Raport Białoruś

Białoruś: prawie 54 tysiące zakażonych koronawirusem, 732 nowe przypadku w ciągu doby

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 05:00
732 nowe zakażenia koronowirusem oraz pięć kolejnych zgonów to bilans ostatniej doby na Białorusi - wynika z niedzielnego komunikatu ministerstwa zdrowia. W sumie liczba zakażonych od początku epidemii wynosi 53 973.
Audio
  • Prawie 54 tysiące zakażonych na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Sala szpitalna - zdjęcie ilustracyjne
Sala szpitalna - zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

To czwarty dzień na Białorusi, gdy na dobę notuje się mniej niż 800 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i piąty dzień, gdy notuje się więcej ozdrowień niż nowych zakażeń.

Według oficjalnych danych na Białorusi od początku epidemii zmarło 308 osób chorych na COVID-19. Wyzdrowiało ponad 30 tysięcy pacjentów. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono 19,5 tysiąca testów na wykrycie koronawirusa, a w sumie wykonano ich prawie 734 tysiące.

Na wakacje do Albanii

Białorusini mogą już wyjeżdżać swobodnie na wakacje. Albania jako pierwszy kraj otworzyła się na białoruskich turystów. Jadąc do tego kraju Białorusini nie muszą posiadać ani wiz, ani badań na obecność koronawirusa. Wczoraj do Albanii przyleciał pierwszy samolot czarterowy ze 189 osobami na pokładzie. Portal internetowy "TUT.by" informuje, że białoruskich turystów powitał osobiście albański minister turystyki Blendi Klosi.

Dane resortu zdrowia

732 nowe zakażenia koronowirusem oraz pięć kolejnych zgonów to bilans ostatniej doby na Białorusi - wynika z niedzielnego komunikatu ministerstwa zdrowia. W sumie liczba zakażonych od początku epidemii wynosi 53 973.
Dobowy przyrost w niedzielę jest wyższy niż te potwierdzone w sobotę i w piątek – odpowiednio 721 i 704.

W kraju przeprowadzono w sumie 733,8 tys. testów (19,4 tys. w ciągu doby).

Zmarło ogółem 308 osób, z tego z soboty na niedzielę – pięć.

Za wyleczone uznane zostały 30 103 osoby.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono na Białorusi pod koniec lutego.

W kraju nie wprowadzono odgórnej kwarantanny i nie zamykano granic.

Kilka dni temu Białorusini znieśli obowiązek dwutygodniowej samoizolacji po przyjeździe z większości krajów Europy, w tym – z Polski.

PAP/IAR/agkm

***

KALENDARIUM 

14 czerwca

732 nowe zakażenia koronowirusem oraz pięć kolejnych zgonów to bilans ostatniej doby na Białorusi - wynika z niedzielnego komunikatu ministerstwa zdrowia. W sumie liczba zakażonych od początku epidemii wynosi 53 973.
Dobowy przyrost w niedzielę jest wyższy niż te potwierdzone w sobotę i w piątek – odpowiednio 721 i 704.
W kraju przeprowadzono w sumie 733,8 tys. testów (19,4 tys. w ciągu doby).
Zmarło ogółem 308 osób, z tego z soboty na niedzielę – pięć.
Za wyleczone uznane zostały 30 103 osoby.

13 czerwca

721 nowych infekcji Sars-CoV-2 oraz pięć zgonów na COVID-19 to bilans ostatniej doby epidemii na Białorusi – wynika z sobotniego komunikatu resortu zdrowia. Ogółem jest ponad 53 tys. zakażonych. Według ministerstwa liczba zmarłych od początku epidemii wynosi 303.
Wszystkich potwierdzonych testami infekcji było do soboty 53 241, z czego 721 to liczba zakażonych, zarejestrowanych z piątku na sobotę.
Wyzdrowiało 29,1 tys. pacjentów, przeprowadzono 714,3 tys. testów.
Resort zdrowia codziennie podaje ogólną liczbę zakażonych i ozdrowieńców, liczbę zgonów oraz przeprowadzonych testów. Nie udostępnia jednak danych na temat sytuacji w poszczególnych regionach ani nie informuje, ile osób jest w stanie ciężkim.
Radio Swaboda na swym portalu publikowało wypowiedzi anonimowych lekarzy, wskazujących, że często przypadki COVID-19 nie są rejestrowane, a do kart wpisuje się zapalenia płuc innego typu.
Ponadto, jak wskazuje Swaboda, w statystykach śmiertelności nie są ujmowane osoby, które już uznano za wyleczone od wirusa, lecz które mimo wszystko potem zmarły.

12 czerwca

704 nowe infekcje i pięć zgonów to dobowy bilans epidemii Covid-19 na Białorusi. Według statystyki resortu zdrowia liczba nowych zakażonych maleje. Przedstawiciel WHO na Białorusi ostrzega jednak, że wirus wciąż jest w fazie lokalnego rozprzestrzeniania się.
Ogólna liczba zakażonych w kraju to już 52 520 osób, z tego 704 nowe przypadki zarejestrowano w ciągu minionej doby. To najniższy przyrost dobowy od półtora miesiąca.
Wyzdrowiało 27 760 osób (w tym 1 117 w ciągu doby). Od początku epidemii resort zdrowia potwierdził 298 zgonów z powodu koronawirusa, w tym pięć – z czwartku na piątek.
Przeprowadzono w sumie blisko 700 tys. testów, a liczba analiz wykonywanych w ciągu doby zbliża się do 20 tys.
Minister zdrowia mówił 11 czerwca, że na Białorusi „widać tendencję spadkową w liczbie nowych zachorowań”. Zdaniem Uładzimira Karanika kraj zaczyna powoli wychodzić z wysokiego pasma zachorowań, które utrzymywało się przez prawie cały maj i na początku czerwca. Według urzędnika „udało się rozciągnąć szczyt zachorowań i nie dopuścić do przeciążenia systemu ochrony zdrowia”.
Przedstawiciel WHO na Białorusi Batyr Bierdykłyczew powiedział z kolei portalowi TUT.by, że kraj wciąż znajduje się na etapie lokalnego rozprzestrzeniania się infekcji, co oznacza, że „jest to dość poważna sytuacja”.


