X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Łukaszenka mianował nowego ministra spraw wewnętrznych

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 15:27
Aleksander Łukaszenka mianował nowego ministra spraw wewnętrznych, którym został dotychczasowy wiceminister i dowódca wojsk MSW Juryj Karajeu – poinformowała agencja BiełTA. 
Аляксандр ЛукашэнкаFoto: Drop of Light / Shutterstock.com

- Powiedzmy sobie szczerze: milicją trzeba trochę potrząsnąć w sferze dyscypliny. Jakiego do tego potrzeba człowieka? Wojskowego. Choć jest pan wojskowym, jednocześnie dobrze zna milicję. Zna ją pan od środka, widział jej problemy. A tego, czego pan nie wie, jeszcze się nauczy - powiedział Łukaszenka nowemu ministrowi. 

Radio Swaboda poinformowało, że Karajeu urodził się w 1966 r. w mieście Ordżonikidze (obecnie Władykaukaz) w Osetii Północnej. Studiował w wojskowej wyższej szkole dowodzenia MSW ZSRR w Saratowie, a następnie w Akademii Wojskowej w Moskwie. W latach 1987-1992 służył w dywizji wojsk wewnętrznych MSW ZSRR. Potem m.in. pracował w sztabie generalnym wojsk MSW i dowodził jednostkami sił specjalnych w Bobrujsku, Homlu i Mińsku. Od 2012 r. dowodził wojskami MSW. 

W 2016 r., gdy szefował Federacji Tajskiego Boksu i Kickboxingu, Ministerstwo Sportu odmówiło znanemu zawodnikowi Witalowi Hurkouowi sfinansowania wyjazdu na mistrzostwa świata w boksie tajskim. Według sportowca na posiedzeniu Federacji z udziałem Karajeua analizowano zdjęcie Hurkoua z symbolem Pogoni, używanym przez białoruskie środowiska niezależne, i uznano go za "ekstremistę oraz opozycjonistę”, po czym Karajeu zaproponował mu, by dopracował w resorcie do końca kontraktu i zwolnił się na własne życzenie. 

Poprzedni minister spraw wewnętrznych Ihar Szuniewicz podał się w poniedziałek do dymisji. Jak podkreślił, w pewnym momencie zaczął zdawać sobie sprawę, że "trzeba zadbać o pewną dynamikę, następstwo, szybkość i efektywność decyzji”.

- Jednak dość długo pełnię funkcję ministra. Może straciłem świeżość spojrzenia, może rzeczywiście powinien spróbować czego nowego. Szef państwa zgodził się z tą motywacją – dodał. 

II Igrzyska Europejskie

Łukaszenka podczas spotkania z Szuniewiczem powiedział, że białoruskie organy ochrony prawa powinny zapewnić obywatelom bezpieczeństwo podczas II Igrzysk Europejskich, ale nie dopuszczać się przy tym ekscesów. 

- Niepokoi mnie, że czasem bez zastanowienia, w celu reasekuracji czy jakimś innym, zaczynamy tworzyć ni to obozy koncentracyjne, ni to getta na Białorusi. Dzisiaj patrzę: aż do jezdni postawiono bloki betonu. Czytaj: będziemy wznosić metalowe płoty w strefie dla kibiców. Po co nam to? – oznajmił prezydent. 

- Poza granice trotuaru nikomu nie wolno z tymi płotami wychodzić. One powinny wyglądać w sposób cywilizowany. Jesteśmy nie w Syrii, nie w Libii i nie w Iraku, żeby takie rzeczy wyprawiać. Niech to robią w krajach demokracji: we Francji, w Niemczech czy w Ameryce, a u nas nie należy. Trzeba działać tak, żeby ludzie swobodnie mogli się komunikować podczas Igrzysk Europejskich i po nich - dodał. 

W dniach 21-30 czerwca w Mińsku odbędą się II Igrzyska Europejskie, w których ponad 4 tys. sportowców z 50 krajów będzie walczyć o medale w 15 dyscyplinach. Do Mińska pojedzie ok. 180 zawodników z Polski.

Zmiany kadrowe

Także we wtorek Aleksander Łukaszenka mianował nowego ministra zdrowia. Został nim Władimir Karanik.

PAP/Radio Svaboda / agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Igrzyska Europejskie: na Białorusi mobilizacja, ułatwienia wizowe

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 14:00
Na Białorusi trwa pełna mobilizacja – wszyscy, od urzędników przez budowlańców i resorty siłowe po media, zostali postawieni na baczność, by impreza odbyła się „na najwyższym poziomie” i „z duszą”. Takie polecenie wydał Aleksander Łukaszenka. Wprowadzono ułatwienia wizowe: jeśłi posiada się bilet na choć jedną z imprez sportowych, można przebywać na Białorusi między 10 czerwca a 10 lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjscy żołnierze i rakiety Iskander na defiladzie w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 16:00
Ponad 300 rosyjskich żołnierzy z Zachodniego Okręgu Wojskowego weźmie udział w defiladzie z okazji Dnia Niepodległości Białorusi. Na ulicach Mińska można też będzie zobaczyć rosyjskie rakiety Iskander, helikoptery K-52 i samoloty myśliwskie Su-37. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski opozycjonista: Łukaszenka sprzedaje Białoruś po kawałku

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 16:40
Aleksander Łukaszenka za dotacje, bez których państwo nie funkcjonuje, oddawał cząstki niepodległości Białorusi. Teraz Rosja chce za mniejsze pieniądze – kupić więcej suwerenności. I stopniowo zmniejsza dotacje – mówi Mikoła Statkiewicz, białoruski opozycjonista, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski MSZ przeciwny wzmocnieniu potencjału USA w regionie i Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 14:00
Białoruś jest przeciwna wzmacnianiu potencjału wojskowego Stanów Zjednoczonych u jej granic, zwłaszcza w Polsce - minister spraw zagranicznych Białorusi wypowiedział się na ten temat podczas seminarium poświęconego 10. rocznicy istnienia Partnerstwa Wschodniego. 
rozwiń zwiń