Raport Białoruś

W Mińsku defilada wojskowa w warunkach epidemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 16:00
W Mińsku w południe odbyła się defilada wojskowa z okazji 75. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Przez centrum białoruskiej stolicy przemaszerowało ponad 3 tysiące żołnierzy oraz przejechało około 200 pojazdów wojskowych.
Audio
  • Defilada w Mińsku. Relacja Włodzimerza Paca z Mińska (IAR)
  • Na Białorusi ponad 22 tysiące zakażonych koronawirusem. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Aleksander Łukaszenka podczas parady w Mińsku
Aleksander Łukaszenka podczas parady w MińskuFoto: PAP/EPA/SERGEI GAPON

Białoruś jest jedynym poradzieckim krajem, który zdecydował się zorganizować w tym roku paradę, mimo epidemii koronawirusa i apeli o rezygnowanie z wydarzeń, gromadzących duże grupy ludzi.

Białoruskie władze argumentowały, że parada jest wyrazem szacunku dla tych, którzy zginęli w II wojnie światowej. Tegoroczną defiladę w Mińsku obserwowało mniej publiczności niż w latach ubiegłych. Niektórzy widzowie i weterani mieli założone maseczki ochronne.

Jednak na trybunie honorowej, gdzie stali przedstawiciele najwyższych białoruskich władz, nikt nie miał maseczki.

Defilada z okazji Dnia Zwycięstwa - pomimo epidemii

"To dla nas świętość. Nie mogliśmy inaczej" – mówił Aleksander Łukaszenka w Mińsku podczas defilady z okazji 9 maja. Władze Białorusi nie zrezygnowały z przeprowadzenia uroczystości, mimo trwającej w kraju epidemii koronawirusa.

"To jest dla nas święty dzień" – powiedział Łukaszenka, rozpoczynając uroczystości z okazji 9 maja, w którym Białoruś obchodzi rocznicę zwycięstwa ZSRR w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (1941-1945).
"Nie chodzi o demonstrację siły, lecz o oddanie hołdu pamięci" – podkreślił Łukaszenka, mówiąc o defiladzie.

"Tragedia narodu białoruskiego, który niósł na swych barkach tytaniczne brzemię strat i zniszczeń najbrutalniejszej wojny XX wieku, jest nieporównywalna z jakimiś trudnościami dnia dzisiejszego. Niedopuszczalna jest dla nas nawet myśl, by sprzeniewierzyć się tradycji, która już 75 lat sławi historię wielkiego czynu zwycięzców" – oświadczył Łukaszenka.

Według Łukaszenki ze względu na dług wobec swych przodków Białorusini "nie mogli postąpić inaczej", jak tylko zorganizować uroczystości.

Białoruś jest jedynym krajem na obszarze byłego ZSRR, który świętuje 75. rocznicę zakończenia wojny, jak gdyby nic się nie zmieniło. Obchody przeniosła nawet Rosja, która czuje się główną spadkobierczynią dziedzictwa ZSRR.

Łukaszenka mówił wcześniej, że "nikogo na defiladę nie należy ciągnąć siłą".

Na trybunach obecni byli zarówno kombatanci, jak i przedstawiciele białoruskiej administracji. Widzów było mniej niż zazwyczaj w czasie takich uroczystości – ocenił portal TUT.by

Nie było większości zachodnich dyplomatów

W białoruskich obchodach wzięli udział m.in. ambasadorowie państw poradzieckich. Na trybunach nie było dyplomatów z większości krajów UE.

Ambasador Polski Artur Michalski 8 maja złożył kwiaty na cmentarzu wojskowym w Mińsku i w krypcie Cerkwi Wszystkich Świętych, gdzie spoczywają prochy poległych na frontach wojny.
Do odwołania parady na Białorusi apelowali m.in. sygnatariusze internetowej petycji. Rezygnacja z wszelkich imprez masowych, sprzyjających rozprzestrzenianiu się wirusa, była kluczowym zaleceniem dla Białorusi ze strony Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni możliwymi negatywnymi konsekwencjami przeprowadzenia takiego masowego przedsięwzięcia w czasie epidemii" – mówił agencji BiełaPAN przedstawiciel krajowego biura WHO Batyr Bierdykłyczew.

