Raport Białoruś

Łukaszenka mianował nowego ministra spraw wewnętrznych

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 15:27
Aleksander Łukaszenka mianował nowego ministra spraw wewnętrznych, którym został dotychczasowy wiceminister i dowódca wojsk MSW Juryj Karajeu – poinformowała agencja BiełTA. 
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka
Prezydent Białorusi Aleksander ŁukaszenkaFoto: Drop of Light / Shutterstock.com

- Powiedzmy sobie szczerze: milicją trzeba trochę potrząsnąć w sferze dyscypliny. Jakiego do tego potrzeba człowieka? Wojskowego. Choć jest pan wojskowym, jednocześnie dobrze zna milicję. Zna ją pan od środka, widział jej problemy. A tego, czego pan nie wie, jeszcze się nauczy - powiedział Łukaszenka nowemu ministrowi. 

Radio Swaboda poinformowało, że Karajeu urodził się w 1966 r. w mieście Ordżonikidze (obecnie Władykaukaz) w Osetii Północnej. Studiował w wojskowej wyższej szkole dowodzenia MSW ZSRR w Saratowie, a następnie w Akademii Wojskowej w Moskwie. W latach 1987-1992 służył w dywizji wojsk wewnętrznych MSW ZSRR. Potem m.in. pracował w sztabie generalnym wojsk MSW i dowodził jednostkami sił specjalnych w Bobrujsku, Homlu i Mińsku. Od 2012 r. dowodził wojskami MSW. 

W 2016 r., gdy szefował Federacji Tajskiego Boksu i Kickboxingu, Ministerstwo Sportu odmówiło znanemu zawodnikowi Witalowi Hurkouowi sfinansowania wyjazdu na mistrzostwa świata w boksie tajskim. Według sportowca na posiedzeniu Federacji z udziałem Karajeua analizowano zdjęcie Hurkoua z symbolem Pogoni, używanym przez białoruskie środowiska niezależne, i uznano go za "ekstremistę oraz opozycjonistę”, po czym Karajeu zaproponował mu, by dopracował w resorcie do końca kontraktu i zwolnił się na własne życzenie. 

Poprzedni minister spraw wewnętrznych Ihar Szuniewicz podał się w poniedziałek do dymisji. Jak podkreślił, w pewnym momencie zaczął zdawać sobie sprawę, że "trzeba zadbać o pewną dynamikę, następstwo, szybkość i efektywność decyzji”.

- Jednak dość długo pełnię funkcję ministra. Może straciłem świeżość spojrzenia, może rzeczywiście powinien spróbować czego nowego. Szef państwa zgodził się z tą motywacją – dodał. 

II Igrzyska Europejskie

Łukaszenka podczas spotkania z Szuniewiczem powiedział, że białoruskie organy ochrony prawa powinny zapewnić obywatelom bezpieczeństwo podczas II Igrzysk Europejskich, ale nie dopuszczać się przy tym ekscesów. 

- Niepokoi mnie, że czasem bez zastanowienia, w celu reasekuracji czy jakimś innym, zaczynamy tworzyć ni to obozy koncentracyjne, ni to getta na Białorusi. Dzisiaj patrzę: aż do jezdni postawiono bloki betonu. Czytaj: będziemy wznosić metalowe płoty w strefie dla kibiców. Po co nam to? – oznajmił prezydent. 

- Poza granice trotuaru nikomu nie wolno z tymi płotami wychodzić. One powinny wyglądać w sposób cywilizowany. Jesteśmy nie w Syrii, nie w Libii i nie w Iraku, żeby takie rzeczy wyprawiać. Niech to robią w krajach demokracji: we Francji, w Niemczech czy w Ameryce, a u nas nie należy. Trzeba działać tak, żeby ludzie swobodnie mogli się komunikować podczas Igrzysk Europejskich i po nich - dodał. 

W dniach 21-30 czerwca w Mińsku odbędą się II Igrzyska Europejskie, w których ponad 4 tys. sportowców z 50 krajów będzie walczyć o medale w 15 dyscyplinach. Do Mińska pojedzie ok. 180 zawodników z Polski.

Zmiany kadrowe

Także we wtorek Aleksander Łukaszenka mianował nowego ministra zdrowia. Został nim Władimir Karanik.

PAP/Radio Svaboda / agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Igrzyska Europejskie: na Białorusi mobilizacja, ułatwienia wizowe

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 14:00
Na Białorusi trwa pełna mobilizacja – wszyscy, od urzędników przez budowlańców i resorty siłowe po media, zostali postawieni na baczność, by impreza odbyła się „na najwyższym poziomie” i „z duszą”. Takie polecenie wydał Aleksander Łukaszenka. Wprowadzono ułatwienia wizowe: jeśłi posiada się bilet na choć jedną z imprez sportowych, można przebywać na Białorusi między 10 czerwca a 10 lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjscy żołnierze i rakiety Iskander na defiladzie w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 16:00
Ponad 300 rosyjskich żołnierzy z Zachodniego Okręgu Wojskowego weźmie udział w defiladzie z okazji Dnia Niepodległości Białorusi. Na ulicach Mińska można też będzie zobaczyć rosyjskie rakiety Iskander, helikoptery K-52 i samoloty myśliwskie Su-37. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski opozycjonista: Łukaszenka sprzedaje Białoruś po kawałku

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 16:40
Aleksander Łukaszenka za dotacje, bez których państwo nie funkcjonuje, oddawał cząstki niepodległości Białorusi. Teraz Rosja chce za mniejsze pieniądze – kupić więcej suwerenności. I stopniowo zmniejsza dotacje – mówi Mikoła Statkiewicz, białoruski opozycjonista, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski MSZ przeciwny wzmocnieniu potencjału USA w regionie i Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 14:00
Białoruś jest przeciwna wzmacnianiu potencjału wojskowego Stanów Zjednoczonych u jej granic, zwłaszcza w Polsce - minister spraw zagranicznych Białorusi wypowiedział się na ten temat podczas seminarium poświęconego 10. rocznicy istnienia Partnerstwa Wschodniego. 
rozwiń zwiń