X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Piosenka za magnetofon, czyli historia "Gondolierów znad Wisły"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 06:10
W powstanie przeboju Ireny Jarockiej zaangażowane były uczucia aż trzech mężczyzn.
Audio

Skomponowany przez Seweryna Krajewskiego i opatrzony słowami Krzysztofa Dzikowskiego utwór "Gondolierzy znad Wisły" był pierwszym szlagierem w karierze Ireny Jarockiej. Przebój - jako najlepsza radiowa piosenka roku 1968 - nie tylko wylansował artystkę na nową gwiazdę polskiej estrady, ale też umożliwił jej wyjazd na czteroletnie stypendium do Paryża, co w dużej mierze zaważyło na dalszym życiu wokalistki.

Droga do tych sukcesów wiodła przez serce Mariana Zacharewicza, słuchacza gdańskiego studia piosenki, działającego przy tamtejszej rozgłośni Polskiego Radia. Początkujący kompozytor, zakochany w stawiającej swoje pierwsze estradowe kroki Jarockiej, postanowił dopomóc w karierze pięknej szansonistki. W tym celu zwrócił się do swojego przyjaciela Seweryna Krajewskiego z prośbą o melodię. W pierwszej chwili zapracowany Krajewski, uwikłany w kompozytorską rywalizację w Czerwonych Gitarach z Krzysztofem Klenczonem, niechętnie odniósł się do propozycji kolegi. Obiecał jednak, iż w wolnej chwili spróbuje coś napisać. W uzyskaniu utworu Zacharewiczowi dopomógł przypadek.

- Mieliśmy kolegę, inżyniera i kolekcjonera płyt, Janka Kalatę, który był posiadaczem czterośladowego magnetofonu. Sprzęt dawał możliwości nagrywania i szybko stał się przedmiotem pożądania Seweryna – wspominał po latach Zacharewicz. Przyszły mąż Ireny Jarockiej zaangażował się w proces mediacji pomiędzy Krajewskim i nieskorym do sprzedaży Kalatą. Z powodzeniem. Melodię na przebój dla swojej narzeczonej dostał od Krajewskiego niejako w podzięce.

Nostalgiczne słowa do kompozycji napisał współpracujący z Czerwonymi Gitarami tekściarz Krzysztof Dzikowski. Podczas pracy nad słowami literat wrócił pamięcią do czasów, kiedy wychowywał się na warszawskiej Pradze: - Brzeg Wisły to był wymarzony teren na wagary, na pierwsze wino wypite z kolegami, na przyglądanie się życiu rzeki. Był to czas, kiedy łódkami pchanymi jednym wiosłem, nazywanymi pychówkami, transportowano piach. Kiedyś nawet z kolegą ukradliśmy taką łódkę i postanowiliśmy Wisłą uciec do Szwecji – szalony pomysł Dzikowskiego na szczęście dla Ireny Jarockiej i wielu innych polskich wykonawców nie doszedł do skutku...

Pełną historię piosenki "Gondolierzy znad Wisły" poznać można, słuchając muzycznego felietonu Adama Halbera z Jedynki (dźwięk "Gondolierzy znad Wisły").

Czytaj także

Skąd ci mężczyźni wspaniali tacy?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 08:00
Historię wielkiego przeboju Danuty Rinn "Gdzie ci mężczyźni" z roku 1974 przypomniał w Jedynce Adam Halber.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Skaldowie przekonali Halinę Kunicką do jazzu

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 15:00
- Marcin Kydryński zdradził, że to jego ulubiony utwór z repertuaru mamy – wspomina kompozytor Andrzej Zieliński. - Nic dziwnego: w końcu "Wiatr kołysze gałązkami" to jazzowy walczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenka z miłości do Mazur i Jeremiego Przybory

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 20:00
Historię szlagieru "Na całych jeziorach Ty" w swoim muzycznym felietonie przedstawił Adam Halber.
rozwiń zwiń