"Szczególnie martwi nas możliwy udział osób starszych, wśród których odnotowano ciężki przebieg i wysoki współczynnik śmiertelności z powodu COVID-19" – podkreślił.

W paradzie wojskowej tradycyjnie wzięli udział żołnierze i odbył się pokaz techniki wojskowej.
Wieczorem w Mińsku ma się rozpocząć kolejna impreza masowa – jubileuszowy koncert.

Według danych resortu zdrowia z 8 maja na Białorusi potwierdzono 21 101 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 121 osób. 9 maja podano, że na Białorusi zarejestrowano 22 052 osoby z pozytywnym (wynikiem) testu na COVID-19. W sumie przeprowadzono dotąd 251 771 testów.

PAP/IAR/agkm

***

KALENDARIUM 

9 maja

Liczba nowych zakażeń koronawirusem na Białorusi w ciągu minionej doby wyniosła 951, zmarło pięć osób – wynika z sobotniego komunikatu ministerstwa zdrowia. W sobotę w Mińsku odbyła się defilada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa. Wieczorem planowany jest koncert.

„Na Białorusi zarejestrowano 22 052 osoby z pozytywnym (wynikiem) testu na COVID-19. W sumie przeprowadzono dotąd 251 771 testów” – podał resort.

W ciągu minionej doby liczba zainfekowanych osób wzrosła tym samym o 951. Zmarło – według oficjalnych danych – 126 osób, w tym pięć w ciągu ostatnich 24 godzin.

Pomimo apeli Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o odwołanie imprez masowych, w sobotę w Mińsku odbyła się defilada wojskowa z okazji obchodzonego 9 maja na Białorusi dnia zwycięstwa ZSRR w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (1941-1945).

8 maja

Na Białorusi liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 21 tysięcy /21 101/. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 933 nowe przypadki zakażeń. To o 20 więcej niż dzień wcześniej. Według oficjalnych danych od początku epidemii na Białorusi zmarło 121 osób zakażonych koronawirusem. Wyzdrowiało prawie 5 i pół tysiąca pacjentów szpitali. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono 10 tysięcy testów na wykrycie patogenu. W sumie takich testów wykonano już ponad 240 tysięcy.

Prezydent Aleksander Łukaszenka powiedział, że Białoruś wybrała swoją drogę zwalczania koronawirusa. Zaznaczył, że w jego kraju z koronawirusem walczy się nie frontalnie, ale punktowo. Wyraził przekonanie, że to słuszna taktyka.

7 maja

913 nowych przypadków infekcji koronawirusem odnotowano na Białorusi w ciągu minionej doby; zmarły kolejne cztery osoby – wynika z danych opublikowanych w czwartek przez resort zdrowia. Liczba zainfekowanych przekroczyła 20 tys.
„Zarejestrowano 20 168 osób z pozytywnym testem na COVID-19, co stanowi 8,7 proc. wszystkich przeprowadzonych testów” – poinformowało w czwartkowym komunikacie ministerstwo zdrowia.
Tym samym dobowy przyrost infekcji wyniósł 913, co jest liczbą wyższą niż w ciągu ostatnich kilku dni (905, 861, 784). Portal TUT.by zwrócił uwagę, że liczba potwierdzonych infekcji wzrasta ok. 5-7 dni po imprezach masowych.
Z analizy danych, przeprowadzonej przez portal, wynika, że dynamika przyrostów zwiększyła się ok. 5-7 dni po katolickiej i prawosławnej Wielkanocy, a także po ogólnokrajowym czynie społecznym, który odbył się 25 kwietnia. Rekordowy przyrost odnotowano dotychczas 29 kwietnia – tego dnia potwierdzono 973 zakażenia.
Według oficjalnych danych zmarło ogółem 116 osób z koronawirusem, w tym cztery w ciągu minionej doby.
Wyzdrowiało w całym kraju 5 067 osób (679 w ciągu ostatniej doby). Przeprowadzono 229,4 tys. testów.
Eksperci oceniają, że szczytowa fala epidemii nastąpi prawdopodobnie bliżej końca miesiąca. Epidemiolog Wiktar Suszczewicz mówił kilka dni temu w telewizji państwowej, że będzie to nie wcześniej niż 20 maja.

