Raport Białoruś

"Łukaszenka to mentalny Sowiet, szuka wrogów na zewnątrz". "Politico" o grze kartą Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 15:35
Aleksander Łukaszenka gra na Białorusi kartą Polski i zaostrza napięcia z Warszawą - pisze "Politico", wskazując, że jest to strategia tworzenia "zewnętrznego wroga". Portal wskazuje, że autorytarny przywódca Białorusi wykorzystuje organy ścigania przeciwko przywódcom niewielkiej mniejszości etnicznej Polski.
Alaksandr Łukaszenka
Alaksandr Łukaszenka Foto: pipicato / Shutterstock.com

szuszkiewicz 1200 free.jpg
Szuszkiewicz: Łukaszenka jest nie tylko antypolski, ale i antybiałoruski. Jako rosyjski satelita niszczy Dzień Wolności

"Polska staje się wrogiem zewnętrznym, a mniejszość jest związana z Polską. W ten sposób społeczność staje się piątą kolumną, wewnętrznym wrogiem wspierającym Zachód" - powiedział Andrzej Pisalnik, dziennikarz i członek zarządu Związku Polaków na Białorusi.

Brukselski portal przypomina, że w zeszłym tygodniu Białoruś nakazała aresztowanie czterech wybitnych działaczy polskich, w tym liderów lokalnej społeczności Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. Zarzucono im łamanie przepisów dotyczących masowych zgromadzeń podczas corocznych targów ludowych, a także nawoływanie do nienawiści narodowej i religijnej, za co grozi kara więzienia do 12 lat.

Przed 1939 r. zachodnia część Białorusi należała do Polski, a Łukaszenka - zdaniem "Politico" - chętnie podsyca napięcia z Warszawą i regularnie ostrzega swoich rodaków o militarnym zagrożeniu ze strony Polski i polskich dążeniach nacjonalistycznych do odzyskania utraconych terytoriów, choć w Polsce takich tendencji nie ma.

Czytaj także:

białoruś 1200 Protest Mińsk free białoruś
"Reżim czuje zwierzęcy strach, wie, że ryzykuje". Białoruski publicysta o akcji antypolskiej

Łukaszenka o NATO

"W pobliżu naszych zachodnich i północnych granic stale rośnie obecność wojskowa. Polska i kraje bałtyckie stały się poligonem do regularnych ćwiczeń i ćwiczeń wojsk NATO" - ostrzegał Łukaszenka w grudniu.

Zdaniem "Politico", atak na Polaków jest związany z zapowiedzią przez opozycję kolejnej fali protestów tej wiosny w celu odsunięcia Łukaszenki od władzy.

Czytaj także:

"Gdy wygasłe jesienią protesty powrócą na wiosnę, w kraju będzie silniejszy sprzeciw, zwłaszcza w obliczu zaostrzania się wewnętrznego kryzysu politycznego i gospodarczego" - powiedział portalowi wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

"Trzeba stworzyć wroga zewnętrznego, tak jak w czasach sowieckich za wszystkie problemy wewnętrzne obwiniano działalność wrogów zagranicznych… a Łukaszenka to mentalny Sowiet" - dodał minister Przydacz.

Brukselski portal wskazuje, że w odpowiedzi na aresztowania, premier Polski Mateusz Morawiecki oskarżył reżim Łukaszenki o branie "zakładników" w celu zastraszenia polskiej mniejszości.

Ostanie wydarzenia zostały także dostrzeżone na szczeblu europejskiej dyplomacji. Szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell wezwał białoruskie władze do "natychmiastowego i bezwarunkowego" uwolnienia Borys i Poczobuta.

