Raport Białoruś

Lida: inkluzywna ścieżka rowerowa dla niepełnosprawnych. Pomogła Polska

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 05:59
Dzięki programowi "Polska Pomoc" realizowanemu przez MSZ otwarto 10-kilometrową ścieżkę rowerową w Lidzie na zachodniej Białorusi. Została ona przystosowana do poruszania się osób niepełnosprawnych. Zakupiono również specjalistyczny sprzęt rowerowy i wyposażono specjalne parkingi.
Audio
  • Ścieżka rowerowa w Lidzie. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Ścieżka rowerowa w Lidzie
Ścieżka rowerowa w LidzieFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

W Lidzie w obwodzie grodzieńskim odbyło się otwarcie ścieżki rowerowej i obiektów sportowych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych; zostały one sfinansowane w ramach Polskiej Pomocy ze środków MSZ RP.  - Cieszymy się, że możemy wspierać inicjatywy, które służą poprawie sytuacji osób z ograniczonymi możliwościami i sprzyjają ich integracji społecznej – powiedział w Lidzie ambasador RP na Białorusi Artur Michalski.

Widok na zamek dla wszystkich

Aleksander Audziewicz - niepełnosprawny pochodzący z Lidy pracownik agendy ONZ w Mińsku - powiedział Polskiemu Radiu, że dzięki inwestycji centrum miasta z widokiem na historyczny zamek stało się dostępne dla ludzi z ograniczonymi możliwościami ruchowymi.

- Dzięki temu projektowi zostały obniżone krawężniki i teraz nawet zwykłe wózki inwalidzkie mogą przejechać centralnymi ulicami miasta - powiedział Aleksander Audziewicz.

W zasięgu ścieżki rowerowej dla niepełnosprawnych znalazła się jedna trzecia miasta. Miejscowe władze przygotowały program jej poszerzenia.

Ambasador Polski na Białorusi Artur Michalski przejechał rowerem po nowej ścieżce. Towarzyszyły mu osoby niepełnosprawne. - Widzimy tutaj grupę osób niepełnosprawnych, która prawdopodobnie bez tej inicjatywy nigdy by nie wyjechała na ulice miasta. Ludzie ci nigdy by się nie cieszyli tym pięknym, wspaniałym, historycznym miastem, gdyby nie ten projekt - powiedział ambasador. Dyplomata zwrócił uwagę na dobrą współpracę przy budowie ścieżki rowerowej z białoruskim przedstawicielstwem Programu Rozwojowego ONZ.

Bardziej dostępne miasto

W uroczystości wzięła też udział szefowa przedstawicielstwa Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) na Białorusi Aleksandra Sołowiowa, byli obecni przedstawiciele miejscowych władz i białoruskiego ministerstwa zdrowia.

Sołowiowa podkreśliła, że dzięki wsparciu w ramach Polskiej Pomocy możliwe jest promowanie zdrowego trybu życia i lepszej integracji osób niepełnosprawnych, a Lida może stać się miastem bardziej „dostępnym, zielonym i zdrowym”.

Obecni byli również działacze na rzecz praw osób z ograniczonymi możliwościami, w tym niepełnosprawni sportowcy, którzy promują zajęcia z inkluzywnego crossfitu i aktywność ruchową niepełnosprawnych.

Magdalena Sidorowicz z ambasady RP w Mińsku powiedziała, że Polska przeznaczyła na realizację projektu 234 tys. dol., a jego najważniejsze cele to sprzyjanie rozwojowi miasta i zwiększanie dostępności osób niepełnosprawnych do jego infrastruktury, zwłaszcza do obiektów sportowych.

Napędy do zwykłych wózków inwalidzkich

Projekt został zrealizowany we współpracy z UNDP na Białorusi, ministerstwem zdrowia i władzami rejonowymi (powiatowymi) w Lidzie.

W jego ramach powstały także dwa place do zajęć sportowych, siłownie na świeżym powietrzu, które są dostosowane dla osób na wózkach inwalidzkich. Utworzono również i wyposażono wypożyczalnię sprzętu sportowego.

Jak mówił przedstawiciel władz w Lidzie, oprócz zwykłych rowerów dla dorosłych i dzieci, hulajnóg elektrycznych, fotelików dziecięcych, zakupione zostały elektryczne napędy, które można przymocować do zwykłych wózków inwalidzkich, a także dwa rowery z napędem ręcznym i rower trójkołowy.

Lida to ponad 100-tysięczne miasto ze sporą mniejszością polską. Przed wojną znajdowało się w granicach II Rzeczypospolitej.

PAP / IAR/agkm



 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: jubileusz wiekowego kościoła w Naroczy. Ochrzczono w nim Marię Kaczyńską

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 18:08
W Naroczy na północy Białorusi odbyły się uroczystości religijne związane z 585. rocznicą budowy w tym miasteczku pierwszej świątyni katolickiej. Wierni i duchowni uczcili również 115. rocznicę poświęcenia obecnego kościoła św. Andrzeja Apostoła. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: odsłonięcie tablicy upamiętniającej Marię Kaczyńską w Naroczy. "Maria Kaczyńska nie dokończyła tej księgi"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 20:39
W kościele w Naroczy na Białorusi odsłonięto tablicę upamiętniającą Marię Kaczyńską. Małżonka prezydenta Lecha Kaczyńskiego 77 lat temu została ochrzczona w tej świątyni. 
rozwiń zwiń