6 maja

905 nowych infekcji Sars-CoV-2 i pięć kolejnych zgonów osób z koronawirusem odnotowano na Białorusi w ciągu minionej doby – poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie koronawirusa potwierdzono na Białorusi u ponad 19 tys. osób, zmarło 112 chorych.
„Według stanu na 6 maja odnotowano 19 255 osób z dodatnim testem na COVID-19, co stanowi 8,7 proc. wszystkich przeprowadzonych testów” – napisano w środowym komunikacie resortu zdrowia.
Dobowy przyrost wyniósł tym samym 905 infekcji. To więcej niż w poprzednich dniach, lecz mniej niż wyniosła rekordowa liczba infekcji w ciągu doby - 973, a taką liczbę podano 29 kwietnia.
Według danych resortu zdrowia ogółem na Białorusi zmarło 112 osób z koronawirusem, z tego pięć osób w ciągu minionej doby. Przeprowadzono ponad 220 tys. testów. Wyzdrowiało 4388 pacjentów.

5 maja

861 nowych infekcji koronawirusem odnotowano na Białorusi w ciągu minionej doby. Prezydent Aleksander Łukaszenka powiedział we wtorek, że ogółem liczba wszystkich zainfekowanych osób w kraju wynosi obecnie 18 350 - podaje agencja BiełTA.
Dzień wcześniej liczba zakażonych wynosiła 17 849, z czego wynika, że dobowy przyrost wyniósł 861 przypadków infekcji.
Osoby z pozytywnym testem stanowią 8,7 proc. wszystkich osób przebadanych pod kątem koronawirusa na Białorusi. „Przetestowano 211 369 osób w ciągu dwóch i pół miesiąca” – powiedział Łukaszenka.
Prezydent nie podał dokładnej liczby zgonów na COVID-19. W poniedziałek wynosiła ona 103.
Łukaszenka wskazał, że Białoruś jest na drugim miejscu na świecie pod względem ilości testów w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców. Według niego Białoruś wykonuje 22,5 tys. testów na 1 mln mieszkańców, a więcej robi tylko Rosja – 39,5 tys. testów. Na trzecim miejscu są USA – z 22 tys. testów.

4 maja

Na Białorusi zarejestrowano dotąd 17 489 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. W ciągu minionej doby liczba zakażonych wzrosła o 784. Zmarły ogółem 103 osoby z koronawirusem.
Podany w niedzielę bilans mówił o 877 nowych zakażonych, a bilans sobotni – o 911.
Przeprowadzono w sumie 211,3 tys. testów. Wyzdrowiało 3259 pacjentów.

3 maja - 877 nowych przypadków zakażenia Sars-CoV-2 i dwa zgony osób z koronawirusem odnotowano w ciągu minionej doby na Białorusi - podało w niedzielę ministerstwo zdrowia w Mińsku. Dzień wcześniej wykryto 911 infekcji. Od początku epidemii zmarło w sumie 99 osób.
„Zarejestrowano 1 6705 osób z dodatnim testem na COVID-19, co stanowi 8,1 proc. wszystkich przeprowadzonych testów” – poinformował resort w komunikacie. Ogółem na Białorusi przeprowadzono ponad 204 tys. testów. Wyzdrowiało 3 196 pacjentów – 79 w ciągu ostatniej dob

2 maja - W ciągu minionej doby odnotowano na Białorusi 911 nowych przypadków infekcji SARS-CoV-2 oraz cztery kolejne zgony wśród zakażonych osób – poinformowało w sobotę w komunikacie ministerstwo zdrowia tego kraju.
„Zarejestrowano (ogółem - PAP) 15 828 osób z pozytywnym testem na koronawirusa, co stanowi 8,2 proc. wszystkich przeprowadzonych testów” – oświadczył resort zdrowia. Dobowy przyrost nowych infekcji wyniósł tym samym 911.
Na COVID-19 zmarło dotychczas na Białorusi 97 osób; ministerstwo zdrowia potwierdziło cztery kolejne zgony w ciągu minionej doby. Wyzdrowiało 3117 pacjentów. Przeprowadzono ogółem 195,4 tys. testów, w tym ponad 9 tys. w ciągu minionej doby

