14
- Planujemy wprowadzić w szkołach w naszym regionie nauczanie języka polskiego jako języka obcego; będzie to kolejny krok na rzecz naszej integracji z Polską w wymiarze m.in. historycznym i kulturowym - oznajmił Ołeksandr Biłeńki, przewodniczący rady obwodu połtawskiego w centralnej części Ukrainy.

"Potrzebujemy około 160 myśliwców F-16". Prezydent Ukrainy apeluje do Zachodu o wsparcie

31.08.2023 17:34
- Siły Zbrojne Ukrainy potrzebują około 160 myśliwców F-16, aby zapewnić bezpieczeństwo nad terytorium kraju i transport żywności przez Morze Czarne - powiedział w wywiadzie dla portugalskiej telewizji RTP ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.