Raport Białoruś

Na Białorusi ponad 17 tys. zakażonych. Łukaszenka zaprasza liderów państw b. ZSRR do Mińska

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 11:00
Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 784 przypadki zakażeń koronawirusem. W sumie w kraju przypadków takich jest 17 i pół tysiąca. Zmarły 103 osoby, a wyzdrowiało ponad 3250 chorych.
Audio
  • Zaproszenie na szczyt do Mińska. Relacja Włodzimerza Paca z Mińska (IAR)
Aleksander Łukaszenka
Aleksander ŁukaszenkaFoto: Shutterstock.com / Sasa Dzambic Photography

łukaszenka 1200 shut
Koronawirus może utrudnić reelekcję Łukaszenki. Ekspert: podjęte ryzyko jest zdumiewające

Nie zważając na epidemię kornawirusa prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zaproponował zorganizowanie szczytu Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej 19 maja w Mińsku.

Walery Kalinowski, dziennikarz rozgłośni Radio Swaboda powiedział Polskiemu Radiu, że białoruski przywódca, ignorując epidemię koronawirusa w swoim kraju, gra w niebezpieczna grę nie tylko z własnym narodem ale i Moskwą. "On robi takie wyzwanie prezydentowi Władimirowi Putinowi który zrezygnował z organizacji w Moskwie defilady wojskowej 9 maja, a w Mińsku taka defilada się odbędzie. Mało tego, Łukaszenka zaprasza poradzieckich prezydentów na szczyt 19 maja - to też wyzwanie dla Władimira Putina " - zauważył białoruski dziennikarz.

Łukaszenka zaprosił już oficjalnie na spotkanie do Mińska prezydentów Mołdawii i Kazachstanu.
Euroazjatycka Unia Gospodarcza to wspólnota gospodarcza powołana w 2014 roku przez kilka byłych republik Związku Radzieckiego.

Sytuacja epidemiczna

Na Białorusi zarejestrowano dotąd 17 489 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. W ciągu minionej doby liczba zakażonych wzrosła o 784. Zmarły ogółem 103 osoby z koronawirusem

Podany w niedzielę bilans mówił o 877 nowych zakażonych, a bilans sobotni – o 911.
Przeprowadzono w sumie 211,3 tys. testów. Wyzdrowiało 3259 pacjentów.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka powiedział podczas narady w niedzielę, że na Białorusi wykorzystywanych jest obecnie około 10 proc. posiadanych respiratorów; jak powiedział, w sumie jest ich około 2,5 tys.

Wcześniej w telewizji Biełaruś 1 podano, że z 18,6 tys. miejsc szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem zajętych jest 12,8 tys.

Ministerstwo zdrowia Białorusi zapowiadało, że spodziewa się szczytu epidemii na przełomie kwietnia i maja. Lekarz epidemiolog Wiktar Suszczewicz ocenił jednak w Biełaruś 1, że szczyt epidemii przypadnie po 20 maja.

Przedstawiciel krajowego biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Białorusi Batyr Bierdykłyczew oznajmił w rozmowie z portalem TUT.by, że szybki wzrost liczby infekcji w kraju to efekt „braku odpowiednich działań w zakresie dystansowania społecznego”. Przyznał, że częściowo do dużej liczby wykrywanych infekcji przyczynia się duża liczba przeprowadzanych testów.

Na Białorusi nie wprowadzono szerokiej kwarantanny ani nie zakazano imprez masowych. 9 maja ma się odbyć defilada wojskowa z okazji rocznicy zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej.

WHO wyraziła zaniepokojenie sytuacją na Białorusi i zarekomendowała wprowadzenie w tym kraju bardziej zaawansowanych działań w ramach dystansowania społecznego, przede wszystkim odwołania wszystkich imprez masowych, przejścia na pracę i naukę zdalną oraz zamknięcia obiektów gospodarczych, które nie są kluczowe dla funkcjonowania państw
***

***

IAR, Włodzimierz Pac /PAP, Justyna Prus/ agkm

PAP/IAR/agkm


***

KALENDARIUM 

4 maja

Na Białorusi zarejestrowano dotąd 17 489 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. W ciągu minionej doby liczba zakażonych wzrosła o 784. Zmarły ogółem 103 osoby z koronawirusem.
Podany w niedzielę bilans mówił o 877 nowych zakażonych, a bilans sobotni – o 911.
Przeprowadzono w sumie 211,3 tys. testów. Wyzdrowiało 3259 pacjentów.