1 maja Na Białorusi odnotowano 890 nowych przypadków infekcji SARS-Cov2 w ciągu doby i cztery zgony osób z koronawirusem – poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Ogółem zachorowało już blisko 15 tys. osób, zmarło 94. - Zarejestrowano 14917 osób, u których testy potwierdziły obecność COVID-19, co stanowi 8 proc. ogólnej liczby wykonanych testów” – poinformował resort zdrowia w komunikacie. Dobowy przyrost infekcji wyniósł 890. To więcej niż dzień wcześniej (846), ale mniej niż rekordowy przyrost, który odnotowano w środę 29 kwietnia – 973 przypadki. W ciągu doby zmarły – według statystyki ministerstwa zdrowia – kolejne cztery osoby z koronawirusem. Ogółem liczba zgonów wzrosła do 94. Wyzdrowiało 2918 pacjentów. Przeprowadzono 186,2 tys. testów. Ministerstwo zdrowia Białorusi zapowiadało wcześniej, że spodziewa się szczytu epidemii na przełomie kwietnia i maja.

30 kwietnia 846 nowych zakażeń SARS-CoV-2 w ciągu minionej doby odnotowano na Białorusi; zmarło pięć osób - poinformowało w czwartek w komunikacie ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych od początku epidemii przekroczyła już 14 tys.
„Zarejestrowano 14 027 osób z dodatnim testem, co stanowi 7,9 proc. wszystkich przeprowadzonych testów” – podało ministerstwo.
Przyrost dobowy wyniósł 846 przypadków. To mniej niż podano w statystyce za poprzednią dobę, kiedy liczba infekcji wzrosła o rekordowe 973 przypadki.
Według oficjalnych danych w ciągu doby zmarło pięć osób z koronawirusem, a ogólna liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 89.
W sumie przeprowadzono 176,6 tys. testów. Od początku epidemii wyzdrowiało 2 386 pacjentów.

29 kwietnia Rekordową liczbę 973 nowych przypadków COVID-19 w ciągu doby odnotował w środę resort zdrowia Białorusi. Liczba zakażonych wynosi 13 181, a zgonów – 84 (pięć w ciągu minionej doby). WHO apeluje o odwołanie imprez masowych i większe dystansowanie społeczne.
Zarejestrowano 13 181 osób z potwierdzoną testami infekcją COVID-19, co stanowi 7,8 proc. przetestowanych osób – podało w komunikacie w środę ministerstwo zdrowia. Dobowy przyrost liczby infekcji wyniósł 973 i jest to najwyższa liczba od początku epidemii. Poprzedni rekord padł dzień wcześniej, gdy liczba zakażeń wyniosła 919. W ciągu doby zmarło kolejnych pięć osób z koronawirusem. W sumie liczba zgonów podawana przez oficjalne źródła na Białorusi to 84.

Wskaźnik śmiertelności u pacjentów z koronawirusem na Białorusi jest statystycznie znacznie niższy niż w innych krajach. Dla porównania w Polsce (gdzie liczba ludności jest czterokrotnie większa niż na Białorusi) przy odnotowanych 12218 przypadkach infekcji, zgonów było – 596.
Z relacji mediów niezależnych wynika, że w wielu przypadkach u pacjentów, którzy mają objawy podobne do COVID-19, jako przyczyna śmierci podawane są inne schorzenia (najczęściej zapalenie płuc).

Od kilku dni media informują o ciężkiej sytuacji w Stołbcach w obwodzie mińskim, gdzie codziennie w szpitalu umierają kolejni pacjenci.
Według środowych danych ministerstwa zdrowia na Białorusi przeprowadzono blisko 167 tys. testów na COVID-19. Wyzdrowiało 2 072 pacjentów 

28 kwietnia W ciągu ostatniej doby na Białorusi odnotowano 919 nowych infekcji COVID-19, co stanowi najwyższy dobowy przyrost od początku epidemii. Według danych ministerstwa zdrowia w ciągu doby zmarły cztery osoby z koronawirusem. „Według stanu na 28 kwietnia na Białorusi zarejestrowano 12 208 osób z potwierdzoną testami infekcją COVID-19, co stanowi 7,5 proc. przeprowadzonych testów” – podało we wtorek w komunikacie ministerstwo zdrowia Białorusi. Od kilku dni liczba nowych przypadków COVID-19 na Białorusi rośnie o ponad 800 przypadków na dobę.

