X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Jak Skaldowie przekonali Halinę Kunicką do jazzu

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 15:00
- Marcin Kydryński zdradził, że to jego ulubiony utwór z repertuaru mamy – wspomina kompozytor Andrzej Zieliński. - Nic dziwnego: w końcu "Wiatr kołysze gałązkami" to jazzowy walczyk.
Audio
  • Jak Skaldowie przekonali Halinę Kunicką do jazzu

- Obserwowałam wtedy uważnie twórczość Skaldów. Bardzo podobały mi się ich wyrafinowane kompozycje, niebanalne harmonie - wspomina Halina Kunicka, która w 1972 roku stała się interpretatorką jednej z najciekawszych kompozycji w dorobku Andrzeja Zielińskiego. Piosenka "Wiatr kołysze gałązkami" powstała jednak dobre trzy lata wcześniej.

Skaldowie stawali się wówczas jednym z najważniejszych i najpopularniejszych polskich zespołów młodego pokolenia. Do Warszawy ściągnął nowy kierownik artystyczny grupy, Andrzej Jaroszewski, by przekonać ich do wzięcia udziału w powstawaniu epokowego filmu "Mocne uderzenie" Jerzego Passendorfera. Przy okazji postanowił przedstawić Andrzeja Zielińskiego swojej teściowej, cenionej poetce Helenie Kołaczkowskiej, znanej zresztą także jako autorka takich szlagierów, jak "Na lewo most, na prawo most" czy "Gorącą nocą".

Podstęp był oczywiście natury muzycznej, bowiem już wkrótce Zieliński wziął się za komponowanie do tekstu "Wiatr kołysze gałązkami". Wiersz przypadł mu do gustu ze względu na swoją dobitną muzyczność, choć Helena Kołaczkwska słyszała w nim rytm kujawiaka, a lider Skaldów - walca. Melancholijny nastrój naprowadził go z kolei na trop chopinowski. Wtedy postanowił zrobić coś, czego w polskiej piosence nikt wcześniej nie miał odwagi uczynić. Mianowicie: zacytować dosłownie obszerny fragment Walca cis-moll, a wszystko przyprawić odrobiną swingu.

Pozostawał jeszcze jeden problem: kto miałby wykonać ukończoną właśnie piosenkę. Skaldowie nienajlepiej pasowali do tego zadania, choćby ze względu na płeć podmiotu lirycznego wiersza Kołaczkowskiej. Po całych trzech latach wybór padł na Halinę Kunicką...

Zapraszamy do wysłuchania jedynkowego felietonu Adama Halbera poświęconego piosence "Wiatr kołysze gałązkami".

Czytaj także

"Dla Skaldów trzeba było pisać szybko"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 15:39
"Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", "Prześliczna wiolonczelistka" to sztandarowe przykłady współpracy satyryka z liderem Skaldów Andrzejem Zielińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rock symfoniczny i Skaldowie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 13:52
Ta polska grupa doskonale wpisuje się w liryczną stylistykę, prezentowaną też przez gigantów rocka: Pink Floyd, Genesis, King Crimson. Ich utwory, niektóre niewiarygodnie długie, nadal fascynują.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antyszkolny hymn Pink Floyd

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 14:27
Dzięki piosence „Another Brick in the Wall, Part 2” progresywni rockmeni trafili do dyskotek - posłuchaj felietonu Adama Halbera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd ci mężczyźni wspaniali tacy?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 08:00
Historię wielkiego przeboju Danuty Rinn "Gdzie ci mężczyźni" z roku 1974 przypomniał w Jedynce Adam Halber.
rozwiń zwiń