3 maja - 877 nowych przypadków zakażenia Sars-CoV-2 i dwa zgony osób z koronawirusem odnotowano w ciągu minionej doby na Białorusi - podało w niedzielę ministerstwo zdrowia w Mińsku. Dzień wcześniej wykryto 911 infekcji. Od początku epidemii zmarło w sumie 99 osób.
„Zarejestrowano 1 6705 osób z dodatnim testem na COVID-19, co stanowi 8,1 proc. wszystkich przeprowadzonych testów” – poinformował resort w komunikacie. Ogółem na Białorusi przeprowadzono ponad 204 tys. testów. Wyzdrowiało 3 196 pacjentów – 79 w ciągu ostatniej dob

2 maja - W ciągu minionej doby odnotowano na Białorusi 911 nowych przypadków infekcji SARS-CoV-2 oraz cztery kolejne zgony wśród zakażonych osób – poinformowało w sobotę w komunikacie ministerstwo zdrowia tego kraju.
„Zarejestrowano (ogółem - PAP) 15 828 osób z pozytywnym testem na koronawirusa, co stanowi 8,2 proc. wszystkich przeprowadzonych testów” – oświadczył resort zdrowia. Dobowy przyrost nowych infekcji wyniósł tym samym 911.
Na COVID-19 zmarło dotychczas na Białorusi 97 osób; ministerstwo zdrowia potwierdziło cztery kolejne zgony w ciągu minionej doby. Wyzdrowiało 3117 pacjentów. Przeprowadzono ogółem 195,4 tys. testów, w tym ponad 9 tys. w ciągu minionej doby

1 maja Na Białorusi odnotowano 890 nowych przypadków infekcji SARS-Cov2 w ciągu doby i cztery zgony osób z koronawirusem – poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Ogółem zachorowało już blisko 15 tys. osób, zmarło 94. - Zarejestrowano 14917 osób, u których testy potwierdziły obecność COVID-19, co stanowi 8 proc. ogólnej liczby wykonanych testów” – poinformował resort zdrowia w komunikacie. Dobowy przyrost infekcji wyniósł 890. To więcej niż dzień wcześniej (846), ale mniej niż rekordowy przyrost, który odnotowano w środę 29 kwietnia – 973 przypadki. W ciągu doby zmarły – według statystyki ministerstwa zdrowia – kolejne cztery osoby z koronawirusem. Ogółem liczba zgonów wzrosła do 94. Wyzdrowiało 2918 pacjentów. Przeprowadzono 186,2 tys. testów. Ministerstwo zdrowia Białorusi zapowiadało wcześniej, że spodziewa się szczytu epidemii na przełomie kwietnia i maja.

30 kwietnia 846 nowych zakażeń SARS-CoV-2 w ciągu minionej doby odnotowano na Białorusi; zmarło pięć osób - poinformowało w czwartek w komunikacie ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych od początku epidemii przekroczyła już 14 tys.
„Zarejestrowano 14 027 osób z dodatnim testem, co stanowi 7,9 proc. wszystkich przeprowadzonych testów” – podało ministerstwo.
Przyrost dobowy wyniósł 846 przypadków. To mniej niż podano w statystyce za poprzednią dobę, kiedy liczba infekcji wzrosła o rekordowe 973 przypadki.
Według oficjalnych danych w ciągu doby zmarło pięć osób z koronawirusem, a ogólna liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 89.
W sumie przeprowadzono 176,6 tys. testów. Od początku epidemii wyzdrowiało 2 386 pacjentów.

29 kwietnia Rekordową liczbę 973 nowych przypadków COVID-19 w ciągu doby odnotował w środę resort zdrowia Białorusi. Liczba zakażonych wynosi 13 181, a zgonów – 84 (pięć w ciągu minionej doby). WHO apeluje o odwołanie imprez masowych i większe dystansowanie społeczne.
Zarejestrowano 13 181 osób z potwierdzoną testami infekcją COVID-19, co stanowi 7,8 proc. przetestowanych osób – podało w komunikacie w środę ministerstwo zdrowia. Dobowy przyrost liczby infekcji wyniósł 973 i jest to najwyższa liczba od początku epidemii. Poprzedni rekord padł dzień wcześniej, gdy liczba zakażeń wyniosła 919. W ciągu doby zmarło kolejnych pięć osób z koronawirusem. W sumie liczba zgonów podawana przez oficjalne źródła na Białorusi to 84.