Białoruś wykazuje przy tym w oficjalnych danych stosunkowo niską w porównaniu ze statystykami z innych krajów liczbę przypadków śmiertelnych. Według danych z wtorku ogólna liczba zgonów pacjentów z koronawirusem wzrosła do 79. Dla porównania w Polsce przy odnotowanych 11 902 przypadkach infekcji, zgonów było – 562.

Na Białorusi wyzdrowiało już 1 993 pacjentów, a w sumie przeprowadzono ponad 161 tys. testów.

27 kwietnia Na Białorusi w ciągu minionej doby odnotowano 826 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Według oficjalnych danych zmarły w tym czasie trzy osoby. Ogólna liczba zakażonych wzrosła do 11 289, a zgonów - do 75. „Zarejestrowano 11 289 osób, u których potwierdzono COVID-19, co stanowi 7,5 proc. przeprowadzonych testów” – podał resort zdrowia. Dobowy przyrost zachorowań wyniósł 826. Według oficjalnych danych ogółem od początku epidemii zmarło 75 pacjentów z koronawirusem. W ciągu ostatniej doby odnotowano trzy zgony.
Wyzdrowiało 1 740 pacjentów. Przeprowadzono 153,8 tys. testów

26 kwietnia Rekordowy od początku epidemii na Białorusi dobowy przyrost zakażeń koronawirusem odnotowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 873 nowe przypadki infekcji, pięć zakażonych osób zmarło.
Dla porównania w ciągu poprzedniej doby przybyło 817 infekcji.
Ogółem od początku epidemii na Białorusi "zarejestrowano 10 463 osoby, u których potwierdzono COVID-19, co stanowi 7,1 proc. przetestowanych osób" – podał w niedzielę w komunikacie resort zdrowia. Liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 72, w tym w ciągu minionej doby zmarło pięć zakażonych osób. Łącznie wyzdrowiało 1 695 pacjentów. Na obecność koronawirusa przeprowadzono 147,5 tys. testów

25 kwietnia 817 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby na Białorusi potwierdziło w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju. Według oficjalnych statystyk jest to najwyższy dotąd przyrost dobowy zarażeń. Zmarły cztery zainfekowane osoby.
W sumie od początku epidemii COVID-19 na Białorusi wykryto 9 590 zakażeń, a zmarło 67 osób. Łącznie przeprowadzono ponad 139 tys. testów. Wyzdrowiało 1 573 pacjentów.

24 kwietnia W ciągu minionej doby liczba zakażeń COVID19 na Białorusi wzrosła o 751, zmarły kolejne trzy osoby – poinformowało w komunikacie w piątek ministerstwo zdrowia. W sumie na Białorusi zarejestrowano 8 773 przypadki koronowirusa. Ogółem zmarło, jak podał resort, 63 pacjentów z koronawirusem, z tego w ciągu ostatniej doby – trzy osoby. Najwięcej infekcji odnotowano w Mińsku (4 090) i obwodzie witebskim (1 935). W obwodzie mińskim potwierdzono 1 206 przypadków koronawirusa, w homelskim – 460, mohylewskim – 396, grodzieńskim – 347, brzeskim - 339. Przeprowadzono dotąd 130,8 tys. testów. 

23 kwietnia 741 nowych przypadków COVID-19 potwierdzono w ciągu minionej doby na Białorusi – podało w czwartek ministerstwo zdrowia. Według oficjalnych danych odnotowano dwa przypadki śmierci osób zakażonych koronawirusem.

- Zarejestrowano 8 022 osoby z dodatnim testem na COVID-19 – poinformowało w czwartkowym komunikacie ministerstwo zdrowia Białorusi. Oznacza to, że w ciągu doby przybyło 741 zakażonych.

