Raport Białoruś

Białoruski koncern kupił udziały w litewskim porcie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 17:38
Białoruski koncern potasowy Belaruskali kupił 30 proc. terminalu w Kłajpedzie za 30 mln dol. USA - oświadczył premier Białorusi Michaił Miasnikowicz.
Port w Kłajpedzie
Port w KłajpedzieFoto: Wikipedia/CC/Žiedas

- Belaruskali faktycznie kupił 30 proc. terminalu ładunków sypkich. To bardzo duży terminal. Uważam, że ta inwestycja wartości 30 mln dol. jest dobrą inwestycją - oświadczył Miasnikowicz, który uczestniczy w otwartym w czwartek białorusko-litewskim forum gospodarczym w Kłajpedzie.
Jak podkreślił, jest to pierwsza białoruska inwestycja w port. Agencja BiełTA pisze, że obecnie jedna trzecia ładunków przechodzących przez port w Kłajpedzie to towary białoruskie (35,2 mln ton w 2012 r.). Według Miasnikowicza ilość tę można jeszcze zwiększyć dwukrotnie.
Aleksander Łukaszenka kilkakrotnie wspominał, że Mińsk może rozważyć możliwość ograniczenia transportu swych towarów przez Kłajpedę i przekierowania ich do Rosji.
Premier Litwy Algirdas Butkeviczius powiedział jednak w czwartek po spotkaniu z Miasnikowiczem, że oczekuje utrzymania poziomu tranzytu białoruskich towarów przez litewski port. - Z wczorajszych rozmów wysnułem wniosek, że (Białorusini) nie mają takich planów (zmniejszenia tranzytu) i są gotowi zacieśnić współpracę z Litwą oraz transportować towary przez port w Kłajpedzie - cytuje go agencja BNS.
Zdaniem niezależnego ekonomisty Leanida Zaiki kupno akcji terminalu w Kłajpedzie nie służy interesom Unii Celnej z Rosją. - Rosja liczy na to, że Białoruś będzie wykorzystywać jej północne terminale morskie - powiedział Zaika Radiu Swaboda.
Belaruskali jest drugim pod względem wielkości podatnikiem w kraju, po spółce przesyłu gazu Biełtransgaz. W 2011 r. dochód Belaruskali wyniósł 3,2 mld dol., a w ciągu 11 miesięcy 2012 r. - 2,5 mld dol., co stanowiło 14,7 proc. wszystkich walutowych dochodów Białorusi.
BiełTA informuje, że w ubiegłym roku białoruskie inwestycje na Litwie przekroczyły 70 mln dol.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Litwa zażąda ostrej kontroli elektrowni na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 14:40
Elektrownia jądrowa ma powstać 23 km od granicy z Litwą i 50 km od Wilna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litwini sugerują: Białoruś uwolni więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 14:34
Na Białorusi może dojść do wypuszczenia na wolność więźniów politycznych. Tak wynika z komunikatu Ambasady Litwy na Białorusi, wydanego po konsultacjach w Mińsku wiceministrów spraw zagranicznych Białorusi i Litwy - Alony Kupczyny i Andriusa Krivasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka spodziewa się normalizacji relacji z Unią

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 12:46
Białoruś spodziewa się normalizacji relacji z Unią Europejską podczas przewodnictwa Litwy we Wspólnocie. Poinformował o tym Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Litwy liczy na odwilż w relacjach Białoruś-UE

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 11:11
Premier Litwy Algirdas Butkeviczius spotkał się w Kłajpedzie z premierem Białorusi. Stwierdził, że do poprawy relacji Białorusi z Unią przyczyni się litewska prezydencja we Wspólnocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Białorusi: polityka sankcji powinna odejść w przeszłość

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 15:40
Premier Białorusi Michaił Miasnikowicz poinformował, że w czerwcu premier Litwy złoży wizytę na Białorusi.
rozwiń zwiń