Wskaźnik śmiertelności u pacjentów z koronawirusem na Białorusi jest statystycznie znacznie niższy niż w innych krajach. Dla porównania w Polsce (gdzie liczba ludności jest czterokrotnie większa niż na Białorusi) przy odnotowanych 12218 przypadkach infekcji, zgonów było – 596.
Z relacji mediów niezależnych wynika, że w wielu przypadkach u pacjentów, którzy mają objawy podobne do COVID-19, jako przyczyna śmierci podawane są inne schorzenia (najczęściej zapalenie płuc).

Od kilku dni media informują o ciężkiej sytuacji w Stołbcach w obwodzie mińskim, gdzie codziennie w szpitalu umierają kolejni pacjenci.
Według środowych danych ministerstwa zdrowia na Białorusi przeprowadzono blisko 167 tys. testów na COVID-19. Wyzdrowiało 2 072 pacjentów 

28 kwietnia W ciągu ostatniej doby na Białorusi odnotowano 919 nowych infekcji COVID-19, co stanowi najwyższy dobowy przyrost od początku epidemii. Według danych ministerstwa zdrowia w ciągu doby zmarły cztery osoby z koronawirusem. „Według stanu na 28 kwietnia na Białorusi zarejestrowano 12 208 osób z potwierdzoną testami infekcją COVID-19, co stanowi 7,5 proc. przeprowadzonych testów” – podało we wtorek w komunikacie ministerstwo zdrowia Białorusi. Od kilku dni liczba nowych przypadków COVID-19 na Białorusi rośnie o ponad 800 przypadków na dobę.

Białoruś wykazuje przy tym w oficjalnych danych stosunkowo niską w porównaniu ze statystykami z innych krajów liczbę przypadków śmiertelnych. Według danych z wtorku ogólna liczba zgonów pacjentów z koronawirusem wzrosła do 79. Dla porównania w Polsce przy odnotowanych 11 902 przypadkach infekcji, zgonów było – 562.

Na Białorusi wyzdrowiało już 1 993 pacjentów, a w sumie przeprowadzono ponad 161 tys. testów.

27 kwietnia Na Białorusi w ciągu minionej doby odnotowano 826 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Według oficjalnych danych zmarły w tym czasie trzy osoby. Ogólna liczba zakażonych wzrosła do 11 289, a zgonów - do 75. „Zarejestrowano 11 289 osób, u których potwierdzono COVID-19, co stanowi 7,5 proc. przeprowadzonych testów” – podał resort zdrowia. Dobowy przyrost zachorowań wyniósł 826. Według oficjalnych danych ogółem od początku epidemii zmarło 75 pacjentów z koronawirusem. W ciągu ostatniej doby odnotowano trzy zgony.
Wyzdrowiało 1 740 pacjentów. Przeprowadzono 153,8 tys. testów

26 kwietnia Rekordowy od początku epidemii na Białorusi dobowy przyrost zakażeń koronawirusem odnotowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 873 nowe przypadki infekcji, pięć zakażonych osób zmarło.
Dla porównania w ciągu poprzedniej doby przybyło 817 infekcji.
Ogółem od początku epidemii na Białorusi "zarejestrowano 10 463 osoby, u których potwierdzono COVID-19, co stanowi 7,1 proc. przetestowanych osób" – podał w niedzielę w komunikacie resort zdrowia. Liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 72, w tym w ciągu minionej doby zmarło pięć zakażonych osób. Łącznie wyzdrowiało 1 695 pacjentów. Na obecność koronawirusa przeprowadzono 147,5 tys. testów

25 kwietnia 817 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby na Białorusi potwierdziło w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju. Według oficjalnych statystyk jest to najwyższy dotąd przyrost dobowy zarażeń. Zmarły cztery zainfekowane osoby.
W sumie od początku epidemii COVID-19 na Białorusi wykryto 9 590 zakażeń, a zmarło 67 osób. Łącznie przeprowadzono ponad 139 tys. testów. Wyzdrowiało 1 573 pacjentów.

24 kwietnia W ciągu minionej doby liczba zakażeń COVID19 na Białorusi wzrosła o 751, zmarły kolejne trzy osoby – poinformowało w komunikacie w piątek ministerstwo zdrowia. W sumie na Białorusi zarejestrowano 8 773 przypadki koronowirusa. Ogółem zmarło, jak podał resort, 63 pacjentów z koronawirusem, z tego w ciągu ostatniej doby – trzy osoby. Najwięcej infekcji odnotowano w Mińsku (4 090) i obwodzie witebskim (1 935). W obwodzie mińskim potwierdzono 1 206 przypadków koronawirusa, w homelskim – 460, mohylewskim – 396, grodzieńskim – 347, brzeskim - 339. Przeprowadzono dotąd 130,8 tys. testów. 

