Redakcja Polska

UNICEF monitoruje sytuację dzieci po dwóch latach wojny w Ukrainie

04.03.2024 16:38
W ciągu dwóch lat w Ukrainie zginęło 580 dzieci, 1284 zostało rannych. 3,3 mln najmłodszych nadal potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej – mówi rzecznik UNICEF Polska Jan Bratkowski.
Audio
  • Rozmowa z Janem Bratkowskim z UNICEF Polska [posłuchaj]
Dzieci, które ukryły się w charkowskim metrze, uczą się, korzystając z materiałów edukacyjnych dostarczonych przez UNICEF.
Dzieci, które ukryły się w charkowskim metrze, uczą się, korzystając z materiałów edukacyjnych dostarczonych przez UNICEF.Foto: UNICEF/Kristina Pashkina

Przesiedlenia, rozłąka z najbliższymi, brak dostępu do podstawowych zasobów i usług - tak wygląda rzeczywistość dzieci w kraju, ogarniętym wojną. W tym momencie to, czego potrzeba im najbardziej, to bezpieczeństwo, troska o zdrowie psychiczne i powrót do edukacjiwynika z raportu UNICEF.

Mieszkańcy Zaporoża, Charkowa i okolic w ciągu minionych dwóch lat przeżyli 3,5 tys. alarmów przeciwlotniczych, a w regionie Doniecka było ich prawie 6,2 tys. Na tych obszarach dzieci spędziły długie dni, tygodnie, a nawet miesiące w piwnicach, schronach i w podziemnych stacjach metra. Niektóre były zmuszone być pod ziemią łącznie nawet 7 miesięcy. Odbija się to na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym.

W ciągu dwóch lat w Ukrainie zginęło 580 dzieci,1284 zostało rannych. 3,3 mln najmłodszych nadal potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej.

- Kryzys w Ukrainie, będący skutkiem rosyjskiej napaści, jest kryzysem praw dziecka i odbiera najmłodszym dzieciństwo -  mówi Jan Bratkowski z UNICEF Polska w rozmowie z Ewą Plisiecką.

"Wspieranie Ukrainy jest polską racją stanu". Ważna działalność Fundacji Solidarności Międzynarodowej

17.01.2024 15:15
- Nigdy nie mieliśmy wątpliwości co do tego, że Ukraina jest zwornikiem przestrzeni Europy Środkowo-Wschodniej i na jej terytorium może rozstrzygnąć się przyszłość regionu. Dzisiaj widzimy, że to będzie rozstrzygnięcie dotyczące przyszłości Europy, a może i świata. Jeśli Rosji udałoby się przełamać front ukraiński i dojść do granicy Zachodu, to pamiętajmy, że na jesieni 2021 roku, a więc w ostatnich miesiącach roku pokoju, Putin przedstawił program polityczny wobec Zachodu, w którym oczekiwał wycofania wojsk NATO z terenu Polski. I tych postulatów nie wycofał. Powalenie Ukrainy będzie oznaczało realne wyzwanie dla krajów NATO - mówi Rafał Dzięciołowski, prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

Platforma Language Supp pomaga ukraińskim dzieciom w nauce języka polskiego

21.02.2024 13:18
Nauka polskiego pomaga najmłodszym uchodźcom włączyć się w polski system oświaty i zintegrować z rówieśnikami – mówi Michał Tarnowski, współtwórca platformy Language Supp.  

UNICEF w Polsce wspiera rodziny, które uciekły przed konfliktem zbrojnym i prawa dzieci

25.02.2024 11:10
Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce powstało w marcu 2022 roku w rekordowym czasie, aby wspierać rodziny uciekające z terenów objętych wojną.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej obecne na Ukrainie od samego początku rosyjskiej inwazji

28.02.2024 10:46
Ewakuacje, dostarczanie paczek, organizowanie bezpiecznego miejsca, pomoc tuż przy linii frontu. Przez ostatnie dwa lata pracownicy i wolontariusze PCPM pomagali w Ukrainie.

Japonia pomaga polskim organizacjom wspierającym Ukrainę

02.03.2024 12:30
Cztery polskie organizacje wspierające Ukrainę otrzymają finansową pomoc od rządu Japonii. Umowy na granty dotyczące pomocy podpisał ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajima.