Raport Białoruś

MAEA przedstawiła rekomendacje dotyczące elektrowni jądrowej w Ostrowcu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 10:00
 Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która od 24 lutego pracowała na Białorusi, przedstawiła siedem ogólnych rekomendacji, dotyczących budowanej pod Ostrowcem elektrowni atomowej. - Nie ma zastrzeżeń technicznych – powiedział wiceszef MAEA Michaił Czudakow.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com / Paulmart

Czudakow oświadczył, że misja MAEA sprawdzała infrastrukturę elektrowni (INIR3) i "wydała siedem rekomendacji o charakterze ogólnym oraz pięć pozytywnych praktyk, które mogłyby zastosować inne kraje”. Współpracę Agencji z Białorusią ocenił jako konstruktywną i podkreślił, że misje tej instytucji nie są obowiązkowe, a Mińsk zaprasza je dobrowolnie „na wszystkich etapach budowy elektrowni”.

- Pierwszy blok elektrowni jest praktycznie gotowy do uruchomienia. Jest w dobrym stanie, co potwierdziła nasza kontrola infrastrukturalna – powiedział wiceszef MAEA. Jego zdaniem "MAEA nie ma technicznych zastrzeżeń” do elektrowni.
Czudakow nie odniósł się do pretensji Litwy, która wielokrotnie wyrażała zaniepokojenie z powodu powstającej w pobliżu jej granicy siłowni. Według władz w Wilnie Białoruś nie realizuje w wystarczającym stopniu wymogów, dotyczących bezpieczeństwa.

- To nie leży w mojej kompetencji. Te kwestie powinny zostać rozstrzygnięte pomiędzy dwoma państwami. Oba kraje powinny ze sobą rozmawiać na ten temat – powiedział wiceszef MAEA.

Premier Białorusi Siarhiej Rumas powiedział podczas spotkania z Czudakowem, że jego kraj zamierza stworzyć "bezpieczny i wydajny ekonomicznie sektor jądrowy”.

Zapewnił, że Mińsk realizuje projekt budowy elektrowni „w maksymalnie otwarty sposób, we współpracy nie tylko z Rosją, ale i z wieloma partnerami międzynarodowymi”. Jak zapewnił, Białoruś „pryncypialnie traktuje swoje zobowiązania międzynarodowe w sferze jądrowej i dotyczące przestrzegania standardów oraz rekomendacji MAEA”.

Zaproszenie kolejnej misji MAEA

Białoruski wiceminister energetyki Michaił Michadiuk poinformował o zaproszeniu na Białoruś kolejnej misji MAEA, która zbada kwestie fizycznego bezpieczeństwa jądrowego. Ma ona zostać zaplanowana na przyszły rok.

Białoruska elektrownia jądrowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów. Siłownię buduje Rosatom i jest ona finansowana w większości z kredytu udzielonego Mińskowi przez Moskwę.

Według planów elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. Uruchomienie pierwszego reaktora planowane jest na ten rok, jednak było już kilka razy opóźniane.

Obecnie trwa rozpoczęta 17 lutego przez Gosatomnadzor (departament ds. bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych) kontrola gotowości siłowni do przyjęcia paliwa jądrowego. Kolejnym etapem ma być dostarczenie tego paliwa z Rosji.

PAP/IAR/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Litwa: plan ewakuacji 6 tys. osób w wypadku awarii w siłowni atomowej na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 20:00
W razie dużej awarii w przyszłej elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi, przy granicy z Litwą, należałoby ewakuować 6 tys. osób z rejonu wileńskiego i święciańskiego, mieszkających w promieniu 30 km od obiektu – przewiduje litewski Plan Obrony Mieszkańców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: nowy termin uruchomienia elektrowni jądrowej - koniec stycznia

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 23:36
Pierwsze uruchomienie reaktora jądrowego elektrowni w Ostrowcu planowane jest na styczeń – powiedział dyrektor generalny elektrowni Michaił Filimonau dziennikarzom zagranicznych mediów odwiedzającym miejsce budowy elektrowni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litwa kupi 4 mln tabletek jodu na wypadek katastrofy w białoruskiej elektrowni

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 14:00
Litewskie ministerstwo zdrowia ogłosiło przetarg na kupno 4 mln tabletek jodu na wypadek ewentualnej katastrofy w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu, powstającej w odległości 50 km od Wilna.
rozwiń zwiń