X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Różni wykonawcy - "Gajcy"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2009 12:21
"Gajcy" obywa się bez gwiazd kojarzonych z mainstreamem. Rozpoczyna się od pulsującego reggae w "Pytaniu" skomponowanym i wykonanym przez Maleo. Dalej – w "Schodząc" - otrzymujemy hipnotyczny industrial dobrze znany fanom twórczości Agressivy 69

Żyjemy w czasach, kiedy pamięta się głównie, kto wygrał – taką smutną tezę wysunął w jednym z wielu udzielanych w ostatnich dniach wywiadów Jan Ołdakowski - dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Projekt "Gajcy" to szlachetna inicjatywa, której przyświeca przywrócenie pamięci o tych, którzy mieli odwagę walczyć.

Motywem, od którego wyszli pomysłodawcy krążka, jest twórczość należącego do pokolenia Kolumbów poety Tadeusza Gajcego. Artysta zginął w Powstaniu Warszawskim, podobnie jak chociażby Krzysztof Kamil Baczyński.

Każdy z uczestników projektu podszedł do sprawy po swojemu, wszystkie piosenki zyskują cechy charakterystyczne dla twórczości poszczególnych wykonawców. Trudno się dziwić, artyści pracowali przecież jedynie na tekstach, więc cała warstwa muzyczna oraz aranżacyjna wyszła bezpośrednio od nich. I tak "Gajcy" rozpoczyna się od pulsującego reggae w "Pytaniu" skomponowanym i wykonanym przez Maleo. Dalej – w "Schodząc" - otrzymujemy hipnotyczny industrial dobrze znany fanom twórczości Agressivy 69. Znakomicie w "Mojej małej" wypada Żywiołak. Folkowe instrumentarium, mnóstwo zmian tempa, rytmu, nastoju. Od spokojnych akustycznych partii przywodzących skąpane w słońcu wzgórza Akropolu, aż po ostrą punkową jazdę bez trzymanki. Do tego kapitalne operowanie ciszą. Fantastyczną robotę wykonała Armia. "Wczorajszemu" rozpoczynają uderzenia podwójnej stopy, a motoryczny riff i zadziorny śpiew Tomka Budzyńskiego bardzo obrazowo oddają bojowe nastawienie.

"Gajcy" obywa się bez gwiazd kojarzonych z mainstreamem. Owszem, jest gromadzący rzesze zwolenników Kazik Staszewski. Jest Lech Janerka, który za sprawą przebojowego "Roweru" namieszał w ostatnich latach na listach przebojów. Ale to artyści, którzy na swój kultowy status pracowali latami. "Gajcy" to konglomerat postaci w znakomitej większości znanych i cenionych w środowiskach powszechnie uznawanych za alternatywne. Pogodno, Agressiva 69, Dezerter. Niektórych może zdziwić brak w tym zestawieniu wojaków z Lao Che. Niepotrzebnie, oni przecież oddali już hołd powstańcom poświęcając im całą płytę "Powstanie Warszawskie" z marca 2005 roku. Tym razem inni dostali szansę wykazania się.

Okolicznością przygotowania kompilacji jest sześćdziesiąta piąta rocznica wybuchu powstania. Premierę krążka poparto także koncertem zorganizowanym 25 lipca w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. W koncercie udział wzięli wszyscy artyści, których słychać na płycie. "Gajcy" to piękny komunikat o treści: Pamiętamy. Pamiętajmy i my.

Maciek Kancerek

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Terminal - "Tree Of Lie"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 10:43
To debiut, który strasznie namiesza na rodzimej scenie. Nie tylko metalowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dick4Dick - "Summer Remains"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 09:28
Prawdziwa niespodzianka czeka na końcu. Trwający – bagatela – dwadzieścia siedem minut utwór "The End Of R’n’R" jest... rejestracją deszczu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowiedzmy sobie jeszcze raz

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2008 08:33
Mam wrażenie, że jesteśmy lepsi przez to, że pamiętamy, że czujemy się wspólnotą w tym momencie, że warszawiacy czują się tak bardzo zjednoczeni.
rozwiń zwiń