30 maja

Ogólna liczba osób zakażonych koronawirusem na Białorusi wzrosła do 41 658; w ciągu minionej doby zarejestrowano 894 nowe infekcje – wynika z sobotniego komunikatu białoruskiego ministerstwa zdrowia.
Od początku epidemii potwierdzono na Białorusi w sumie 229 zgonów na COVID-19; w ciągu ostatniej doby zmarło pięć osób.
Za wyleczonych uznano 17 964 pacjentów, u których wcześniej potwierdzono obecność koronawirusa. Przeprowadzono w sumie ponad 526,5 tys. testów.
Białoruś oraz Szwecja to jedyne kraje w Europie, w których nie wprowadzono kwarantanny w związku z epidemią COVID-19.
Portal TUT.by podał, że Białoruś znalazła się w piątce krajów, w których zarejestrowano najwięcej przypadków Sars-CoV-2 w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Jest również w dziesiątce krajów z najwyższą liczbą zakażeń w przeliczeniu na milion mieszkańców.

Na Białorusi, nie zważając na epidemię koronawirusa, zaplanowano zorganizowanie wakacyjnych obozów dla dzieci. Agencja prasowa Biełta poinformowała, że w ciągu najbliższego lata na obozy ma wyjechać około 200 tysięcy dzieci.

29 maja

Do 40 764 wzrosła liczba infekcji koronawirusem na Białorusi – poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 906 nowych zakażeń i pięć zgonów z powodu COVID-19.
Jak poinformował białoruski resort zdrowia w komunikacie, w sumie za wyleczonych uznano już 17 390 pacjentów, z których 730 w ciągu minionej doby.

Białoruś – jak podał portal TUT.by, powołując się na WHO - trafiła do piątki krajów, w których zarejestrowano największą liczbę infekcji w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Jest również w pierwszej dziesiątce, jeśli chodzi o liczbę zakażonych w przeliczeniu na milion mieszkańców.

28 maja

Liczba przypadków infekcji Sars-CoV-2 na Białorusi osiągnęła już niemal 40 tys. W ciągu minionej doby zakaziły się 902 osoby – wynika z komunikatu resortu zdrowia opublikowanego w czwartek. Zmarło kolejnych pięć osób.
39 858 osób z potwierdzonym testami zakażeń zarejestrowano na Białorusi do 28 maja – podało ministerstwo. Z powodu COVID-19 zmarło od początku epidemii 219 chorych.
Wyzdrowiało 16 660 pacjentów. Przeprowadzono w sumie 500 tys. testów.
Od 6 maja liczba nowych zakażonych w ciągu doby tylko jeden raz (w środę – 897) była niższa niż 900.
Białoruskie ministerstwo zdrowia mówi o stabilizacji krzywej epidemii, o czym ma świadczyć statystyka – dzienne liczby zakażonych utrzymują się na zbliżonym poziomie od początku maja.
Epidemiolog Iryna Hlinska jako możliwy termin spadku liczby zakażeń podawała wcześniej przełom maja i czerwca.

25 maja

946 nowych infekcji Sars-CoV-2 oraz pięć kolejnych zgonów w ciągu minionej doby zarejestrowało ministerstwo zdrowia Białorusi - wynika z opublikowanego w poniedziałek komunikatu resortu. W sumie w kraju koronawirusem zakaziły się już 37144 osoby.
Za wyleczonych uznano 14499 pacjentów, którzy wcześniej mieli laboratoryjnie potwierdzoną infekcję Sars-CoV-2.
Poniedziałkowe 946 przypadków to już kolejny dobowy przyrost na poziomie bliskim tysiąca. Podobne liczby utrzymują się – według danych resortu zdrowia – od 6 maja.
W kraju przeprowadzono 463 tys. testów.

24 maja

W związku z epidemią koronawirusa białoruskie władze przesunęły, ale nie odwołały, profilaktyczne odłączanie ciepłej wody w białoruskich mieszkaniach. Doroczne przeglądy sieci ciepłowniczych to świętość.
Na Białorusi, podobnie jak w Rosji i w innych krajach byłego ZSRR, procedura zwana „profilaktyką” sieci ciepłowniczych jest prawdziwą zmorą obywateli. Co roku, gdy tylko kończy się sezon grzewczy, rozpoczynają się planowe odłączenia ciepłej wody, które – jeśli nic się nie zepsuło – trwają mniej więcej dwa tygodnie. Każda miejscowość ma swój z góry zatwierdzony grafik i przezorni mogą w tym czasie zaplanować np. urlop lub odwiedziny u krewnych.
W tym roku władze przesunęły planowane testy sieci cieplnych z maja na czerwiec, biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną, ponieważ ciepła woda jest kluczowa dla procedur higienicznych koniecznych w walce z koronawirusem, przede wszystkim mycia rąk.

23 maja

Już 18. dobę z rzędu dzienny przyrost potwierdzonych laboratoryjnie infekcji koronawirusem sięga powyżej 900 przypadków. Z piątku na sobotę wykryto 941 nowych infekcji – wynika z komunikatu resortu zdrowia.
„Odnotowano 35 244 osób z pozytywnym testem na COVID-19” – podało ministerstwo zdrowia, co oznacza, że w ciągu doby liczba oficjalnych zakażeń wyniosła 941.

22 maja

932 nowe przypadki zakażenia Sars-CoV-2 i pięć kolejnych zgonów spowodowanych przez koronawirusa odnotowano w ciągu minionej doby na Białorusi - poinformowało ministerstwo zdrowia. Ogólna liczba infekcji wynosi ponad 34 tys.
Jak podał resort zdrowia, od początku pandemii odnotowano na Białorusi 34 303 przypadki zakażenia koronawirusem. W ciągu minionej doby liczba zakażonych wzrosła o 932.

21 maja

Na Białorusi potwierdzono ponad 33 tysiące zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby przybyło 945 osób, które zachorowały na COVID-19.
Od ponad dwóch tygodni każdego dnia w kraju ujawnia się ponad 900 osób zakażonych patogenem. Od początku epidemii zmarło 185 chorych osób, a wyzdrowiało ponad 12 tysięcy chorych. W sumie przeprowadzono ponad 403 tysiące testów.

20 maja

Na Białorusi zarejestrowano prawie 32 i pół tysiąca ludzi zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby przybyło 918 nowych przypadków zakażenia patogenem. To o 18 przypadków mniej niż dzień wcześniej
Na Białorusi dotychczas zmarło 179 osób chorych na COVID-19 i mających choroby współistniejące. Wyzdrowiało prawie 11 i pół tysiąca pacjentów szpitali. Przeprowadzono w sumie ponad 387 tysięcy testów na wykrycie koronawirusa.

