Raport Białoruś

"Chcemy zwrócić uwagę mediów i organizacji międzynarodowych". Akcja polskiego MSZ i białoruskiej opozycji

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 14:37
Przedstawiciele białoruskiej społeczności w Polsce chcą przypomnieć światu o protestach w ich kraju. Przy wsparciu polskiego rządu fundacja Białoruski Dom rozpoczęła akcję wysyłania kartek do światowych mediów i organizacji międzynarodowych.
Protesty w Mińsku 16 sierpnia
Protesty w Mińsku 16 sierpniaFoto: Shutterstock.com/Ruslan Kalnitsky

Hasło inicjatywy - Happy Mother's Day, Belarus - jest nieprzypadkowe, gdyż 14 października na Białorusi obchodzony jest Dzień Matki. Jak zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, białoruska rewolucja ma twarz kobiety i warto, by świat o tym pamiętał.

pap mińsk protest 1200.jpg
Zatrzymania i pobicia w Mińsku. Wśród ofiar przedsiębiorca, który dawał protestującym kwiaty i brat Domraczewej

"W interesie swoich dzieci"

- Rozpoczynamy akcję wysyłania kartek z pozdrowieniami dla matek białoruskich. Chcemy w ten sposób pokazać opinii publicznej na całym świecie, że Białorusinki, które protestują, robią to w interesie swoich dzieci, w interesie swojej ojczyzny. Będziemy chcieli matki białoruskie w tej walce również wspierać - zapewnił wiceszef MSZ.

W akcji nie chodzi tylko o symboliczny wyraz wsparcia czy solidarności.

Posłuchaj
00:27 białoruś.mp3 Happy Mother's Day, Belarus - rusza akcja ze wsparciem polskiego rządu (IAR)

Jak mówiła Anastazja Kożapienka z Białoruskiego Domu, trzeba ponownie zainteresować opinię międzynarodową sprawą Białorusi. - Dzisiaj, gdy pandemia i inne problemy wróciły do Europy i na cały świat, globalne media już zapomniały o tych brutalnych rzeczach, które dzieją się od 2 miesięcy na Białorusi. Dlatego chcemy zwrócić uwagę mediów i organizacji międzynarodowych na nasz kraj, żeby wszyscy patrzyli i mówili o białoruskich kobietach, które codziennie walczą o przyszłość swoją i swoich dzieci - podkreślała Anastazja Kożapienka.

Do akcji wysyłania kartek pocztowych można dołączyć, wchodząc na stronę mothersdaybelarus.pl.

Czytaj także:

- To bardzo wygodny portal, w łatwy sposób można wybrać kartkę, podpisać się i wskazać media lub organizacje międzynarodowe, do których będą wysyłane. To bardzo ważne, że to są papierowe pocztówki, gdyż one się nie zgubią - mówił Sciapan Puciła, wiodący bloger niezależnych mediów NEXTA.

Na pocztówkach, które można wysłać w ramach akcji, widnieją zdjęcia protestujących Białorusinek. Towarzyszy im hasło "Milczenie jest oznaką zgody".

Dzięki współpracy Białoruskiego Domu z Pocztą Polską można wygenerować jedną z przygotowanych kartek i wysłać ją między innymi do takich mediów jak "New York Times", "Le Monde" czy "Der Spiegel".

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sankcje wobec Łukaszenki. Jest wstępna zgoda wśród krajów UE

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 14:14
Z informacji Beaty Płomeckiej wynika, że porozumienie polityczne osiągnęli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów Unii na spotkaniu w Luksemburgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W sprawie Białorusi w UE przelała się czara goryczy". Szef polskiego MSZ o sankcjach

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 08:37
- Decyzja w sprawie objęcia sankcjami kolejnych przedstawicieli reżimu, w tym Alaksandra Łukaszenki, została podjęta bardzo szybko - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dla Łukaszenki to wóz albo przewóz". Ekspert o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 22:02
- Ogromne rzesze Białorusinów pokazują, że mają dosyć i oczekują zmian, rozwiązaniem dla Łukaszenki nie jest pozostanie i udawanie, że nic się nie stało - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski redaktor naczelny serwisu NaWschodzie.eu. - Moment wóz albo przewóz jest dla niego coraz bliżej - podkreślał Krzysztof Kokoszczyński, ekspert ds. wschodnich. 
rozwiń zwiń