23 kwietnia 741 nowych przypadków COVID-19 potwierdzono w ciągu minionej doby na Białorusi – podało w czwartek ministerstwo zdrowia. Według oficjalnych danych odnotowano dwa przypadki śmierci osób zakażonych koronawirusem.

- Zarejestrowano 8 022 osoby z dodatnim testem na COVID-19 – poinformowało w czwartkowym komunikacie ministerstwo zdrowia Białorusi. Oznacza to, że w ciągu doby przybyło 741 zakażonych.

22 kwietnia Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 558 przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie w tym kraju jest już 7281 osób zakażonych patogenem.

Na Białorusi z powodu koronawirusa zmarło dotychczas 58 osób, a 769 pacjentów wyzdrowiało i wypisano ze szpitali. Od początku badań wykonano prawie 115 tysięcy testów pozwalających wykryć koronawirusa. Statystyki z ostatnich dni pokazują, że zachorowalność i śmiertelność na koronawirus utrzymuje się na dotychczasowym poziomie.

21 kwietnia  W ciągu doby liczba zarejestrowanych na Białorusi infekcji COVID-19 wzrosła o 459; zmarły cztery osoby – podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Ogólna liczba zainfekowanych od początku epidemii to 6723.

W sumie zarejestrowano 6723 osoby, u których testy potwierdziły koronawirusa – poinformował resort zdrowia. Z zestawienia z danymi z poniedziałku wynika, że dobowy przyrost wyniósł 459 przypadków. Zmarły kolejne cztery osoby, które cierpiały na choroby współistniejące. W poniedziałek w stanie ciężkim były 92 osoby

20 kwietnia Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 457 nowych infekcji koronawirusem, a na COVID-19 zmarły cztery osoby. Od początku epidemii potwierdzono zakażenie u 6264 osób - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. „W sobotę rano zarejestrowano 518 nowych przypadków (w ciągu poprzedniej doby - PAP), w niedzielę – 510, w ciągu ostatniej doby – 457” – przekazał resort zdrowia w poniedziałkowym oświadczeniu. Dodano, że 92 pacjentów jest w stanie ciężkim". 

19 kwietnia  W ciągu minionej doby na Białorusi z powodu COVID-19 zmarły dwie kolejne osoby. Ministerstwo zdrowia nie podało ogólnej liczby zakażonych koronowairusem, poinformowało jedynie, że w szpitalach leczonych jest 3538 pacjentów, u których wykryto SARS-CoV-2.
Ogólna liczba zmarłych z COVID-19 wzrosła w niedzielę do 47. W sobotę informowano o 45 zgonach, jakie od początku epidemii, miały miejsce na Białorusi.

18 kwietnia Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem. Tym samym - według oficjalnych danych - od początku epidemii w tym kraju z powodu COVID-19 zmarło 45 osób.
Białoruska państwowa agencja prasowa "Biełta" - powołując się na dane ministerstwa zdrowia - poinformowała, że w szpitalach przebywają 3282 zakażone osoby. Od początku epidemii wyzdrowiało 458 chorych. Przeprowadzono prawie 93 tysiące testów na wykrycie patogenu.

17 kwietnia 575 nowych przypadków koronawirusa odnotowano w ciągu ostatniej doby na Białorusi; zmarły dwie osoby – wynika z komunikatu opublikowanego w piątek przez ministerstwo zdrowia Mińsku.
„Na 17 kwietnia zarejestrowano 4779 przypadków infekcji koronawirusem. Wyzdrowiały 342 osoby. Zmarło 42 pacjentów, którzy mieli współistniejące schorzenia chroniczne” – poinformowało ministerstwo zdrowia.
Oznacza to, że w ciągu minionej doby nowych przypadków zakażenia COVID-19 było 575. Odnotowano dwa zgony.
Na Białorusi przeprowadzono w sumie 86813 testów na obecność koronawirusa. 

16 kwietnia: 476 nowych infekcji koronawirusem, cztery zgony w ciągu doby

15 kwietnia Liczba przypadków zakażenia koronawirusem na Białorusi wzrosła w ciągu doby o 447, odnotowano trzy kolejne zgony – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w Mińsku.
„Na Białorusi zarejestrowano do tej pory 3728 przypadków infekcji” – podał w komunikacie resort zdrowia. Liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 36.