19 maja

Na Białorusi zarejestrowani już 31 508 przypadków koronawirusa, w ciągu minionej doby liczba zakażeń wzrosła o 936 – wynika z komunikatu ministerstwa zdrowia opublikowanego we wtorek. Oficjalna liczba zmarłych w ciągu doby to cztery osoby.
Wyzdrowiało od początku epidemii 10 620 pacjentów, w tym 490 osób w ciągu ostatniej doby. Ogólna liczba zmarłych osób z powodu koronawirusa to według ministerstwa zdrowia – 175 osób.

18 maja

922 nowe zakażenia Sars-CoV-2 i sześć zgonów osób z koronawirusem to bilans minionej doby - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez ministerstwo zdrowia Białorusi.
Jak poinformował resort w komunikacie, ogólna liczba zakażonych wzrosła do 30 572, a liczba potwierdzonych zgonów do 171.
Niska liczba zgonów w stosunku do liczby infekcji zwraca uwagę białoruskich mediów niezależnych i ekspertów. Radio Swaboda porównało dane z 17 maja na Białorusi (9,5 mln ludzi) i w Szwecji (10,2 mln), w której odnotowywana jest podobna ogólna liczba infekcji.

17 maja

Na Białorusi w ciągu ostatniej dobry wykryto 969 przypadków koronawirusa. To największy dzienny przyrost wykrytych osób z patogenem w tym miesiącu.
Od początku epidemii na Białorusi ujawniono w sumie blisko 30 tysięcy osób zakażonych koronawirusem. Dotychczas zmarło 165 z nich, a wyzdrowiało prawie 10 tysięcy. W sumie przeprowadzono ponad 350 tysięcy testów na wykrycie patogenu.

16 maja

Liczba infekcji Sars-CoV-2 potwierdzonych w ciągu minionej doby wyniosła na Białorusi 951. Za wyleczone uznano w tym czasie 691 osób – poinformowało w sobotę białoruskie ministerstwo zdrowia w komunikacie. "Zarejestrowano (ogółem) 28681 osób z pozytywnym testem na COVID-19” – przekazał resort zdrowia Białorusi. Tym samym przyrost dobowy wyniósł 951 przypadków. Od ponad tygodnia dobowe liczby nowych infekcji utrzymują się na podobnym poziomie. Największy przyrost odnotowano, jak dotąd, 29 kwietnia i wyniósł on 973 zakażenia.

Za ozdrowieńców uznano już 9498 pacjentów, w tym 691 w ciągu ostatniej doby. Z piątku na sobotę zmarły – według oficjalnych danych – cztery osoby z koronawirusem. W sumie, od początku epidemii - 160.
Przeprowadzono ponad 335 tys. testów.

15 maja

Kolejne 958 zakażeń Sars-CoV-2 potwierdzono na Białorusi w ciągu minionej doby, a liczba zgonów osób z koronawirusem zwiększyła się o pięć – poinformowało ministerstwo zdrowia w piątkowym komunikacie. Ogółem na Białorusi odnotowano już blisko 28 tys. infekcji.
„Na Białorusi zarejestrowano (ogółem) 27 730 osób z pozytywnym testem na COVID-19” – oświadczył resort zdrowia. Tym samym dobowy przyrost wyniósł 958 i już dziesiąty dzień z rzędu jest wyższy niż 900.
W kraju zmarło ogółem 156 osób, pięć w ciągu minionej doby. Wyzdrowiało dotychczas 8807 pacjentów. Przeprowadzono 321,7 tys. testów.
„W ciągu ostatniej doby liczba przeprowadzonych testów była rekordowa i wyniosła 13 549” – podał portal TUT.by.
Wiceminister zdrowia Alena Bohdan powiedziała w białoruskiej telewizji STV, że w ostatnim czasie krzywa infekcji wypłaszczyła się i liczba zainfekowanych stanowi 8,7-9,7 proc. od liczby przeprowadzonych testów. „Na ten poziom weszliśmy i tu się znajdujemy” – powiedziała Bohdan.

14 maja

Ministerstwo zdrowia Białorusi potwierdziło w czwartek 947 nowych zakażeń koronawirusem w ciągu doby i pięć kolejnych zgonów. Ogółem zmarło 151 osób z koronawirusem, a łączna liczba osób zainfekowanych od początku epidemii wzrosła do 26 772.

Już dziewiąty dzień z rzędu przyrost dobowy utrzymuje się na poziomie przekraczającym 900 infekcji.
Wyzdrowiało 8 168 pacjentów, przeprowadzono w sumie ponad 308 tys. testów.
Na Białorusi jedną z metod leczenia COVID-19 jest zastosowanie osocza ozdrowieńców. Jak poinformowała agencja Interfax-Zachód, taką procedurę zastosowano już u ponad 50 pacjentów.
Na Białoruś w środę dotarła pomoc humanitarna z Chin. W ładunku ważącym ponad 10 ton są respiratory, testy na koronawirusa i środki medyczne zakupione przez białoruskie firmy dla ministerstwa zdrowia.
Znalazła się tam również, jak poinformowano, linia produkcyjna medycznych masek z filtrem oraz pomoc rzeczowa sfinansowana przez różne chińskie przedsiębiorstwa.

13 maja

Na Białorusi potwierdzono kolejne 952 zakażenia koronawirusem oraz śmierć czterech pacjentów chorych na COVID-19 - podało w środę ministerstwo zdrowia w komunikacie. Według resortu ogółem zarejestrowano 25 825 osób z pozytywnym testem na koronawirusa.
Odnotowany oficjalnie przyrost dobowy już ósmy dzień z rzędu jest wyższy niż 900 przypadków. Dzień wcześniej potwierdzono 967 nowych infekcji.
Dzienna liczba zgonów osób z koronawirusem utrzymuje się na podobnym poziomie, najwyższa wyniosła dotąd siedem przypadków w ciągu doby. W środę poinformowano o czterech kolejnych przypadkach śmiertelnych. Ogółem zmarło 146 osób od początku epidemii.
Eksperci, jak politolog Andrej Jelisejeu z ośrodka EAST, zwracają uwagę, że podawany oficjalnie wskaźnik śmiertelności związanej z COVID-19 jest na Białorusi istotnie niższy niż w innych krajach.
Białoruś nie ogłosiła do tej pory odgórnej kwarantanny ani zakazu imprez masowych. 9 maja w Mińsku odbyła się defilada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa, rocznicy zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej.
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył w środę, że pomimo przeprowadzenia tej imprezy masowej, liczba zapaleń płuc spada. „Wczoraj w Mińsku dwukrotnie zmniejszyła się liczba zapaleń płuc” – powiedział Łukaszenka, cytowany przez agencję Interfax-Zachód. Prezydent nie podał jednak żadnych konkretnych liczb.
Według danych resortu zdrowia od początku epidemii wyzdrowiało 7 711 osób, przeprowadzono 296,3 tys. testów.
Portal Radia Swaboda poinformował z kolei w środę, że koronawirus dotarł już na większość terytorium kraju. „Według danych na 13 maja COVID-19 jest już co najmniej w 100 ze 118 rejonów (powiatów) Białorusi” – podała Swaboda, która zebrała dane z dostępnych publicznie źródeł.