22 kwietnia Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 558 przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie w tym kraju jest już 7281 osób zakażonych patogenem.

Na Białorusi z powodu koronawirusa zmarło dotychczas 58 osób, a 769 pacjentów wyzdrowiało i wypisano ze szpitali. Od początku badań wykonano prawie 115 tysięcy testów pozwalających wykryć koronawirusa. Statystyki z ostatnich dni pokazują, że zachorowalność i śmiertelność na koronawirus utrzymuje się na dotychczasowym poziomie.

21 kwietnia  W ciągu doby liczba zarejestrowanych na Białorusi infekcji COVID-19 wzrosła o 459; zmarły cztery osoby – podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Ogólna liczba zainfekowanych od początku epidemii to 6723.

W sumie zarejestrowano 6723 osoby, u których testy potwierdziły koronawirusa – poinformował resort zdrowia. Z zestawienia z danymi z poniedziałku wynika, że dobowy przyrost wyniósł 459 przypadków. Zmarły kolejne cztery osoby, które cierpiały na choroby współistniejące. W poniedziałek w stanie ciężkim były 92 osoby

20 kwietnia Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 457 nowych infekcji koronawirusem, a na COVID-19 zmarły cztery osoby. Od początku epidemii potwierdzono zakażenie u 6264 osób - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. „W sobotę rano zarejestrowano 518 nowych przypadków (w ciągu poprzedniej doby - PAP), w niedzielę – 510, w ciągu ostatniej doby – 457” – przekazał resort zdrowia w poniedziałkowym oświadczeniu. Dodano, że 92 pacjentów jest w stanie ciężkim". 

19 kwietnia  W ciągu minionej doby na Białorusi z powodu COVID-19 zmarły dwie kolejne osoby. Ministerstwo zdrowia nie podało ogólnej liczby zakażonych koronowairusem, poinformowało jedynie, że w szpitalach leczonych jest 3538 pacjentów, u których wykryto SARS-CoV-2.
Ogólna liczba zmarłych z COVID-19 wzrosła w niedzielę do 47. W sobotę informowano o 45 zgonach, jakie od początku epidemii, miały miejsce na Białorusi.

18 kwietnia Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem. Tym samym - według oficjalnych danych - od początku epidemii w tym kraju z powodu COVID-19 zmarło 45 osób.
Białoruska państwowa agencja prasowa "Biełta" - powołując się na dane ministerstwa zdrowia - poinformowała, że w szpitalach przebywają 3282 zakażone osoby. Od początku epidemii wyzdrowiało 458 chorych. Przeprowadzono prawie 93 tysiące testów na wykrycie patogenu.

17 kwietnia 575 nowych przypadków koronawirusa odnotowano w ciągu ostatniej doby na Białorusi; zmarły dwie osoby – wynika z komunikatu opublikowanego w piątek przez ministerstwo zdrowia Mińsku.
„Na 17 kwietnia zarejestrowano 4779 przypadków infekcji koronawirusem. Wyzdrowiały 342 osoby. Zmarło 42 pacjentów, którzy mieli współistniejące schorzenia chroniczne” – poinformowało ministerstwo zdrowia.
Oznacza to, że w ciągu minionej doby nowych przypadków zakażenia COVID-19 było 575. Odnotowano dwa zgony.
Na Białorusi przeprowadzono w sumie 86813 testów na obecność koronawirusa. 

16 kwietnia: 476 nowych infekcji koronawirusem, cztery zgony w ciągu doby

15 kwietnia Liczba przypadków zakażenia koronawirusem na Białorusi wzrosła w ciągu doby o 447, odnotowano trzy kolejne zgony – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w Mińsku.
„Na Białorusi zarejestrowano do tej pory 3728 przypadków infekcji” – podał w komunikacie resort zdrowia. Liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 36.

14 kwietnia O 3281 przypadkach zakażenia koronawirusem na Białorusi poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia w Mińsku. Zmarły dotąd 33 zakażone osoby, które miały chroniczne schorzenia towarzyszące.

13 kwietnia Na Białorusi wykryto do poniedziałku 2919 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało ministerstwo zdrowia w Mińsku. Według oficjalnych danych w ciągu ostatniej doby zmarły trzy osoby, co zwiększyło liczbę zgonów do 29.

