Raport Białoruś

Białoruś: rubel pobił historyczny rekord. Bardzo spada wartość eksportu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 20:19
Spada wartość białoruskiego rubla wobec walut zachodnich. We wtorek 24 listopada na giełdzie walutowej w Mińsku za dolara po raz pierwszy płacono ponad 18 tysięcy rubli.
Audio
  • Spada wartość białoruskiego rubla i eksportu. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Ruble białoruskie
Ruble białoruskieFoto: PolskieRadio.pl

Kurs amerykańskiego dolara wzrósł na wtorkowych targach o 60 rubli białoruskich do rekordowych 18 036 rubli. To oznacza, że w ciągu ponad miesiąca, jaki upłynął od wyborów prezydenckich 11 października rubel stracił na wartości 5 proc. w stosunku do amerykańskiej waluty.

Prognozuje się, że dewaluacja białoruskiego rubla wyniesie w całym 2015 r. 15-18 proc. i będzie to najwyższy wskaźnik w całej Wspólnocie Niepodległych Państw – podkreśla Radio Swaboda.

W związku ze wzrostem kursu dolara zamrożone wynagrodzenia Białorusinów tracą na wartości. Według danych oficjalnych państwowego urzędu statystycznego Biełstatu w październiku średnia pensja w kraju wyniosła 6,84 mln rubli białoruskich, co stanowiło równowartość 409 dol. według średniego kursu tego miesiąca, podczas gdy w grudniu ubiegłego roku przekraczała 620 dol.

Eksport spadł o jedną czwartą

W poniedziałek władze białoruskie zwróciły uwagę na kłopoty handlu zagranicznym. Minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej oświadczył na spotkaniu z najważniejszymi eksporterami, że "sytuacja w sferze handlu zagranicznego jest niełatwa”.

Premier Białorusi Andrej Kabiakou na posiedzeniu rządu poinformował, że w pierwszych trzech kwartałach tego roku białoruski eksport towarów i usług był mniejszy niemal o jedną czwartą, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. - Podejmowane działania służące zwiększeniu eksportu i znalezieniu nowych rynków zbytu są niedostateczne - podsumował Kabiakou. Białoruski premier zauważył jednocześnie, że po części sprawdza się program dywersyfikacji eksportu - np. w niewielkim stopniu zwiększyła się sprzedaż białoruskich towarów na rynki Azji i Afryki.

- Rynki zagraniczne siadły i z uwagi na to, że nasza gospodarka jest otwarta i zorientowana na eksport, nasz eksport spadł – oświadczył. Według premiera Andreja Kabiakoua w pierwszych 9 miesiącach roku wartość eksportu wyniosła 75,4 proc. poziomu z analogicznego okresu roku ubiegłego.

Na problem eksportu zwracał uwagę w październiku Aleksander Łukaszenka, wskazując na potrzebę wzrostu produkcji w kraju. - Żądam od was w kryzysowym okresie rozpisania dosłownie na sztuki każdego traktora, samochodu, kilograma mięsa i mleka oraz określenia, gdzie będziemy je dostarczać - oznajmił, zapowiadając cokwartalne, a nawet comiesięczne kontrole.
Białoruś po raz pierwszy od długiego czasu weszła w tym roku w recesję. Spadek PKB w ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku wyniósł 3,7 proc., a inflacja 9,2 proc.

B. premier, a obecny przewodniczący wyższej izby parlamentu, Rady Republiki, Michaił Miasnikowicz zuważa, że sytuacja w białoruskim handlu jest trudna z powodu zamówień z zagranicy w sklepach internetowych, których wartość jest jego zdaniem umyślnie zaniżana. - Wskazuje się cenę 5 czy 10 dolarów, a w rzeczywistości koszty faktyczne są zupełnie inne, przez co do budżetu wpływa mniejszy VAT i cła – oznajmił w poniedziałek.

W lipcu denominacja

Na początku listopada służba prasowa Łukaszenki zapowiedziała, że 1 lipca przyszłego roku na Białorusi zostanie przeprowadzona denominacja rubla białoruskiego i z nominałów znikną cztery zera.

Białoruskie media szacują, że od początku roku wartość białoruskiej waluty spadła o połowę. Według ekspertów, ten proces to rezultat spadku kursu rubla rosyjskiego i cen na ropę na rynkach światowych. Na kondycję białoruskiej waluty wpływają też złe dane gospodarcze.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś zabiega o kredyt MFW wysokości 3 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 17:00
Białoruś prowadzi rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Mińsk chce uzyskać nowy kredyt w wysokości 3 miliardów dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka przeciwny strukturalnym reformom

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 20:57
Aleksander Łukaszenka w piątek podczas ceremonii zaprzysiężenia wypowiedział się przeciwko nieprzemyślanym i narzucanym z zewnątrz reformom strukturalnym. Według niego takie reformy można by przeprowadzić w ciągu pół roku, ale naród nie jest do nich gotowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjskie embargo przed wizytą Łukaszenki w Moskwie. Zakaz importu ryb i nabiału z 13 białoruskich zakładów

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 13:09
Rosyjska służba weterynaryjna "Rossielchoznadzor" zakazała importu produktów spożywczych z 13 białoruskich zakładów rybnych i mleczarskich. Rosyjska inspekcja ujawniła między innymi, że białoruskie zakłady rybne wykorzystują do produkcji surowce z Łotwy i Estonii. Wobec produkcji rybnej z tych państw obowiązuje już wcześniejsze rosyjskie embargo.
rozwiń zwiń