Raport Białoruś

Białoruś: resort zdrowia potwierdza śmierć z powodu COVID-19. Zmarł znany aktor

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 23:59
Ministerstwo zdrowia Białorusi w informacji opublikowanej w komunikatorze Telegram potwierdziło we wtorek pierwszy przypadek śmierci z powodu COVID-19. Zmarł znany białoruski aktor teatralny Wiktar Daszkiewicz. Resort informuje o 11 nowych podejrzeniach zakażenia koronawirusem.
Audio
  • Nie żyje znany białoruski aktor. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Archiwalne zdjęcie ilustracyjne
Archiwalne zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Svetlana Lazarenka

łukaszenka 1200 shut
Koronawirus może utrudnić reelekcję Łukaszenki. Ekspert: podjęte ryzyko jest zdumiewające

„Zarejestrowano pierwszy przypadek śmierci starszego pacjenta, cierpiącego na liczne schorzenia chroniczne” – podał resort zdrowia.

W odróżnieniu od poprzednich komunikatów w sprawie koronawirusa, wtorkowa informacja jest skonstruowana w taki sposób, że nie można jednoznacznie ustalić liczby potwierdzonych zakażeń w kraju.


„W ciągu ostatniej doby do szpitali z podejrzeniem zakażenia koronawirusem przyjęto 11 osób, wypisano 128 osób, w tym sześcioro pacjentów, którzy wcześniej mieli pozytywne testy na COVID-19” – poinformowano. Wskazana liczba 128 osób obejmuje najprawdopodobniej także tych, u których zakażenie podejrzewano, ale nie potwierdzono go.

W poniedziałek ministerstwo zdrowia podało, że potwierdzonych przypadków infekcji na Białorusi było dotąd 152, a 47 osób uznano za wyleczone.


Telegram Telegram

Jak podano w komunikacie we wtorek, na Białorusi wykonano dotąd ponad 31 tys. testów na obecność koronawirusa SARS CoV-2, wywołującego groźne dla życia zapalenie płuc COVID-19.

Alekander Łukaszenka, komentując śmierć aktora, powiedział, że  w Witebsku zakaziło się koronawirusem dziesięciu lekarzy. Powtórzył również, że jest przeciwnikiem kwarantanny, a „siedzenie w domu nie jest rozwiązaniem”. Jego zdaniem „należy reagować punktowo”. Władze Białorusi nie ogłosiły kwarantanny i nie zamknęły granic państwa.

Nie żyje znany aktor

W poniedziałek pojawiła się informacja, że mężczyzna, znany białoruski aktor, pracownik witebskiego Teatru Dramatycznego im. Jakuba Kołasa, Wiktar Daszkiewicz, ma potwierdzone zakażenie koronawirusem i ciężkie zapalenie płuc. Według informacji mediów Daszkiewicz cierpiał wcześniej na przewlekłą chorobę płuc.

Zapalenie płuc przeszła w szpitalu również jego małżonka, lecz u niej choroba miała łagodniejszy przebieg.
Teatr w Witebsku odwołał spektakle - oficjalnie z powodu braku widzów - a niektórzy aktorzy przechodzą kwarantannę.

Media niezależne od kilku dni alarmują o niepokojącej sytuacji w Witebsku, gdzie według nieoficjalnych danych i relacji świadków gwałtownie wzrosła liczba zachorowań na zapalenie płuc.

Witebsk był obok Mińska pierwszym miastem na Białorusi, gdzie na początku marca wykryto osoby zakażone patogenem. 

***

Szczegółowa mapa zakażeń koronawirusem na świecie dostępna jest TUTAJ

IAR/PAP/agkm

***

KALENDARIUM 

31 marca Białoruskie ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek śmierci spowodowanej koronawirusem. To 75-letni Wiktar Daszkiewicz, aktor z Witebska. Poinformowano o 11 nowych przypadkach zakażenia. Alekander Łukaszenka, komentując śmierć aktora, powiedział, że  w Witebsku zakaziło się koronawirusem dziesięciu lekarzy

30 marca: Na Białorusi potwierdzono 152 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. W szpitalach i pod kontrolą lekarzy znajduje się 105 zakażonych, a 47 osób wyzdrowiało – dodano.