12 kwietnia Liczba przypadków zakażenia koronawirusem na Białorusi wzrosła do 2578. Zmarło 26 osób, 203 uznano za wyleczone, a 50 pacjentów wymaga podłączenia do aparatów wspomagających oddychanie - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia.

11 kwietnia Na Białorusi do 2226 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. To oznacza, że w ciągu doby przybyło 245 chorych. Dla porównania dzień wcześniej liczba potwierdzonych przypadków zakażenia zwiększyła się o prawie pół tysiąca (495).

10 kwietnia Resort zdrowia informował o 1981 zakażonych i o 19 zgonach (łącznie)

9 kwietnia Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem na Białorusi od początku epidemii wzrosła do 1486. 139 osób wyzdrowiało, zmarło – 16. To dane przekazane w czwartek przez ministerstwo zdrowia w Mińsku.
W ciągu doby liczba nowo wykrytych przypadków w całym kraju wyniosła 420 i jest najwyższa od końca lutego, kiedy ujawniono pierwszego zakażonego.

8 kwietnia Na Białorusi zanotowano do tej pory 1066 przypadków zakażenia koronawirusem. W ciągu doby liczba zakażonych zwiększyła się o ponad 200 osób, ale nikt nie zmarł. Według danych, od początku epidemii zmarło 13 osób z COVID-19.

7 kwietnia Na Białorusi potwierdzono dotąd 861 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowała we wtorek agencja BiełTA. W szpitalach przebywają 794 osoby, od początku epidemii 54 wyzdrowiały, 13 zmarło.

6 kwietnia: Na Białorusi do 700 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. W sumie 13 osób zmarło. Dotychczas w kraju tym wykonano ponad 40 tysięcy testów na obecność patogenu.

5 kwietnia: O 562 przypadkach zakażenia koronawirusem na Białorusi poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia. W szpitalach przebywają 502 osoby. Zmarło w sumie osiem osób

4 kwietnia Na Białorusi zarejestrowano dotąd oficjalnie 440 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało ministerstwo zdrowia w sobotę. Resort poinformował o kolejnej śmierci pacjenta – tym samym oficjalna liczba zgonów z powodu COVID-19 wzrosła do pięciu. „Według stanu na 4 kwietnia w szpitalach przebywają 394 osoby zakażone COVID-19” – poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia. Według danych resortu 41 osób już wyzdrowiało, w sumie pięć osób zmarło.

3 kwietnia Na Białorusi zarejestrowano 351 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Najwięcej infekcji, 190, odnotowano w Mińsku. Władze medyczne ogłosiły zasady dotyczące samoizolacji. Najwięcej przypadków – 190 - odnotowano w Mińsku. W obwodzie witebskim liczba zakażonych to 89, w obwodzie mińskim – 50, w homelskim – 13, grodzieńskim – 6, mohylewskim – 2, brzeskim – 1. W czwartek resort zdrowia informował o czterech ofiarach śmiertelnych.
Według informacji podawanych przez media jeszcze co najmniej jedna osoba (70-letni mężczyzna w Witebsku) zmarła w piątek z powodu COVID-19.

2 kwietnia Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19 na Białorusi wzrosła do 304 – poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Zmarły w sumie cztery osoby. „W szpitalach odbywają leczenie 254 zakażone osoby, 46 osób uznano za wyleczone” – poinformował w komunikacie resort zdrowia.

1 kwietnia Resort zdrowia podał informację o drugim przypadku śmierci osoby zakażonej koronawirusem.

31 marca Białoruskie ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek śmierci spowodowanej koronawirusem. To 75-letni Wiktar Daszkiewicz, aktor z Witebska. Poinformowano o 11 nowych przypadkach zakażenia. Alekander Łukaszenka, komentując śmierć aktora, powiedział, że  w Witebsku zakaziło się koronawirusem dziesięciu lekarzy

30 marca: Na Białorusi potwierdzono 152 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. W szpitalach i pod kontrolą lekarzy znajduje się 105 zakażonych, a 47 osób wyzdrowiało – dodano.