"Ukierunkowanie na mniejszość polską narusza międzynarodowe zobowiązania (Białorusi) dotyczące ochrony mniejszości narodowych" - napisał Gitanas Nausėda, prezydent Litwy.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruski politolog: Łukaszenka próbuje połączyć zwolenników protestów z nazizmem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 16:00
- Trwa kampania, która ma na celu połączenie zwolenników protestu z hitlerowskimi kolaboracjonistami - mówi politolog dr Waler Karbalewicz. Władze przekonują, że używana przez protestujących biało-czerwono-biała flaga była wykorzystywana podczas "ludobójstwa" Białorusinów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Związku Polaków na Białorusi ekspresowo skazana w areszcie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 13:22
Prezes Związku Polaków na Białorusi została skazana na 15 dni aresztu. Andżelika Borys była sądzona w związku z organizacją jarmarku rękodzieła ludowego "Grodzieńskie Kaziuki". Władze uznały, że uroczystości odbyły się z naruszeniem prawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty na Białorusi. Polska inicjuje mechanizm dokumentowania przypadków łamania praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 14:35
"Polska wraz z osiemnastoma innymi państwami inicjuje International Accountibility Platform for Belarus - niezależny mechanizm NGOs na rzecz dokumentowania przypadków łamania praw człowieka na Białorusi" - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: kolejne represje wobec Polaków. Funkcjonariusze w kominiarkach zatrzymali Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 07:40
Dziś rano funkcjonariusze pojawili się w grodzieńskim mieszkaniu polskiego działacza i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował później, że polski działacz został zatrzymany. Milicja wkroczyła również do centralnej siedziby Związku Polaków w Grodnie - wynika z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia. Funkcjonariusze zapukali też do Marii Tiszkowskiej, polskiej liderki w Wołkowysku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szuszkiewicz: Łukaszenka jest nie tylko antypolski, ale i antybiałoruski. Jako rosyjski satelita niszczy Dzień Wolności

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 14:00
- Aleksander Łukaszenka ma nastawienie nie tylko antypolskie, ale i antybiałoruskie, działa na szkodę narodu białoruskiego, białoruskości – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Stanisław Szuszkiewicz, pierwszy przywódca białoruskiego państwa, komentując aresztowania, do których doszło przed świętem niezależnych Białorusinów, Dniem Wolności. Jak mówi, Łukaszenka rządzi krajem wedle sowieckiej formuły i cofa kraj w realia ZSRR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozbłysną "Światła dla Białorusi", wieczorem specjalny koncert. Każdy może dołączyć do akcji

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 11:43
25 marca, w Dzień Wolności Białorusi, przeprowadzona zostanie akcja #LightForBelarus czyli Światło dla Białorusi. Wybrane instytucje kultury w Polsce podświetlą swoje fasady w barwach historycznej, biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Kolory te od kilkunastu lat są symbolem walki o wolną i demokratyczną Białoruś. Organizatorzy zachęcają, by dołączyć do akcji, na przykład wywieszając biało-czerwono-białą flagę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: na szczycie UE podniosę temat walki reżimu w Mińsku z Polakami na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 12:33
Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "podczas szczytu UE bardzo jednoznacznie podniesie temat walki reżimu w Mińsku z Polakami". Dodał, że zaproponuje Litwie i Łotwie ograniczenia w przepływie białoruskich towarów. Na wniosek szefa rządu wprowadzono też zakaz wjazdu do Polski dla białoruskiego sędziego, który wczoraj skazał Andżelikę Borys na 15 dni aresztu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dworczyk: sędzia, który skazał Andżelikę Borys, będzie objęty bezterminowym zakazem wjazdu do Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 12:33
Na wniosek szefa rządu wprowadzono zakaz wjazdu do Polski dla białoruskiego sędziego, który wczoraj skazał Andżelikę Borys na 15 dni aresztu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut rozmawiali w areszcie z adwokatami. Nie zostali jeszcze przesłuchani

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 16:45
Do tej pory przetrzymywani w areszcie w Mińsku liderzy polskiej mniejszości na Białorusi nie zostali przesłuchani. Mieli jednak pierwsze kontakty ze swoimi adwokatami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: nowe postępowanie karne przeciwko Cichanouskiej. W zarzutach mowa o akcie terroryzmu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 19:00
Białoruska Prokuratura Generalna wszczęła postępowanie karne wobec liderki opozycji Swiatłany Cichanouskiej i inicjatywy BYPOL, zrzeszającej byłych funkcjonariuszy białoruskich, ujawniającej przestępcze działania siłowego bloku na Białorusi. Powodem ma być rzekome przygotowanie aktów terrorystycznych.
rozwiń zwiń