12 maja

967 nowych zakażeń koronawirusem i siedem kolejnych zgonów odnotowano na Białorusi w ciągu minionej doby – wynika z wtorkowego komunikatu ministerstwa zdrowia. Jest to najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku miesiąca.
Rekordowa liczba zarejestrowanych przypadków koronawirusa w ciągu doby wynosiła 973 i została odnotowana 29 kwietnia. Od tygodnia każdej doby przybywa na Białorusi ponad 900 osób z potwierdzonym Sars-CoV-2.
„Według stanu na 12 maja potwierdzono testami 24 873 przypadki COVID-19” – podał resort zdrowia w komunikacie.
Poinformował też, że z niedzieli na poniedziałek zmarło siedem osób z koronawirusem, a od początku epidemii 142.
Wyzdrowiały 6 974 osoby. Przeprowadzono 284,4 tys. testów.
Prezydent Alaksandr Łukaszenka rozmawiał w poniedziałek z dyrektorem generalnym Światowej Organizacji Zdrowia Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem.
Według informacji służby prasowej prezydenta Tedros prosił go o informację na temat sytuacji epidemicznej na Białorusi i pytał o to, jakiej pomocy potrzebuje ten kraj.
Łukaszenka miał z kolei powiedzieć, że dzisiaj „zaniepokojenie wywołuje duża liczba zapaleń płuc”, a władze „walczą o każde życie, nie dopuszczając do gwałtownego wzrostu wskaźnika śmiertelności”.
Wcześniej w czasie rządowej narady wskazał, że „sytuacja z koronawirusem na Białorusi jest znośna”. „Nie mówię, że złapaliśmy Pana Boga za nogi, ale te metody, które stosujemy już trzeci miesiąc, dają rezultaty” – powiedział Łukaszenka.
Według niego z doświadczeń Białorusi zaczęły już korzystać inne państwa.

11 maja

Na Białorusi wykryto prawie 24 tysiące osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby testy wykazały obecność patogenu u kolejnych 933 badanych.
Na Białorusi już od prawie tygodnia codziennie wykrywa się po ponad 900 nowych przypadków zakażeń patogenem. Według danych ministerstwa zdrowia od początku epidemii zmarło 135 osób, u których zdiagnozowano obecność koronawirusa. Wyzdrowiało 6 i pół tysiąca chorych na COVID-19. W ciągu ostatniej doby wykonano około 11 tysięcy testów na obecność patogenu. W sumie przeprowadzono już 274 tysiące takich testów .
Gazeta "Nasza Niwa" poinformowała, że na Białorusi pojawiły się już pierwsze laboratoria, gdzie każdy chętny może wykonać test na obecność antyciał koronawirusa. Za 40 rubli, czyli około 80 złotych można dowiedzieć się czy człowiek chorował na koronawirusa. Czas oczekiwania na wynik testu trwa 15 minut.

10 maja

Na Białorusi w ciągu doby potwierdzono zakażenie koronawirusem Sars-CoV-2 u kolejnych 921 osób. Z niedzielnego komunikatu resortu zdrowia wynika też, że od soboty zmarło pięć osób z COVID-19. Ogółem zakażonych jest już niemal 23 tys., zmarło w sumie 131 osób.
Zarejestrowano 22 973 osoby z pozytywnym wynikiem testów na obecność koronawirusa, co stanowi 8,7 proc. od ogółu przebadanych osób – podało ministerstwo zdrowia w komunikacie w niedzielę 10 maja.
Wyzdrowiało już 6406 pacjentów. W sumie na Białorusi przeprowadzono 263,5 tys. testów. "Już drugą dobę liczba przeprowadzanych testów przekracza 10 tys. Z soboty na niedzielę wykonano ich 11 772" – poinformował resort.

9 maja

Liczba nowych zakażeń koronawirusem na Białorusi w ciągu minionej doby wyniosła 951, zmarło pięć osób – wynika z sobotniego komunikatu ministerstwa zdrowia. W sobotę w Mińsku odbyła się defilada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa. Wieczorem planowany jest koncert.

„Na Białorusi zarejestrowano 22 052 osoby z pozytywnym (wynikiem) testu na COVID-19. W sumie przeprowadzono dotąd 251 771 testów” – podał resort.

W ciągu minionej doby liczba zainfekowanych osób wzrosła tym samym o 951. Zmarło – według oficjalnych danych – 126 osób, w tym pięć w ciągu ostatnich 24 godzin.

Pomimo apeli Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o odwołanie imprez masowych, w sobotę w Mińsku odbyła się defilada wojskowa z okazji obchodzonego 9 maja na Białorusi dnia zwycięstwa ZSRR w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (1941-1945).

8 maja

Na Białorusi liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 21 tysięcy /21 101/. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 933 nowe przypadki zakażeń. To o 20 więcej niż dzień wcześniej. Według oficjalnych danych od początku epidemii na Białorusi zmarło 121 osób zakażonych koronawirusem. Wyzdrowiało prawie 5 i pół tysiąca pacjentów szpitali. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono 10 tysięcy testów na wykrycie patogenu. W sumie takich testów wykonano już ponad 240 tysięcy.

Prezydent Aleksander Łukaszenka powiedział, że Białoruś wybrała swoją drogę zwalczania koronawirusa. Zaznaczył, że w jego kraju z koronawirusem walczy się nie frontalnie, ale punktowo. Wyraził przekonanie, że to słuszna taktyka.

7 maja

913 nowych przypadków infekcji koronawirusem odnotowano na Białorusi w ciągu minionej doby; zmarły kolejne cztery osoby – wynika z danych opublikowanych w czwartek przez resort zdrowia. Liczba zainfekowanych przekroczyła 20 tys.
„Zarejestrowano 20 168 osób z pozytywnym testem na COVID-19, co stanowi 8,7 proc. wszystkich przeprowadzonych testów” – poinformowało w czwartkowym komunikacie ministerstwo zdrowia.
Tym samym dobowy przyrost infekcji wyniósł 913, co jest liczbą wyższą niż w ciągu ostatnich kilku dni (905, 861, 784). Portal TUT.by zwrócił uwagę, że liczba potwierdzonych infekcji wzrasta ok. 5-7 dni po imprezach masowych.
Z analizy danych, przeprowadzonej przez portal, wynika, że dynamika przyrostów zwiększyła się ok. 5-7 dni po katolickiej i prawosławnej Wielkanocy, a także po ogólnokrajowym czynie społecznym, który odbył się 25 kwietnia. Rekordowy przyrost odnotowano dotychczas 29 kwietnia – tego dnia potwierdzono 973 zakażenia.
Według oficjalnych danych zmarło ogółem 116 osób z koronawirusem, w tym cztery w ciągu minionej doby.
Wyzdrowiało w całym kraju 5 067 osób (679 w ciągu ostatniej doby). Przeprowadzono 229,4 tys. testów.
Eksperci oceniają, że szczytowa fala epidemii nastąpi prawdopodobnie bliżej końca miesiąca. Epidemiolog Wiktar Suszczewicz mówił kilka dni temu w telewizji państwowej, że będzie to nie wcześniej niż 20 maja.

6 maja

905 nowych infekcji Sars-CoV-2 i pięć kolejnych zgonów osób z koronawirusem odnotowano na Białorusi w ciągu minionej doby – poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie koronawirusa potwierdzono na Białorusi u ponad 19 tys. osób, zmarło 112 chorych.
„Według stanu na 6 maja odnotowano 19 255 osób z dodatnim testem na COVID-19, co stanowi 8,7 proc. wszystkich przeprowadzonych testów” – napisano w środowym komunikacie resortu zdrowia.
Dobowy przyrost wyniósł tym samym 905 infekcji. To więcej niż w poprzednich dniach, lecz mniej niż wyniosła rekordowa liczba infekcji w ciągu doby - 973, a taką liczbę podano 29 kwietnia.
Według danych resortu zdrowia ogółem na Białorusi zmarło 112 osób z koronawirusem, z tego pięć osób w ciągu minionej doby. Przeprowadzono ponad 220 tys. testów. Wyzdrowiało 4388 pacjentów.

5 maja

861 nowych infekcji koronawirusem odnotowano na Białorusi w ciągu minionej doby. Prezydent Aleksander Łukaszenka powiedział we wtorek, że ogółem liczba wszystkich zainfekowanych osób w kraju wynosi obecnie 18 350 - podaje agencja BiełTA.
Dzień wcześniej liczba zakażonych wynosiła 17 849, z czego wynika, że dobowy przyrost wyniósł 861 przypadków infekcji.
Osoby z pozytywnym testem stanowią 8,7 proc. wszystkich osób przebadanych pod kątem koronawirusa na Białorusi. „Przetestowano 211 369 osób w ciągu dwóch i pół miesiąca” – powiedział Łukaszenka.
Prezydent nie podał dokładnej liczby zgonów na COVID-19. W poniedziałek wynosiła ona 103.
Łukaszenka wskazał, że Białoruś jest na drugim miejscu na świecie pod względem ilości testów w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców. Według niego Białoruś wykonuje 22,5 tys. testów na 1 mln mieszkańców, a więcej robi tylko Rosja – 39,5 tys. testów. Na trzecim miejscu są USA – z 22 tys. testów.

4 maja

Na Białorusi zarejestrowano dotąd 17 489 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. W ciągu minionej doby liczba zakażonych wzrosła o 784. Zmarły ogółem 103 osoby z koronawirusem.
Podany w niedzielę bilans mówił o 877 nowych zakażonych, a bilans sobotni – o 911.
Przeprowadzono w sumie 211,3 tys. testów. Wyzdrowiało 3259 pacjentów.

3 maja - 877 nowych przypadków zakażenia Sars-CoV-2 i dwa zgony osób z koronawirusem odnotowano w ciągu minionej doby na Białorusi - podało w niedzielę ministerstwo zdrowia w Mińsku. Dzień wcześniej wykryto 911 infekcji. Od początku epidemii zmarło w sumie 99 osób.
„Zarejestrowano 1 6705 osób z dodatnim testem na COVID-19, co stanowi 8,1 proc. wszystkich przeprowadzonych testów” – poinformował resort w komunikacie. Ogółem na Białorusi przeprowadzono ponad 204 tys. testów. Wyzdrowiało 3 196 pacjentów – 79 w ciągu ostatniej dob

2 maja - W ciągu minionej doby odnotowano na Białorusi 911 nowych przypadków infekcji SARS-CoV-2 oraz cztery kolejne zgony wśród zakażonych osób – poinformowało w sobotę w komunikacie ministerstwo zdrowia tego kraju.
„Zarejestrowano (ogółem - PAP) 15 828 osób z pozytywnym testem na koronawirusa, co stanowi 8,2 proc. wszystkich przeprowadzonych testów” – oświadczył resort zdrowia. Dobowy przyrost nowych infekcji wyniósł tym samym 911.
Na COVID-19 zmarło dotychczas na Białorusi 97 osób; ministerstwo zdrowia potwierdziło cztery kolejne zgony w ciągu minionej doby. Wyzdrowiało 3117 pacjentów. Przeprowadzono ogółem 195,4 tys. testów, w tym ponad 9 tys. w ciągu minionej doby

1 maja Na Białorusi odnotowano 890 nowych przypadków infekcji SARS-Cov2 w ciągu doby i cztery zgony osób z koronawirusem – poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Ogółem zachorowało już blisko 15 tys. osób, zmarło 94. - Zarejestrowano 14917 osób, u których testy potwierdziły obecność COVID-19, co stanowi 8 proc. ogólnej liczby wykonanych testów” – poinformował resort zdrowia w komunikacie. Dobowy przyrost infekcji wyniósł 890. To więcej niż dzień wcześniej (846), ale mniej niż rekordowy przyrost, który odnotowano w środę 29 kwietnia – 973 przypadki. W ciągu doby zmarły – według statystyki ministerstwa zdrowia – kolejne cztery osoby z koronawirusem. Ogółem liczba zgonów wzrosła do 94. Wyzdrowiało 2918 pacjentów. Przeprowadzono 186,2 tys. testów. Ministerstwo zdrowia Białorusi zapowiadało wcześniej, że spodziewa się szczytu epidemii na przełomie kwietnia i maja.

30 kwietnia 846 nowych zakażeń SARS-CoV-2 w ciągu minionej doby odnotowano na Białorusi; zmarło pięć osób - poinformowało w czwartek w komunikacie ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych od początku epidemii przekroczyła już 14 tys.
„Zarejestrowano 14 027 osób z dodatnim testem, co stanowi 7,9 proc. wszystkich przeprowadzonych testów” – podało ministerstwo.
Przyrost dobowy wyniósł 846 przypadków. To mniej niż podano w statystyce za poprzednią dobę, kiedy liczba infekcji wzrosła o rekordowe 973 przypadki.
Według oficjalnych danych w ciągu doby zmarło pięć osób z koronawirusem, a ogólna liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 89.
W sumie przeprowadzono 176,6 tys. testów. Od początku epidemii wyzdrowiało 2 386 pacjentów.

29 kwietnia Rekordową liczbę 973 nowych przypadków COVID-19 w ciągu doby odnotował w środę resort zdrowia Białorusi. Liczba zakażonych wynosi 13 181, a zgonów – 84 (pięć w ciągu minionej doby). WHO apeluje o odwołanie imprez masowych i większe dystansowanie społeczne.
Zarejestrowano 13 181 osób z potwierdzoną testami infekcją COVID-19, co stanowi 7,8 proc. przetestowanych osób – podało w komunikacie w środę ministerstwo zdrowia. Dobowy przyrost liczby infekcji wyniósł 973 i jest to najwyższa liczba od początku epidemii. Poprzedni rekord padł dzień wcześniej, gdy liczba zakażeń wyniosła 919. W ciągu doby zmarło kolejnych pięć osób z koronawirusem. W sumie liczba zgonów podawana przez oficjalne źródła na Białorusi to 84.

Wskaźnik śmiertelności u pacjentów z koronawirusem na Białorusi jest statystycznie znacznie niższy niż w innych krajach. Dla porównania w Polsce (gdzie liczba ludności jest czterokrotnie większa niż na Białorusi) przy odnotowanych 12218 przypadkach infekcji, zgonów było – 596.
Z relacji mediów niezależnych wynika, że w wielu przypadkach u pacjentów, którzy mają objawy podobne do COVID-19, jako przyczyna śmierci podawane są inne schorzenia (najczęściej zapalenie płuc).

Od kilku dni media informują o ciężkiej sytuacji w Stołbcach w obwodzie mińskim, gdzie codziennie w szpitalu umierają kolejni pacjenci.
Według środowych danych ministerstwa zdrowia na Białorusi przeprowadzono blisko 167 tys. testów na COVID-19. Wyzdrowiało 2 072 pacjentów 

28 kwietnia W ciągu ostatniej doby na Białorusi odnotowano 919 nowych infekcji COVID-19, co stanowi najwyższy dobowy przyrost od początku epidemii. Według danych ministerstwa zdrowia w ciągu doby zmarły cztery osoby z koronawirusem. „Według stanu na 28 kwietnia na Białorusi zarejestrowano 12 208 osób z potwierdzoną testami infekcją COVID-19, co stanowi 7,5 proc. przeprowadzonych testów” – podało we wtorek w komunikacie ministerstwo zdrowia Białorusi. Od kilku dni liczba nowych przypadków COVID-19 na Białorusi rośnie o ponad 800 przypadków na dobę.

Białoruś wykazuje przy tym w oficjalnych danych stosunkowo niską w porównaniu ze statystykami z innych krajów liczbę przypadków śmiertelnych. Według danych z wtorku ogólna liczba zgonów pacjentów z koronawirusem wzrosła do 79. Dla porównania w Polsce przy odnotowanych 11 902 przypadkach infekcji, zgonów było – 562.

Na Białorusi wyzdrowiało już 1 993 pacjentów, a w sumie przeprowadzono ponad 161 tys. testów.

27 kwietnia Na Białorusi w ciągu minionej doby odnotowano 826 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Według oficjalnych danych zmarły w tym czasie trzy osoby. Ogólna liczba zakażonych wzrosła do 11 289, a zgonów - do 75. „Zarejestrowano 11 289 osób, u których potwierdzono COVID-19, co stanowi 7,5 proc. przeprowadzonych testów” – podał resort zdrowia. Dobowy przyrost zachorowań wyniósł 826. Według oficjalnych danych ogółem od początku epidemii zmarło 75 pacjentów z koronawirusem. W ciągu ostatniej doby odnotowano trzy zgony.
Wyzdrowiało 1 740 pacjentów. Przeprowadzono 153,8 tys. testów

26 kwietnia Rekordowy od początku epidemii na Białorusi dobowy przyrost zakażeń koronawirusem odnotowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 873 nowe przypadki infekcji, pięć zakażonych osób zmarło.
Dla porównania w ciągu poprzedniej doby przybyło 817 infekcji.
Ogółem od początku epidemii na Białorusi "zarejestrowano 10 463 osoby, u których potwierdzono COVID-19, co stanowi 7,1 proc. przetestowanych osób" – podał w niedzielę w komunikacie resort zdrowia. Liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 72, w tym w ciągu minionej doby zmarło pięć zakażonych osób. Łącznie wyzdrowiało 1 695 pacjentów. Na obecność koronawirusa przeprowadzono 147,5 tys. testów

25 kwietnia 817 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby na Białorusi potwierdziło w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju. Według oficjalnych statystyk jest to najwyższy dotąd przyrost dobowy zarażeń. Zmarły cztery zainfekowane osoby.
W sumie od początku epidemii COVID-19 na Białorusi wykryto 9 590 zakażeń, a zmarło 67 osób. Łącznie przeprowadzono ponad 139 tys. testów. Wyzdrowiało 1 573 pacjentów.

24 kwietnia W ciągu minionej doby liczba zakażeń COVID19 na Białorusi wzrosła o 751, zmarły kolejne trzy osoby – poinformowało w komunikacie w piątek ministerstwo zdrowia. W sumie na Białorusi zarejestrowano 8 773 przypadki koronowirusa. Ogółem zmarło, jak podał resort, 63 pacjentów z koronawirusem, z tego w ciągu ostatniej doby – trzy osoby. Najwięcej infekcji odnotowano w Mińsku (4 090) i obwodzie witebskim (1 935). W obwodzie mińskim potwierdzono 1 206 przypadków koronawirusa, w homelskim – 460, mohylewskim – 396, grodzieńskim – 347, brzeskim - 339. Przeprowadzono dotąd 130,8 tys. testów. 

