Raport Białoruś

Białoruś: w środę procesy liderów opozycji. Będą sądzeni za udział w pikietach

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 20:50
30 września w sądzie rejonu Centralnego w Mińsku odbędą się rozprawy sądowe liderów opozycji – Uładzimira Niaklajeua i Anatola Labiedźki. Wezwanie do sądu dostał także Mikoła Kazłou.
Jedna z opozycyjnych pikiet, zorganizowanych przez opozycję w Mińsku. 16 września niezależne środowiska przypominały o oponentach politycznych Aleksandra Łukaszenki, którzy kilkanaście lat temu znikli bez wieści, a ich los do tej pory nie jest wyjaśniony. Opozycja białoruska uważa, że zostali zamordowani, przez tzw. szwadrony śmierci
Jedna z opozycyjnych pikiet, zorganizowanych przez opozycję w Mińsku. 16 września niezależne środowiska przypominały o oponentach politycznych Aleksandra Łukaszenki, którzy kilkanaście lat temu znikli bez wieści, a ich los do tej pory nie jest wyjaśniony. Opozycja białoruska uważa, że zostali zamordowani, przez tzw. szwadrony śmierciFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Znany poeta, pisarz, były opozycyjny kandydat na prezydenta i lider ruchu "O państwowość i niepodległość Białorusi”, Uladzimir Niaklajeu, oskarżany jest w związku z organizacją opozycyjnych akcji 10 i 23 września w Mińsku i udziałem w nich - informuje portal Radia Swaboda. Jak relacjonował opozycjonista, w związku z tym wzywano go to an posterunek milicji, to do sądu. Niaklajeu przekazał, że przyszło "dużo pozwów i SMS-ów”, wynika z nich, że jego rozprawa będzie miała miejsce o 10 rano sądzie rejonu Centralnego Mińska (o godzinie dziewiątej czasu polskiego).

Również Anatol Labiedźka, przewodniczący Zjednoczonej Partii Obywatelskiej zawiadomił na portalu społecznosciwym Facebook, że otrzymał SMS-owe wezwanie do sądu rejonu Centralnego na 10 rano 30 września. Potem odebrał wezwanie pocztą. Labiedźka brał udział w pikietach 16 i 23 września. 16 września przypominano o czterech oponentach Aleksandra Łukaszenki, którzy w 1999-2000 roku znikli bez wieści, według opozycji najpewniej zostali zamordowani.

Сення у паштовай скрынцы...А потым патэлефанавау Лiпай i запрасiу заутра на судовае паседжанне. Не магу яму адказаць...

Posted by Анатоль Лябедзька on 29 września 2015

Uładzimir Niaklajeu ocenił w rozmowie z Radiem Swoboda, że reżim jest obecnie w dość trudnej sytuacji, w związku z tym, ze Rosja naciska na ustanowienie wojskowej bazy na Białorusi, a to wywołało falę oburzenia w społeczeństwie. Według niego stwarza to możliwość samoistnego sformowania się fali protestów przeciw rosyjskim bazom wojskowym, nieuczciwym wyborom, polityce władz. Niaklajeu dodał, że władze białoruskie chcą mieć możliwość izolowania tych osób, które mogą nawoływać do demonstracji.

10 września grzywnę za udział w niezarejestrowanej pikiecie otrzymał zaocznie były więzień polityczny, były kandydat opozycji na prezydenta Mikoła Statkiewicz. Wówczas odbyła się demonstracja pod hasłem "O wolne i uczciwe wybory".

4 października w Mińsku liderzy opozycji, na czele z Mikołą Statkiewiczem, zorganizują demonstrację przeciw rosyjskim bazom wojskowym na Białorusi. Kilkanaście dni temu prezydent Rosji Władimir Putin wydał polecenie opracowania porozumienia w tej sprawie. Według rosyjskich mediów, baza miałaby zacząć funkcjonować już w styczniu 2016 roku.

PolskieRadio.pl/svaboda.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: opozycjonista Statkiewicz ukarany za pikietę. Zapowiada kolejny wiec

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 17:09
Mikoła Statkiewicz, jeden z liderów białoruskiej opozycji, został ukarany grzywną ponad 7 milionów rubli, czyli około półtora tysiąca złotych. Sąd w Mińsku uznał go za winnego naruszenia zasad przeprowadzania zgromadzeń publicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: 4 października protest opozycji przeciw budowie rosyjskiej bazy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 23:59
Liderzy sił demokratycznych Białorusi wystąpili przeciwko utworzeniu w ich kraju rosyjskiej bazy lotniczej. W przyjętym w środę oświadczeniu zwracają uwagę, że może ona doprowadzić do utraty przez Białoruś niepodległości. 4 października planują manifestację przeciw bazie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: tysiąc osób na pikiecie wyborczej opozycji. ”Jesteśmy pozbawieni głosu, trzeba poszerzać terytorium wolności”

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 22:33
Liderzy sił demokratycznych Białorusi wystąpili przeciwko utworzeniu w ich kraju rosyjskiej bazy lotniczej. W przyjętym w środę oświadczeniu zwracają uwagę, że może ona doprowadzić do utraty przez Białoruś niepodległości. 4 października planują manifestację przeciw bazie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikoła Statkiewicz: będę walczyć o Białoruś, chcę być prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 23:45
Aleksander Łukaszenka wmawia Białorusinom, że wartości, demokracja i wolność są mrzonką, że to bzdura. Opozycja swoim życiem udowadnia im, że jest inaczej. Dlatego apelujemy do zachodnich polityków, by pozostali wierni ideałom i wartościom – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl wieloletni więzień polityczny, lider demokratycznej opozycji białoruskiej Mikoła Statkiewicz.
rozwiń zwiń