14 kwietnia O 3281 przypadkach zakażenia koronawirusem na Białorusi poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia w Mińsku. Zmarły dotąd 33 zakażone osoby, które miały chroniczne schorzenia towarzyszące.

13 kwietnia Na Białorusi wykryto do poniedziałku 2919 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało ministerstwo zdrowia w Mińsku. Według oficjalnych danych w ciągu ostatniej doby zmarły trzy osoby, co zwiększyło liczbę zgonów do 29.

12 kwietnia Liczba przypadków zakażenia koronawirusem na Białorusi wzrosła do 2578. Zmarło 26 osób, 203 uznano za wyleczone, a 50 pacjentów wymaga podłączenia do aparatów wspomagających oddychanie - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia.

11 kwietnia Na Białorusi do 2226 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. To oznacza, że w ciągu doby przybyło 245 chorych. Dla porównania dzień wcześniej liczba potwierdzonych przypadków zakażenia zwiększyła się o prawie pół tysiąca (495).

10 kwietnia Resort zdrowia informował o 1981 zakażonych i o 19 zgonach (łącznie)

9 kwietnia Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem na Białorusi od początku epidemii wzrosła do 1486. 139 osób wyzdrowiało, zmarło – 16. To dane przekazane w czwartek przez ministerstwo zdrowia w Mińsku.
W ciągu doby liczba nowo wykrytych przypadków w całym kraju wyniosła 420 i jest najwyższa od końca lutego, kiedy ujawniono pierwszego zakażonego.

8 kwietnia Na Białorusi zanotowano do tej pory 1066 przypadków zakażenia koronawirusem. W ciągu doby liczba zakażonych zwiększyła się o ponad 200 osób, ale nikt nie zmarł. Według danych, od początku epidemii zmarło 13 osób z COVID-19.

7 kwietnia Na Białorusi potwierdzono dotąd 861 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowała we wtorek agencja BiełTA. W szpitalach przebywają 794 osoby, od początku epidemii 54 wyzdrowiały, 13 zmarło.

6 kwietnia: Na Białorusi do 700 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. W sumie 13 osób zmarło. Dotychczas w kraju tym wykonano ponad 40 tysięcy testów na obecność patogenu.

5 kwietnia: O 562 przypadkach zakażenia koronawirusem na Białorusi poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia. W szpitalach przebywają 502 osoby. Zmarło w sumie osiem osób

4 kwietnia Na Białorusi zarejestrowano dotąd oficjalnie 440 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało ministerstwo zdrowia w sobotę. Resort poinformował o kolejnej śmierci pacjenta – tym samym oficjalna liczba zgonów z powodu COVID-19 wzrosła do pięciu. „Według stanu na 4 kwietnia w szpitalach przebywają 394 osoby zakażone COVID-19” – poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia. Według danych resortu 41 osób już wyzdrowiało, w sumie pięć osób zmarło.

3 kwietnia Na Białorusi zarejestrowano 351 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Najwięcej infekcji, 190, odnotowano w Mińsku. Władze medyczne ogłosiły zasady dotyczące samoizolacji. Najwięcej przypadków – 190 - odnotowano w Mińsku. W obwodzie witebskim liczba zakażonych to 89, w obwodzie mińskim – 50, w homelskim – 13, grodzieńskim – 6, mohylewskim – 2, brzeskim – 1. W czwartek resort zdrowia informował o czterech ofiarach śmiertelnych.
Według informacji podawanych przez media jeszcze co najmniej jedna osoba (70-letni mężczyzna w Witebsku) zmarła w piątek z powodu COVID-19.

2 kwietnia Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19 na Białorusi wzrosła do 304 – poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Zmarły w sumie cztery osoby. „W szpitalach odbywają leczenie 254 zakażone osoby, 46 osób uznano za wyleczone” – poinformował w komunikacie resort zdrowia.

1 kwietnia Resort zdrowia podał informację o drugim przypadku śmierci osoby zakażonej koronawirusem.

31 marca Białoruskie ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek śmierci spowodowanej koronawirusem. To 75-letni Wiktar Daszkiewicz, aktor z Witebska. Poinformowano o 11 nowych przypadkach zakażenia. Alekander Łukaszenka, komentując śmierć aktora, powiedział, że  w Witebsku zakaziło się koronawirusem dziesięciu lekarzy

30 marca: Na Białorusi potwierdzono 152 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. W szpitalach i pod kontrolą lekarzy znajduje się 105 zakażonych, a 47 osób wyzdrowiało – dodano.

