X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Miejsca pamięci na stronie ambasady Polski w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 23:00
Nową zakładkę poświęconą polskim miejscom pamięci na Białorusi uruchomiła w środę ambasada RP w Mińsku. Na razie znajduje się na niej informacja o części miejsc w mińskim okręgu konsularnym - powiedziała sekretarz prasowa ambasady Anna Derska.
Audio
  • Miejsca pamięci na stronie ambasady Polski w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Grodno. Cmentarz Pobernardynski. Stella przed kwatera zołnierzy WP. Stan z 2009 r.
Grodno. Cmentarz Pobernardyński. Stella przed kwaterą żołnierzy WP. Stan z 2009 r.Foto: Konsulat w Grodnie/MSZ/Flickr

W zakładce (http://www.minsk.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/mpn/) uwzględniono na razie część miejsc pochówku z lat 1919-1921 - trzy w obwodzie mińskim (Dołhinów, Krzywicze, Miadzioł) i pięć w obwodzie witebskim (Dokszyce, Duniłowicze, Głębokie, Miory, Podwiśle).

- W przyszłym tygodniu będziemy dodawać kolejne. Cały czas nasz konsul, który odpowiada za kwestie opieki nad tymi miejscami, Adam Kaczyński pracuje nad tym, żeby skatalogować wszystkie, które są w naszym okręgu - powiedziała Derska

Na stronie zamieszczono m.in. zdjęcia kwater, informację o ich lokalizacji oraz nazwiska i stopnie poległych wraz z datą ich śmierci. W notce o Duniłowiczach można się m.in. dowiedzieć, że tamtejszy cmentarz został poświęcony w obecności prezydenta Ignacego Mościckiego.

Derska powiedziała, że zaczęto od kwater z wojny 1919-21 r., bo tych jest najwięcej. Będą jeszcze skatalogowane kwatery wcześniejsze i późniejsze.

- Wzięliśmy pod uwagę jako pierwszy ten okres, bo są to najliczniejsze polskie kwatery, które znajdują się na Białorusi - podkreśliła. - Mam nadzieję na przywrócenie Polakom pamięci o tych miejscach - dodała zaznaczając, że wymagają one obecnie gruntownych prac remontowych. Anna Derska poinformowała, że w przyszłości do zakładki zostaną dodane również miejsca pamięci z innych okresów, na przykład Powstania Styczniowego, czy II Wojny Światowej.

Sekretarz prasowa ambasady Anna Derska powiedziała, że polskie miejsca pamięci na Białorusi są zaniedbane i wymagają dość gruntownego odnowienia.

- W tej chwili dbają o te kwatery głownie parafie katolickie, które są usytuowane w tych miejscowościach. Jeśli są też miejscowi Polacy, tak jak w obwodzie witebskim, to oczywiście oni też dbają. I oczywiście nasz wydział konsularny - powiedziała.

Wyraziła nadzieję, że w najbliższym czasie uda się wykonać bardziej generalne prace, żeby doprowadzić te miejsca do stanu, w jakim powinny być. - Do remontu są potrzebne odpowiednie środki finansowe i zgoda władz miejscowych, nad czym pracujemy - zaznaczyła.

Już wcześniej zakładkę poświęconą polskim miejscom pamięci uruchomił grodzieński obwód konsularny na stronie http://www.grodno.msz.gov.pl/pl/polacy/miejsca_pamieci_narodowej/.  Taką zakładkę zamierza też uruchomić konsulat w Brześciu.

W sumie na terenie mińskiego okręgu konsularnego znajduje się około 50 polskich miejsc pamięci, zaś na całej Białorusi około 150. Najstarsze pochodzą z okresu powstania styczniowego.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie miejsca pamięci na Białorusi: groby poetów, pisarzy, powstańców i Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 17:30
Na Białorusi spoczywa wiele osób zasłużonych dla polskiej kultury, związanych z wspólną historią obu krajów w ramach Wielkiego Księstwa Litewskiego i czynami zbrojnymi, m.in. z powstaniem styczniowym i walkami Armii Krajowej. Szczególnie wiele tych miejsc pamięci znajduje się na zachodzie kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: zbrodnie Stalina zbada społeczny trybunał

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 22:56
Niezależni historycy i działacze powołali trybunał do spraw zbrodni stalinowskich. Jak podkreślają – ten temat w oficjalnej historiografii nie istnieje, jest faktycznie zakazany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Powinien powstać instytut badający zbrodnie komunizmu na Białorusi”

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 00:05
Jeśli Białorusini nie będą w stanie poznać rozmiarów zbrodni stalinowskich i uszanować ofiar komunizmu, oznacza to poważne zagrożenie dla przyszłości Białorusi – mówi portalowi PolskieRadio.pl opozycjonista Wiaczesław Siwczyk. Białorusini mają często znikomą wiedzę na ten temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Udało się obejść cenzurę. Książka "Skrwawione ziemie" Snydera dostępna w sieci po rosyjsku

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 06:10
Książka Timothy'ego Snydera - specjalisty w zakresie nowożytnych nacjonalizmów oraz historii Europy Środkowej i Wschodniej - została przetłumaczona na 26 języków, jednak w Rosji nie mogła się dotychczas ukazać. Opowiada bowiem m.in. o milionach ofiar sowieckich mordów i represji na "skrwawionych ziemiach", pomiędzy Niemcami i Rosją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: wolontariusze z UE pomagają restaurować pałac Sapiehów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 15:00
Wolontariusze z UE, Białorusi i Rosji pomagają restaurować pałac Sapiehów w Różanie w obwodzie brzeskim na zachodzie Białorusi - powiedział dyrektor Muzeum Różańskiego Pałacu Sapiehów Rusłan Kniha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: polsko-białoruskie spotkanie historyków w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 12:00
Polscy i białoruscy historycy, archiwiści i specjaliści od spraw dziedzictwa narodowego spotkali się w Mińsku. To drugie tego typu spotkanie. Jednym z jego założeń jest wspierania dialogu między Warszawą i Mińskiem.
rozwiń zwiń