Redakcja Polska

MSZ informuje o likwidacji Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku

31.08.2023 11:00
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że dziś zostaje zlikwidowana Agencja Konsularna Rzeczypospolitej Polskiej w Smoleńsku. Resort dyplomacji podkreśla, że 14 lipca polski ambasador w Moskwie otrzymał od rządu Federacji Rosyjskiej notę o cofnięciu zgody na funkcjonowanie placówki.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneDamian Lugowski/ Shutterstock

Zgoda obowiązywała od 27 czerwca 2011 roku. Wszystkie zadania wypełnianie do tej pory przez smoleńską agencję przejmuje bezpośrednio ambasada RP w Moskwie. Należy do nich w szczególności sprawowanie bieżącego nadzoru nad miejscem katastrofy smoleńskiej oraz Polskim Cmentarzem Wojennym w Katyniu. Agencja wspierała również podróżujących w te miejsca Polaków i potomków pochowanych tam obywateli radzieckich pomordowanych przez NKWD.

Posłuchaj
00:42 12527772_1 (1).mp3 Polska zamknęła agencję konsularną w Smoleńsku. Stało się to na skutek decyzji władz Rosji, które uznały, że placówka nie może dalej działać. Polskie MSZ wyraziło już protest w tej sprawie. O szczegółach Wojciech Cegielski (IAR)

MSZ dodaje, że działania władz Rosji "to przejaw coraz bardziej śmiałych prób fałszowania historii i negowania odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez państwo rosyjskie i konkretnych, znanych z imienia i nazwiska obywateli tego państwa" w związku ze zbrodnią katyńską z 1940 rok i katastrofą smoleńską z 2010 roku. Podkreśla, że dzisiejsze zbrodnie Rosji na Ukrainie są kontynuacją tej barbarzyńskiej praktyki. "Wierzymy, że nadejdzie czas, gdy Federacja Rosyjska i jej władze w końcu uszanują prawdę historyczną oraz rozliczą się z własną przeszłością - tylko w ten sposób przestaną stanowić zagrożenie dla świata" - napisano w komunikacie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło decyzję władz Rosji jako gest wysoce symboliczny "gest wysoce symboliczny, ale także kolejny nieprzyjazny i niezrozumiały akt, mający na celu uniemożliwienie funkcjonowania polskich misji dyplomatycznych oraz polskich placówek konsularnych". W związku z tym Rzeczpospolita Polska rezerwuje sobie prawo do stosownej odpowiedzi. Zapewniono również, że obywatele polscy, chcący odwiedzić miejsca pamięci Katyniu i Smoleńsku będą nadal otrzymywali niezbędną pomoc.


IAR/dad

Litwa obchodzi 30. rocznicę opuszczenia kraju przez rosyjskich żołnierzy

31.08.2023 11:43
Dzisiaj Litwa obchodzi 30. rocznicę wyjścia wojsk rosyjskich z terytorium kraju. Wieczorem z tej okazji w Wilnie odbędzie się uroczysty koncert.

Import produktów rolnych z Ukrainy. Polska chce przedłużyć embargo

31.08.2023 12:20
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że Polska i inne kraje przyfrontowe będą ubiegać się o przedłużenie do końca roku unijnego zakazu wwozu produktów rolnych z Ukrainy. Obecny zakaz obowiązuje do 15 września, a przez nasz kraj odbywa się jedynie tranzyt. 

Reparacje od Niemiec. Republikański kongresmen zaapelował do władz USA o wsparcie Polski

31.08.2023 12:55
Republikański kongresmen Chris Smith po zapoznaniu się z Raportem o stratach wojennych RP zaapelował do władz USA o wsparcie polskich dążeń do uzyskania reparacji wojennych od Niemiec - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. - To bardzo ważny głos w międzynarodowej debacie o odpowiedzialności Niemiec za skutki II Wojny Światowej - przekazał.