27 marca. Liczba potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem na Białorusi zwiększyła się od środy o osiem, do 94 - poinformowało w piątek tamtejsze ministerstwo zdrowia. 32 osoby wyzdrowiały i już opuściły szpitale lub przygotowują się do tego.
Według ministerstwa zdrowia w kraju przeprowadzono dotąd 24 tys. testów na obecność SARS-CoV-2.

25 marca Na Białorusi do 86 wzrosła liczba osób zakażonych COVID-19. To oznacza, że od poniedziałku, gdy podano ostatnie oficjalne dane liczba zakażonych koronawirusem zwiększyła się o 5 osób. Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że 29 osób już wyzdrowiało. Dotychczas wykonano około 23 tysięcy testów na obecność patogenu.

23 marca Na Białorusi do 81 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Oznacza to, że od soboty, gdy po raz ostatni podawano dane, zarejestrowano 5 nowych zakażeń COVID-19. Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że 22 osoby wyzdrowiały, a 59 jest nadal leczonych. Od chwili rozpoczęcia badań, czyli od 23 stycznia, na Białorusi wykonano ponad 21 tysięcy testów na obecność patogenu.

20 marca  Liczba przypadków zakażenia koronawirusem na Białorusi wzrosła do 69 - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Wyzdrowiało 15 osób - dodano.
W szpitalach przebywają 42 osoby z zakażeniem potwierdzonym testami, ale niewykazujące objawów. 12 osób ma symptomy infekcji.
Resort zdrowia poinformował, że od końca stycznia przebadano na obecność wirusa 19 tys. osób.
W środę potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na Białorusi było 51.

18 marca Na Białorusi liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 51 – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Z tego dziewięć osób ma objawy infekcji, a 37 przechodzi ją bez objawów. Pięć osób wypisano już ze szpitali.

16 marca: 36 przypadków zakażeń (cztery nowe podczas weekendu)

14 marca: 32 przypadki zakażeń

13 marca: 27 przypadków

12 marca: 21 przypadków

11 marca: 11 przypadków

10 marca 9 (trzy nowe przypadki)

4 marca - 6 (2 nowe przypadki)

3 marca: 4 przypadki

2 marca : 2 nowe przypadki podejrzeń, wciąż 1 przypadek potwierdzony

27 lutego: pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa; testy przeprowadzone 27 lutego w centrum epidemiologii i mikrobiologii wykazały obecność koronawirusa Covid-19 u jednego ze studentów z Iranu

(Na podstawie doniesień PAP, IAR)


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: Rosja płonie od wirusa, w mediach nie wszystko mówili,a u nas spokój

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:00
Rosja płonie od koronawirusa, a u nas jest spokojnie; to pytanie retoryczne, kto powinien się odgradzać – oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka, komentując decyzję Rosji o zamknięciu granicy z jego krajem. Na Białorusi liczba potwierdzonych przypadków zakażeń wzrosła do 36.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus może utrudnić reelekcję Łukaszenki. Ekspert: podjęte ryzyko jest zdumiewające

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 22:00
- Ryzykowne podejście Mińska do pandemii może zaowocować problemami podczas jesiennych wyborów prezydenckich – prognozuje ekspert OSW Kamil Kłysiński. Dodaje, że w związku z pandemią gospodarka Białorusi może się załamać. Analityk zaznacza, że ani koronawirus, ani spory o ropę nie osłabiły przymierza wojskowego Mińska i Moskwy, czego dowodem jest prowadzony obecnie sprawdzian gotowości bojowej białoruskiej armii w reakcji na natowskie manewry Defender Europe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś oczekuje wsparcia MFW z powodu koronawirusa. Trwają rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 17:00
Państwowa agencja prasowa "Biełta" poinformowała, że białoruski rząd i miejscowy Bank Narodowy omawiają z Międzynarodowym Funduszem Walutowym kwestię wsparcia finansowego w związku z wyzwaniami, które stoją przed gospodarką kraju. Chodzi o wsparcie 900 mln dolarów
rozwiń zwiń