23 kwietnia 741 nowych przypadków COVID-19 potwierdzono w ciągu minionej doby na Białorusi – podało w czwartek ministerstwo zdrowia. Według oficjalnych danych odnotowano dwa przypadki śmierci osób zakażonych koronawirusem.

- Zarejestrowano 8 022 osoby z dodatnim testem na COVID-19 – poinformowało w czwartkowym komunikacie ministerstwo zdrowia Białorusi. Oznacza to, że w ciągu doby przybyło 741 zakażonych.

22 kwietnia Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 558 przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie w tym kraju jest już 7281 osób zakażonych patogenem.

Na Białorusi z powodu koronawirusa zmarło dotychczas 58 osób, a 769 pacjentów wyzdrowiało i wypisano ze szpitali. Od początku badań wykonano prawie 115 tysięcy testów pozwalających wykryć koronawirusa. Statystyki z ostatnich dni pokazują, że zachorowalność i śmiertelność na koronawirus utrzymuje się na dotychczasowym poziomie.

21 kwietnia  W ciągu doby liczba zarejestrowanych na Białorusi infekcji COVID-19 wzrosła o 459; zmarły cztery osoby – podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Ogólna liczba zainfekowanych od początku epidemii to 6723.

W sumie zarejestrowano 6723 osoby, u których testy potwierdziły koronawirusa – poinformował resort zdrowia. Z zestawienia z danymi z poniedziałku wynika, że dobowy przyrost wyniósł 459 przypadków. Zmarły kolejne cztery osoby, które cierpiały na choroby współistniejące. W poniedziałek w stanie ciężkim były 92 osoby

20 kwietnia Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 457 nowych infekcji koronawirusem, a na COVID-19 zmarły cztery osoby. Od początku epidemii potwierdzono zakażenie u 6264 osób - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. „W sobotę rano zarejestrowano 518 nowych przypadków (w ciągu poprzedniej doby - PAP), w niedzielę – 510, w ciągu ostatniej doby – 457” – przekazał resort zdrowia w poniedziałkowym oświadczeniu. Dodano, że 92 pacjentów jest w stanie ciężkim". 

19 kwietnia  W ciągu minionej doby na Białorusi z powodu COVID-19 zmarły dwie kolejne osoby. Ministerstwo zdrowia nie podało ogólnej liczby zakażonych koronowairusem, poinformowało jedynie, że w szpitalach leczonych jest 3538 pacjentów, u których wykryto SARS-CoV-2.
Ogólna liczba zmarłych z COVID-19 wzrosła w niedzielę do 47. W sobotę informowano o 45 zgonach, jakie od początku epidemii, miały miejsce na Białorusi.

18 kwietnia Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem. Tym samym - według oficjalnych danych - od początku epidemii w tym kraju z powodu COVID-19 zmarło 45 osób.
Białoruska państwowa agencja prasowa "Biełta" - powołując się na dane ministerstwa zdrowia - poinformowała, że w szpitalach przebywają 3282 zakażone osoby. Od początku epidemii wyzdrowiało 458 chorych. Przeprowadzono prawie 93 tysiące testów na wykrycie patogenu.

17 kwietnia 575 nowych przypadków koronawirusa odnotowano w ciągu ostatniej doby na Białorusi; zmarły dwie osoby – wynika z komunikatu opublikowanego w piątek przez ministerstwo zdrowia Mińsku.
„Na 17 kwietnia zarejestrowano 4779 przypadków infekcji koronawirusem. Wyzdrowiały 342 osoby. Zmarło 42 pacjentów, którzy mieli współistniejące schorzenia chroniczne” – poinformowało ministerstwo zdrowia.
Oznacza to, że w ciągu minionej doby nowych przypadków zakażenia COVID-19 było 575. Odnotowano dwa zgony.
Na Białorusi przeprowadzono w sumie 86813 testów na obecność koronawirusa. 

16 kwietnia: 476 nowych infekcji koronawirusem, cztery zgony w ciągu doby

15 kwietnia Liczba przypadków zakażenia koronawirusem na Białorusi wzrosła w ciągu doby o 447, odnotowano trzy kolejne zgony – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w Mińsku.
„Na Białorusi zarejestrowano do tej pory 3728 przypadków infekcji” – podał w komunikacie resort zdrowia. Liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 36.

14 kwietnia O 3281 przypadkach zakażenia koronawirusem na Białorusi poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia w Mińsku. Zmarły dotąd 33 zakażone osoby, które miały chroniczne schorzenia towarzyszące.

13 kwietnia Na Białorusi wykryto do poniedziałku 2919 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało ministerstwo zdrowia w Mińsku. Według oficjalnych danych w ciągu ostatniej doby zmarły trzy osoby, co zwiększyło liczbę zgonów do 29.

12 kwietnia Liczba przypadków zakażenia koronawirusem na Białorusi wzrosła do 2578. Zmarło 26 osób, 203 uznano za wyleczone, a 50 pacjentów wymaga podłączenia do aparatów wspomagających oddychanie - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia.

11 kwietnia Na Białorusi do 2226 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. To oznacza, że w ciągu doby przybyło 245 chorych. Dla porównania dzień wcześniej liczba potwierdzonych przypadków zakażenia zwiększyła się o prawie pół tysiąca (495).

10 kwietnia Resort zdrowia informował o 1981 zakażonych i o 19 zgonach (łącznie)

9 kwietnia Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem na Białorusi od początku epidemii wzrosła do 1486. 139 osób wyzdrowiało, zmarło – 16. To dane przekazane w czwartek przez ministerstwo zdrowia w Mińsku.
W ciągu doby liczba nowo wykrytych przypadków w całym kraju wyniosła 420 i jest najwyższa od końca lutego, kiedy ujawniono pierwszego zakażonego.

8 kwietnia Na Białorusi zanotowano do tej pory 1066 przypadków zakażenia koronawirusem. W ciągu doby liczba zakażonych zwiększyła się o ponad 200 osób, ale nikt nie zmarł. Według danych, od początku epidemii zmarło 13 osób z COVID-19.

7 kwietnia Na Białorusi potwierdzono dotąd 861 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowała we wtorek agencja BiełTA. W szpitalach przebywają 794 osoby, od początku epidemii 54 wyzdrowiały, 13 zmarło.

6 kwietnia: Na Białorusi do 700 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. W sumie 13 osób zmarło. Dotychczas w kraju tym wykonano ponad 40 tysięcy testów na obecność patogenu.

