X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: zamek w Holszanach świętuje potrójny jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 18:02
Holszany - niewielka osada na północy Białorusi – świętują w sobotę z trzech okazji. Przyjechali tam w sobotę miłośnicy historii, sztuki ludowej i muzyki.
Audio
Zamek w Holszanach: zdjęcia z grudnia 2014 roku
Zamek w Holszanach: zdjęcia z grudnia 2014 rokuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Holszany obchodzą 735. rocznicę założenia osady, 405. rocznicę wzniesienia tam zamku przez Pawła Stefana Sapiehę i 620. rocznicę urodzin Zofii Holszańskiej - czwartej i ostatniej żony króla Władysława Jagiełły.

Z tej okazji przy ruinach zamku spotkali się na turnieju członkowie lokalnych klubów rycerskich. Swoje rzemiosło prezentują garncarze, kowale i artyści ludowi. Wieczorem będzie można posłuchać muzyki średniowiecznej w wykonaniu znanych zespołów.

Zamek w Holszanach ma być odrestaurowany. W ostatnich latach wydano 4 miliardy rubli, czyli ponad 700 tysięcy złotych na jego konserwację. Zabytek, oddalony o ponad 100 kilometrów od Mińska, ma szansę stać się interesującym obiektem dla turystów.

Jeden z najpiękniejszych zamków w księstwie

Niegdyś zamek ten był uważany za jedną z najładniejszych tego typu budowli w Wielkim Księstwie Litewskim. Holszany były początkowo siedzibą rodu Holszańskich, z którego pochodziła księżna Zofia, czwarta i ostatnia żona króla Władysława Jagiełły. Z czasem miejscowość przeszła w ręce Sapiehów. I to właśnie na zlecenie Pawła Stefana Sapiehy zbudowany został zamek. Do dzisiejszych czasów w stanie częściowej ruiny przetrwała połowa budowli.

W grudniu zeszłego roku lokalny historyk sztuki Siarhiej Wieramiejczyk opowiadał Polskiemu Radiu, że jest planowana konserwacja ruin zamku z częściową restauracją wieży, gdzie powstanie muzeum. - Ogólna koncepcja przewiduje powstanie kompleksu pałacowo parkowego, z którego mogliby korzystać miejscowi mieszkańcy i turyści - powiedział historyk.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miejsca pamięci na stronie ambasady Polski w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 23:00
Nową zakładkę poświęconą polskim miejscom pamięci na Białorusi uruchomiła w środę ambasada RP w Mińsku. Na razie znajduje się na niej informacja o części miejsc w mińskim okręgu konsularnym - powiedziała sekretarz prasowa ambasady Anna Derska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi znaleziono skarb - monety z 17. wieku

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 17:34
Monety odkopano w trakcie prac przy budowie nowej obwodnicy wokół Mińska. Znaleziono w sumie 233 monety, tak zwane boratynki.
rozwiń zwiń