X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Nowy więzień polityczny na Białorusi. Nosił koszulkę ”Łukaszenka, odejdź”

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 15:23
Działacz społeczny Jurij Rubcow został skazany na 1,5 roku prac poprawczych w kolonii karnej typu otwartego, za rzekomą obrazę sędziego. Aktywista będzie się odwoływał od wyroku, choć pomyślnego rezultatu się nie spodziewa.
Jurij Rubcow
Jurij RubcowFoto: svaboda.org

Proces zaczął się 16 września w sądzie centralnego rejonu Mińska, wyrok zapadł 6 października. Prokurator Paweł Gordijenko stwierdził, że Jurij Rubcow obraził sędziego Kiriła Poluliecha, który prowadził wcześniejszą sprawę przeciw aktywiście w kwietniu tr. Wówczas Jurij Rubcow został zatrzymany podczas tzw. Czarnobylskiego Szlaku, marszu upamiętniającego ofiary katastrofy w elektrowni atomowej. Powodem był T-shirt, który miał na sobie – napis na nim wyzwał, by Łukaszenka oddał władzę. Za taki nadruk Rubcow został skazany na areszt, i jak raportują białoruskie media, w reakcji na taką decyzję miał nazwać sędziego niegodziwcem.

W poniedziałek sąd skazał Rubcowa za obrazę sędziego na podstawie paragrafu 391 kodeksu karnego. Sędzia Natalia Wojciechowicz ogłosiła wyrok 2,5 lat ograniczenia wolności w kolonii karnej otwartego typu. Jednak od tego okresu należy odjąć rok, z powodu obowiązującej obecnie amnestii – wyjaśnia Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, które monitorowało proces.

Przedstawiciel Wiasny Walancin Stefanowicz już wcześniej mówił, że jeśli Jurij Rubcow zostanie skazany, zostanie uznany za więźnia politycznego przez międzynarodowe organizacje praw człowieka.

Adwokat wnosił o uniewinnienie Rubcowa, ponieważ podczas kwietniowego procesu nie było rejestracji dźwięku, nie ma bezpośrednich dowodów na słowa aktywisty pod adresem sędziego. Natomiast oskarżenie opiera się tylko na słowach współpracowników milicji, którzy wcześniej bezprawnie zatrzymali Rubcowa podczas marszu pamięci ofiar Czanobyla.

Stefanowicz skomentował, że proces Rubcowa to typowe postępowanie władz wobec opozycji – powszechną praktyką są nieuzasadnione zatrzymania opozycjonistów, którzy nie popełnili żadnych wykroczeń. W tym przypadku to działania milicji były bezprawne, bo Rubcowa zatrzymano tylko ze względu na T-shirt z napisem ”Łukaszenka odejdź”.

(Wideo: Jurij Rubcow mówi, że nie spodziewał się uniewinnienia; wyrok zapadł na zamówienie władz)

Radio Svaboda/Wiasna/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzy dni aresztu za koszulkę ”Łukaszenka, odejdź!”

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 15:47
Jury Rubcou został skazany na trzy dni aresztu za niepodporządkowanie się milicji. – To kolejny raz potwierdza, że nasze sądy są zależne od władzy – powiedział po wyroku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarnobylski Szlak na Białorusi. Zatrzymania za koszulkę ”Łukaszenka odejdź”

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 22:00
W Mińsku odbył się marsz niezależnych środowisk w rocznicę katastrofy w Czarnobylu. Zatrzymano co najmniej trzy osoby. Wiec kończący Czarnobylski Szlak przyjął apel, by zatrzymać budowę elektrowni atomowej, która powstaje w Ostrowcu i by wycofać z Białorusi rosyjskie samoloty, zdolne przenosić broń jądrową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: opozycyjnej partii BNF 50 razy odmówiono udostępnienia miejsca na zjazd

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 17:32
Partia zwracała się do ponad 50 instytucji, ale za każdym razem się wymawiano. Gdy już wynajęto salę, w ostatniej chwili okazało się, że najemca rezygnuje. BNF zaprosił na obrady przed wyborami w 2015 roku 200 delegatów z całej Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnalazł się znany opozycyjny działacz białoruski, Maksim Winiarski. Milicja ukrywała, że go przetrzymuje

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 23:08
Opozycjonistę Maksyma Winiarskiego wywieziono z więzienia przy ulicy Akreścina w Mińsku, gdzie odbywał areszt. Do północy miejscowego czasu nie było z nim kontaktu, a wcześniej w więzieniu grożono mu rozprawą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OBWE apeluje o poprawę sytuacji mediów w Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 06:10
Media na Białorusi nadal stykają się z poważnymi wyzwaniami i władze kraju powinny wykazać wolę wprowadzenia międzynarodowych standardów w sferze wolności słowa - podkreśliła w Mińsku przedstawicielka OBWE do spraw wolności mediów Dunja Mijatović.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd unieważnił sankcje wobec białoruskiego dziennikarza państwowych mediów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 13:33
Dziennikarz znalazł się na czarnej liście UE, jako osoba usprawiedliwiająca represje wobec opozycji demokratycznej i społeczeństwa demokratycznego. Jest pracownikiem państwowych mediów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: dziennikarka ukarana grzywną za artykuł dla Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 23:59
Dziennikarkę z Bobrujska sąd ukarał grzywną 4,8 mln rubli białoruskich (1,5 tys. zł) za pracę dla zagranicznych mediów bez akredytacji. Podstawą był artykuł opublikowany na portalu Biełsat TV - podało w piątek Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znów zatrzymanie w Saligorsku. Iwan Szyła trafił za kraty, ledwie przyjechał na Białoruś (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 19:07
W Saligorsku na dwa dni w areszcie zamknięto działacza Młodego Frontu, Iwana Szyłę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grodno: wysoka grzywna dla dziennikarza, za wywiad dla ”zagranicznego” radia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 14:31
To kolejny proces przeciw białoruskim dziennikarzom, którzy współpracują z niezależnymi mediami. Nie mogą one rejestrować się na Białorusi, stąd ich redakcje mieszczą się zazwyczaj poza granicami kraju.
rozwiń zwiń