X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

"Rozmawiaj ze mną po białorusku": Dzień Języka Ojczystego

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 22:45
Z ponad tysiąca zarejestrowanych na Białorusi gazet i magazynów 80 wychodzi po białorusku. Tylko jedna czwarta Białorusinów mówi w domu po białorusku.
Audio

Na Białorusi z okazji Dnia Języka Ojczystego odbyło się w poniedziałek czwarte ogólnokrajowe dyktando, a kampania społeczna "Bądźmy Białorusinami!" zaprezentowała specjalne nalepki na klawiaturę do pisania po białorusku.
Dyktando pisano z wiersza Maksima Bahdanowicza i jego publicystycznego eseju "Kim jesteśmy?". Poetę tego wybrano z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy jego urodzin.

W muzeum Bahdanowicza w Mińsku chętni do udziału w dyktandzie musieli je pisać w dwóch turach.

- Jestem bardzo zadowolony, bo to pierwsze dyktando, w którym nie starczyło miejsca w sali - powiedział jeden z organizatorów Aleh Trusau z władz Towarzystwa Języka Białoruskiego. W sprawdzianie tradycyjnie wziął udział ambasador Szwecji w Mińsku Stefan Eriksson, dołączył się też przedstawiciel ambasady Rosji.

W Brześciu aktywiści opozycyjnej partii Białoruski Front Narodowy rozdali kierowcom "marszrutek" (minibusów komunikacji miejskiej) naklejki po białorusku - rozprowadzili łącznie ponad 800 naklejek. W Homlu biblioteki miejskie uczestniczyły w akcji "Rozmawiaj ze mną po białorusku" - bibliotekarze zwracali się do czytelników i rozmawiali między sobą tylko w tym języku. Również tu odbyło się dyktando z utworów Bahdanowicza.

Kampania społeczna "Bądźmy Białorusinami!" przedstawiła uniwersalny zestaw nalepek na klawiaturę, który łączy znaki umożliwiające pisanie po białorusku, rosyjsku i w alfabecie łacińskim.

Podczas spisu powszechnego w 2009 roku język białoruski jako ojczysty wskazało 53 proc. mieszkańców Białorusi - o 20 proc. mniej niż podczas poprzedniego spisu dziesięć lat wcześniej. Zmniejszyła się też liczba osób rozmawiających po białorusku w domu - w 2009 roku było to 23 proc. wobec 37 proc. w 1999 roku. Jak podaje opozycyjne Radio Swaboda, z ponad tysiąca zarejestrowanych na Białorusi gazet i magazynów 80 wychodzi po białorusku.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jedna czwarta Białorusinów mówi w domu po białorusku

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2011 22:19
Około 106 tys. ludzi, czyli zaledwie 5,8 proc. mieszkańców niespełna dwumilionowego Mińskarozmawia w domu w ojczystym języku
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Mińsku są tylko trzy szkoły białoruskie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2011 17:14
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Łukaszenka: nie wykluczam użycia wojska w razie przewrotu

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 19:00
- Jeśli ktoś chce mieć Czeczenię na Zachodzie, to nie problem - oświadczył prezydent Białorusi.
rozwiń zwiń