27 marca. Liczba potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem na Białorusi zwiększyła się od środy o osiem, do 94 - poinformowało w piątek tamtejsze ministerstwo zdrowia. 32 osoby wyzdrowiały i już opuściły szpitale lub przygotowują się do tego.
Według ministerstwa zdrowia w kraju przeprowadzono dotąd 24 tys. testów na obecność SARS-CoV-2.

25 marca Na Białorusi do 86 wzrosła liczba osób zakażonych COVID-19. To oznacza, że od poniedziałku, gdy podano ostatnie oficjalne dane liczba zakażonych koronawirusem zwiększyła się o 5 osób. Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że 29 osób już wyzdrowiało. Dotychczas wykonano około 23 tysięcy testów na obecność patogenu.

23 marca Na Białorusi do 81 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Oznacza to, że od soboty, gdy po raz ostatni podawano dane, zarejestrowano 5 nowych zakażeń COVID-19. Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że 22 osoby wyzdrowiały, a 59 jest nadal leczonych. Od chwili rozpoczęcia badań, czyli od 23 stycznia, na Białorusi wykonano ponad 21 tysięcy testów na obecność patogenu.

20 marca  Liczba przypadków zakażenia koronawirusem na Białorusi wzrosła do 69 - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Wyzdrowiało 15 osób - dodano.
W szpitalach przebywają 42 osoby z zakażeniem potwierdzonym testami, ale niewykazujące objawów. 12 osób ma symptomy infekcji.
Resort zdrowia poinformował, że od końca stycznia przebadano na obecność wirusa 19 tys. osób.
W środę potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na Białorusi było 51.

18 marca Na Białorusi liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 51 – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Z tego dziewięć osób ma objawy infekcji, a 37 przechodzi ją bez objawów. Pięć osób wypisano już ze szpitali.

16 marca: 36 przypadków zakażeń (cztery nowe podczas weekendu)

14 marca: 32 przypadki zakażeń

13 marca: 27 przypadków

12 marca: 21 przypadków

11 marca: 11 przypadków

10 marca 9 (trzy nowe przypadki)

4 marca - 6 (2 nowe przypadki)

3 marca: 4 przypadki

2 marca : 2 nowe przypadki podejrzeń, wciąż 1 przypadek potwierdzony

27 lutego: pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa; testy przeprowadzone 27 lutego w centrum epidemiologii i mikrobiologii wykazały obecność koronawirusa COVID-19 u jednego ze studentów z Iranu

(Na podstawie doniesień PAP, IAR)

MAPA ZAKAŻEŃ:

Interaktywna mapa zakażeń SARS-CoV-2 przygotowana przez Johns Hopkins University:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: Rosja płonie od wirusa, w mediach nie wszystko mówili,a u nas spokój

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:00
Rosja płonie od koronawirusa, a u nas jest spokojnie; to pytanie retoryczne, kto powinien się odgradzać – oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka, komentując decyzję Rosji o zamknięciu granicy z jego krajem. Na Białorusi liczba potwierdzonych przypadków zakażeń wzrosła do 36.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus może utrudnić reelekcję Łukaszenki. Ekspert: podjęte ryzyko jest zdumiewające

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 22:00
- Ryzykowne podejście Mińska do pandemii może zaowocować problemami podczas jesiennych wyborów prezydenckich – prognozuje ekspert OSW Kamil Kłysiński. Dodaje, że w związku z pandemią gospodarka Białorusi może się załamać. Analityk zaznacza, że ani koronawirus, ani spory o ropę nie osłabiły przymierza wojskowego Mińska i Moskwy, czego dowodem jest prowadzony obecnie sprawdzian gotowości bojowej białoruskiej armii w reakcji na natowskie manewry Defender Europe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś oczekuje wsparcia MFW z powodu koronawirusa. Trwają rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 17:00
Państwowa agencja prasowa "Biełta" poinformowała, że białoruski rząd i miejscowy Bank Narodowy omawiają z Międzynarodowym Funduszem Walutowym kwestię wsparcia finansowego w związku z wyzwaniami, które stoją przed gospodarką kraju. Chodzi o wsparcie 900 mln dolarów
rozwiń zwiń