27 marca. Liczba potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem na Białorusi zwiększyła się od środy o osiem, do 94 - poinformowało w piątek tamtejsze ministerstwo zdrowia. 32 osoby wyzdrowiały i już opuściły szpitale lub przygotowują się do tego.
Według ministerstwa zdrowia w kraju przeprowadzono dotąd 24 tys. testów na obecność SARS-CoV-2.

25 marca Na Białorusi do 86 wzrosła liczba osób zakażonych COVID-19. To oznacza, że od poniedziałku, gdy podano ostatnie oficjalne dane liczba zakażonych koronawirusem zwiększyła się o 5 osób. Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że 29 osób już wyzdrowiało. Dotychczas wykonano około 23 tysięcy testów na obecność patogenu.

23 marca Na Białorusi do 81 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Oznacza to, że od soboty, gdy po raz ostatni podawano dane, zarejestrowano 5 nowych zakażeń COVID-19. Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że 22 osoby wyzdrowiały, a 59 jest nadal leczonych. Od chwili rozpoczęcia badań, czyli od 23 stycznia, na Białorusi wykonano ponad 21 tysięcy testów na obecność patogenu.

20 marca  Liczba przypadków zakażenia koronawirusem na Białorusi wzrosła do 69 - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Wyzdrowiało 15 osób - dodano.
W szpitalach przebywają 42 osoby z zakażeniem potwierdzonym testami, ale niewykazujące objawów. 12 osób ma symptomy infekcji.
Resort zdrowia poinformował, że od końca stycznia przebadano na obecność wirusa 19 tys. osób.
W środę potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na Białorusi było 51.

18 marca Na Białorusi liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 51 – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Z tego dziewięć osób ma objawy infekcji, a 37 przechodzi ją bez objawów. Pięć osób wypisano już ze szpitali.

16 marca: 36 przypadków zakażeń (cztery nowe podczas weekendu)

14 marca: 32 przypadki zakażeń

13 marca: 27 przypadków

12 marca: 21 przypadków

11 marca: 11 przypadków

10 marca 9 (trzy nowe przypadki)

4 marca - 6 (2 nowe przypadki)

3 marca: 4 przypadki

2 marca : 2 nowe przypadki podejrzeń, wciąż 1 przypadek potwierdzony

27 lutego: pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa; testy przeprowadzone 27 lutego w centrum epidemiologii i mikrobiologii wykazały obecność koronawirusa COVID-19 u jednego ze studentów z Iranu

(Na podstawie doniesień PAP, IAR)

MAPA ZAKAŻEŃ:

Interaktywna mapa zakażeń SARS-CoV-2 przygotowana przez Johns Hopkins University:


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: Rosja płonie od wirusa, w mediach nie wszystko mówili,a u nas spokój

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:00
Rosja płonie od koronawirusa, a u nas jest spokojnie; to pytanie retoryczne, kto powinien się odgradzać – oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka, komentując decyzję Rosji o zamknięciu granicy z jego krajem. Na Białorusi liczba potwierdzonych przypadków zakażeń wzrosła do 36.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus może utrudnić reelekcję Łukaszenki. Ekspert: podjęte ryzyko jest zdumiewające

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 22:00
- Ryzykowne podejście Mińska do pandemii może zaowocować problemami podczas jesiennych wyborów prezydenckich – prognozuje ekspert OSW Kamil Kłysiński. Dodaje, że w związku z pandemią gospodarka Białorusi może się załamać. Analityk zaznacza, że ani koronawirus, ani spory o ropę nie osłabiły przymierza wojskowego Mińska i Moskwy, czego dowodem jest prowadzony obecnie sprawdzian gotowości bojowej białoruskiej armii w reakcji na natowskie manewry Defender Europe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś oczekuje wsparcia MFW z powodu koronawirusa. Trwają rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 17:00
Państwowa agencja prasowa "Biełta" poinformowała, że białoruski rząd i miejscowy Bank Narodowy omawiają z Międzynarodowym Funduszem Walutowym kwestię wsparcia finansowego w związku z wyzwaniami, które stoją przed gospodarką kraju. Chodzi o wsparcie 900 mln dolarów
rozwiń zwiń