5 kwietnia: O 562 przypadkach zakażenia koronawirusem na Białorusi poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia. W szpitalach przebywają 502 osoby. Zmarło w sumie osiem osób

4 kwietnia Na Białorusi zarejestrowano dotąd oficjalnie 440 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało ministerstwo zdrowia w sobotę. Resort poinformował o kolejnej śmierci pacjenta – tym samym oficjalna liczba zgonów z powodu COVID-19 wzrosła do pięciu. „Według stanu na 4 kwietnia w szpitalach przebywają 394 osoby zakażone COVID-19” – poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia. Według danych resortu 41 osób już wyzdrowiało, w sumie pięć osób zmarło.

3 kwietnia Na Białorusi zarejestrowano 351 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Najwięcej infekcji, 190, odnotowano w Mińsku. Władze medyczne ogłosiły zasady dotyczące samoizolacji. Najwięcej przypadków – 190 - odnotowano w Mińsku. W obwodzie witebskim liczba zakażonych to 89, w obwodzie mińskim – 50, w homelskim – 13, grodzieńskim – 6, mohylewskim – 2, brzeskim – 1. W czwartek resort zdrowia informował o czterech ofiarach śmiertelnych.
Według informacji podawanych przez media jeszcze co najmniej jedna osoba (70-letni mężczyzna w Witebsku) zmarła w piątek z powodu COVID-19.

2 kwietnia Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19 na Białorusi wzrosła do 304 – poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Zmarły w sumie cztery osoby. „W szpitalach odbywają leczenie 254 zakażone osoby, 46 osób uznano za wyleczone” – poinformował w komunikacie resort zdrowia.

1 kwietnia Resort zdrowia podał informację o drugim przypadku śmierci osoby zakażonej koronawirusem.

31 marca Białoruskie ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek śmierci spowodowanej koronawirusem. To 75-letni Wiktar Daszkiewicz, aktor z Witebska. Poinformowano o 11 nowych przypadkach zakażenia. Alekander Łukaszenka, komentując śmierć aktora, powiedział, że  w Witebsku zakaziło się koronawirusem dziesięciu lekarzy

30 marca: Na Białorusi potwierdzono 152 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. W szpitalach i pod kontrolą lekarzy znajduje się 105 zakażonych, a 47 osób wyzdrowiało – dodano.

27 marca. Liczba potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem na Białorusi zwiększyła się od środy o osiem, do 94 - poinformowało w piątek tamtejsze ministerstwo zdrowia. 32 osoby wyzdrowiały i już opuściły szpitale lub przygotowują się do tego.
Według ministerstwa zdrowia w kraju przeprowadzono dotąd 24 tys. testów na obecność SARS-CoV-2.

25 marca Na Białorusi do 86 wzrosła liczba osób zakażonych COVID-19. To oznacza, że od poniedziałku, gdy podano ostatnie oficjalne dane liczba zakażonych koronawirusem zwiększyła się o 5 osób. Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że 29 osób już wyzdrowiało. Dotychczas wykonano około 23 tysięcy testów na obecność patogenu.

23 marca Na Białorusi do 81 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Oznacza to, że od soboty, gdy po raz ostatni podawano dane, zarejestrowano 5 nowych zakażeń COVID-19. Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że 22 osoby wyzdrowiały, a 59 jest nadal leczonych. Od chwili rozpoczęcia badań, czyli od 23 stycznia, na Białorusi wykonano ponad 21 tysięcy testów na obecność patogenu.

20 marca  Liczba przypadków zakażenia koronawirusem na Białorusi wzrosła do 69 - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Wyzdrowiało 15 osób - dodano.
W szpitalach przebywają 42 osoby z zakażeniem potwierdzonym testami, ale niewykazujące objawów. 12 osób ma symptomy infekcji.
Resort zdrowia poinformował, że od końca stycznia przebadano na obecność wirusa 19 tys. osób.
W środę potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na Białorusi było 51.

18 marca Na Białorusi liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 51 – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Z tego dziewięć osób ma objawy infekcji, a 37 przechodzi ją bez objawów. Pięć osób wypisano już ze szpitali.

16 marca: 36 przypadków zakażeń (cztery nowe podczas weekendu)

14 marca: 32 przypadki zakażeń

13 marca: 27 przypadków

12 marca: 21 przypadków

11 marca: 11 przypadków

10 marca 9 (trzy nowe przypadki)

4 marca - 6 (2 nowe przypadki)

3 marca: 4 przypadki

2 marca : 2 nowe przypadki podejrzeń, wciąż 1 przypadek potwierdzony

27 lutego: pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa; testy przeprowadzone 27 lutego w centrum epidemiologii i mikrobiologii wykazały obecność koronawirusa COVID-19 u jednego ze studentów z Iranu

(Na podstawie doniesień PAP, IAR)

MAPA ZAKAŻEŃ:

Interaktywna mapa zakażeń SARS-CoV-2 przygotowana przez Johns Hopkins University:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: Rosja płonie od wirusa, w mediach nie wszystko mówili,a u nas spokój

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:00
Rosja płonie od koronawirusa, a u nas jest spokojnie; to pytanie retoryczne, kto powinien się odgradzać – oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka, komentując decyzję Rosji o zamknięciu granicy z jego krajem. Na Białorusi liczba potwierdzonych przypadków zakażeń wzrosła do 36.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus może utrudnić reelekcję Łukaszenki. Ekspert: podjęte ryzyko jest zdumiewające

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 22:00
- Ryzykowne podejście Mińska do pandemii może zaowocować problemami podczas jesiennych wyborów prezydenckich – prognozuje ekspert OSW Kamil Kłysiński. Dodaje, że w związku z pandemią gospodarka Białorusi może się załamać. Analityk zaznacza, że ani koronawirus, ani spory o ropę nie osłabiły przymierza wojskowego Mińska i Moskwy, czego dowodem jest prowadzony obecnie sprawdzian gotowości bojowej białoruskiej armii w reakcji na natowskie manewry Defender Europe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś oczekuje wsparcia MFW z powodu koronawirusa. Trwają rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 17:00
Państwowa agencja prasowa "Biełta" poinformowała, że białoruski rząd i miejscowy Bank Narodowy omawiają z Międzynarodowym Funduszem Walutowym kwestię wsparcia finansowego w związku z wyzwaniami, które stoją przed gospodarką kraju. Chodzi o wsparcie 900 mln dolarów
rozwiń zwiń