X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: kampania na rzecz opozycjonisty, który ciągle trafia do aresztu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 16:27
Paweł Winahradau w ciągu ostanich lat spędził za kratami 165 dni, z czego 65 tylko w ciągu ostatniego roku. Obrońcy praw człowieka tłumaczą, że w ten sposób władza chce zmusić działacza, by wycofał się z życia publicznego. Apelują do wszystkich o przyłączanie się do akcji w jego obronie. Chodzi o to, by opublikować w Internecie wideo lub zdjęcie z tagiem #freeVinagradau.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): akcja w obronie opozycjonisty, którego ciągle zamykają w areszcie
Paweł Winahradau i przewodniczący Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna Aleś Bialacki (zdjęcie archiwalne)
Paweł Winahradau i przewodniczący Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna Aleś Bialacki (zdjęcie archiwalne)Foto: Spring96.org

Białoruscy obrońcy praw człowieka rozpoczęli kampanię w obronie Pawła Winahradaua. Młody działacz opozycji jest często zatrzymywany prewencyjnie i kierowany do aresztu.

Niezależne media wyliczyły, że w ciągu ostatnich dwóch lat Paweł Winahradau w aresztach spędził około 200 dni. Teraz odsiaduje kolejne 15 dni. Został zatrzymany przed niedawnym szczytem poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw.

Walancin Stefanowicz z Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna powiedział na konferencji prasowej w Mińsku, że zatrzymania Winahradaua mają na celu skłonienie go do zaprzestania publicznej działalności. - Działania władz Białorusi wobec Pawła Winahradaua mają bezprawny charakter i polityczne motywy - powiedział Stefanowicz odczytując wspólne oświadczenie Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH) i białoruskiego Centrum Praw Człowieka Wiasna.

Kary za pikiety i happeningi

26-letni Winahradau, który jest działaczem młodzieżowego skrzydła opozycyjnej kampanii Mów Prawdę! - organizacji Zmiana, w 2011 roku został skazany na 4 lata kolonii o zaostrzonym rygorze za udział w protestach po wyborach prezydenckich z grudnia 2010 r. We wrześniu 2011 r. został ułaskawiony przez Aleksandra Łukaszenkę, ale od tego czasu był wielokrotnie skazywany na krótsze kary aresztu - od 5 do 25 dni.
Na przykład wymierzono mu 12 dni aresztu za wywieszenie przy wejściu do stacji metra portretu więźnia politycznego Mikoły Statkiewicza oraz historycznej flagi Białorusi czy 10 dni aresztu za urządzenie w centrum Mińska "wiecu pluszowych zabawek" z transparentami głoszącymi np. "Aleksandrze, odpuść ludziom!" i "Zabawki przeciw bezprawiu". W zeszłym tygodniu po raz kolejny skazano go - tym razem na 15 dni aresztu - za jakoby niecenzuralne wyrażanie się.
Obrońcy praw człowieka apelują, by zamieszczać w internecie nagrane przez siebie wideo popierające Winahradaua albo swoje zdjęcie z portretem opozycjonisty, tagując je #freeVinagradau. Wiasna wzywa także do wysyłania mu kartek do więzienia i podaje adres aresztu, w którym jest przetrzymywany.
- Rozpoczynamy tę kampanię nie tylko jako wyraz poparcia dla Pawła Winahradaua, ale i generalnie przeciwko praktyce arbitralnych zatrzymań w naszym kraju - podkreślił w środę na konferencji prasowej w Mińsku wiceszef Wiasny Walancin Stefanowicz.
Zaznaczył, że przykład Winahradaua, który "praktycznie żyje w więzieniu", pokazuje, w jaki sposób białoruskie władze represjonują ludzi o innych poglądach, a także potwierdza niesprawiedliwość systemu prawnego w Białorusi.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Walancin
Walancin Stefanowicz, spring96.org

Pikieta zabawek w Mińsku (happening opozycji)Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: Sąd Najwyższy zakazał TVP używania nazwy Biełsat

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 15:59
Dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy zapowiedziała kontynuowanie działalności. Niezależna telewizja Biełsat nadaje z Polski w języku białoruskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OBWE apeluje o poprawę sytuacji mediów w Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 06:10
Media na Białorusi nadal stykają się z poważnymi wyzwaniami i władze kraju powinny wykazać wolę wprowadzenia międzynarodowych standardów w sferze wolności słowa - podkreśliła w Mińsku przedstawicielka OBWE do spraw wolności mediów Dunja Mijatović.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znów zatrzymanie w Saligorsku. Iwan Szyła trafił za kraty, ledwie przyjechał na Białoruś (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 19:07
W Saligorsku na dwa dni w areszcie zamknięto działacza Młodego Frontu, Iwana Szyłę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grodno: wysoka grzywna dla dziennikarza, za wywiad dla ”zagranicznego” radia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 14:31
To kolejny proces przeciw białoruskim dziennikarzom, którzy współpracują z niezależnymi mediami. Nie mogą one rejestrować się na Białorusi, stąd ich redakcje mieszczą się zazwyczaj poza granicami kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy więzień polityczny na Białorusi. Nosił koszulkę ”Łukaszenka, odejdź”

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 15:23
Działacz społeczny Jurij Rubcow został skazany na 1,5 roku prac poprawczych w kolonii karnej typu otwartego, za rzekomą obrazę sędziego. Aktywista będzie się odwoływał od wyroku, choć pomyślnego rezultatu się nie spodziewa.
rozwiń zwiń