Raport Białoruś

Łukaszenka: kto nie chce karmić swoich żołnierzy, będzie karmił cudzych

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 20:58
Aleksander Łukaszenka oczekuje od dowództwa armii propozycji doskonalenia uzbrojenia. Chce, aby sprzęt wojskowy był modernizowany przede wszystkim w białoruskich fabrykach.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Aleksander Łukaszenka o żołnierzach białoruskich
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Przywódca Białorusi w trakcie spotkania z ministrem obrony Jurijem Żadobinem oświadczył, że nie będzie żadnego niepotrzebnego niszczenia broni. Stwierdził, że ”nie wszystko jest takie proste” wokół Białorusi. - Trzeba pamiętać, że ten, kto nie chce karmić swoich żołnierzy, będzie karmić cudzych - powiedział Łukaszenka nawiązując zapewne do wydarzeń na Ukrainie.
Czytaj także: Na Białorusi będzie kilkadziesiąt rosyjskich samolotów >>>

Łukaszenka wzywa na Białoruś rosyjskie samoloty >>>

Gra w suwerenność już się skończyła dla Białorusi >>>

Eksperci i media zwracają uwagę, że Białoruś jest niespełna 10-milionowym państwem, ale jednocześnie ma 60-tysięczną armię. Na jej uzbrojeniu jest półtora tysiąca czołgów, około tysiąca transporterów opancerzonych oraz ćwierć tysiąca samolotów i helikopterów.

Problem polega na tym, że większość uzbrojenia, często pamiętającego okres radziecki, szybko się starzeje. Tymczasem kraj ma ograniczone możliwości finansowe zakupu nowej broni. Zapewne dlatego miejscowe władze starają się nie spisywać sprzętu na złom, ale modernizować go. Dzięki temu z jednej strony, utrzymują zdolność bojową armii na pewnym poziomie, a z drugiej - ograniczają pole do zwiększenia obecności rosyjskiej armii na Białorusi.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruski ekspert: armia ukraińska jest osłabiona

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 05:59
Niezależny białoruski ekspert wojskowy Aleksander Alesin uważa, że Zachód nie zdecyduje się na zbrojną interwencję w obronie Ukrainy, co najwyżej może wysłać okręty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pikieta w Mińsku: "Putin - ręce precz od Ukrainy!", "Nie dla rosyjskich baz na Białorusi" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 20:06
Demonstracja poparcia dla Ukrainy w Mińsku. Opozycja mówi, że ludziom trzeba tłumaczyć sens obecnych wydarzeń, rosyjskiej polityki i zagrożenie, jakim są rosyjskie bazy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef białoruskiego MSZ: nie chcemy Bałkanów na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 19:00
Szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej powiedział w wywiadzie dla agencji BNS, że Białoruś jest zainteresowana stabilnością, integralnością terytorialną i niezawisłością Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska opozycja: Mińsk może zostać wciągnięty w konflikt o Krym

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 19:00
Białoruskie partie i ruchy opozycyjne opowiedziały się w czwartek za integralnością terytorialną Ukrainy i wyraziły przekonanie, że wszyscy obywatele Białorusi powinni wysnuć wnioski z sytuacji na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś może przewodniczyć WNP, porzuconej przez Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 19:30
Białoruś rozpatrzy propozycję Komitetu Wykonawczego Wspólnoty Niepodległych Państw, by przewodniczyć tej organizacji w tym roku podczas szczytów WNP - poinformowano w czwartek w biurze prasowym białoruskiego MSZ.
rozwiń zwiń