Raport Białoruś

Zdekompletowana święconka dla Polaków w mińskim areszcie. Zabrano pocztówki i pisanki

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 16:20
Sympatycy Związku Polaków na Białorusi przekazali - za pośrednictwem służby więziennej - poświęcone pokarmy liderom polskiej mniejszości przetrzymywanym w areszcie. Jednak nie wszystkie produkty funkcjonariusze przyjęli.
Tradycyjne pisanki drapane, barwione naturalnymi barwnikami
Tradycyjne pisanki drapane, barwione naturalnymi barwnikamiFoto: PAP/Łukasz Gągulski

 

białoruś 1200 Protest Mińsk free białoruś
"Reżim czuje zwierzęcy strach, wie, że ryzykuje". Białoruski publicysta o akcji antypolskiej

Dla przebywających w areszcie w Mińsku Andżeliki Borys, Marii Tiszkowskiej, Ireny Biernackiej i Andrzeja Poczobuta przygotowano cztery takie same święconki.

Zostały one przed południem poświęcone w jednym ze stołecznych kościołów. Następnie zaniesiono je do aresztu śledczego.

Służba więzienna przyjęła chleb, sól, mięso i ciasto, ale odmówiła przekazania jajek i pocztówek z życzeniami, tłumacząc to przepisami.


Posłuchaj
01:04 Zdekompletowana święconka. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR).mp3 Zdekompletowana święconka. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)

 

Prezes mińskiego obwodowego oddziału Związku Polaków Helena Marczukiewicz powiedziała Polskiemu Radiu, że w poniedziałek zatrzymanym mają być przekazane niezbędne lekarstwa.

Liderzy mniejszości polskiej przebywają w areszcie śledczym "Waładarka". Zostali oskarżeni o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. Chodzi o upamiętnianie na Białorusi polskiego podziemia niepodległościowego, w tym Żołnierzy Wyklętych.


IAR/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Łukaszenka to mentalny Sowiet, szuka wrogów na zewnątrz". "Politico" o grze kartą Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 15:35
Aleksander Łukaszenka gra na Białorusi kartą Polski i zaostrza napięcia z Warszawą - pisze "Politico", wskazując, że jest to strategia tworzenia "zewnętrznego wroga". Portal wskazuje, że autorytarny przywódca Białorusi wykorzystuje organy ścigania przeciwko przywódcom niewielkiej mniejszości etnicznej Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prawa mniejszości muszą być przestrzegane". Apel komisarza UE ws. Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 18:43
Unijny komisarz do spraw sąsiedztwa i rozszerzenia zaapelował o uwolnienie działaczy Związku Polaków na Białorusi, aresztowanych przez reżim w Mińsku. Wskazał na "niedopuszczalne traktowanie przedstawicieli mniejszości polskiej przez białoruskie władze".
rozwiń zwiń