Raport Białoruś

Kolejne srebro rodowe Białorusi, Belaruskali, na sprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 00:14
Kompania "Nafta Moskwa" kontrolowana przez miliardera Sulejmana Kerimowa jest bliski porozumienia z władzami Białorusi w sprawie nabycia 50 procent plus 1 akcji producenta nawozów sztucznych, Belaruskali – informuje Interfax.

Jak poinformowała Interfax źródło zaznajomione z sytuacją, cena może wynieść 15 mld dolarów – wartość przedsiębiorstwa wyceniono na 30 mld dolarów.

Kerimow jest współwłaścicielem firmy Uralkali, która od 2005 roku współpracuje z Belaruskali. Obie firmy razem zabezpieczają 30 procent dostaw chlorku potasu na światowym rynku.

Poinformowano też, że rosyjskie banki są skłonne do kredytowania takiego porozumienia.

W ostatnich dniach trwają też rozmowy nad sprzedażą 50 procent akcji operatora gazociągów na Białorusi, Biełtransgazu, rosyjskiemu Gazpromowi (50 procent już ma). Według władz obu stron umowa jest już "prawie gotowa". Strony nie porozumiały się co do tego, czy sprzedaż operatora gazociągów będzie wiązana z kontraktem na gaz. Rosja nie chce na razie się na to zgodzić.

Mińsk w związku z m.in. bardzo niskim poziomem rezerw walutowych potrzebuje środków finansowych - część środków najwyraźniej zamierza pozyskać z prywatyzacji. Poza tym uzyska kredyt 3 mld dolarów w trzech rocznych ratach z EaWG, ubiega się również w MFW o kredyt rzędu 8 mld dolarów.

agkm, nn.by, IAR

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rząd Białorusi przygotował plan antykryzysowy. Będzie "zaciskanie pasa"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2011 19:32
Białoruski rząd zatwierdził plan działań służących - jak to określono- "zabezpieczeniu zrównoważonego rozwoju gospodarki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: dewaluacja, inflacja, czwarty raz drożeje benzyna

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 12:02
Białoruski koncern naftowy podwyższył o jedną trzecią ceny paliw. To już czwarta i najwyższa podwyżka cen benzyny i oleju napędowego w tym roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś sprzedaje gazociągi Rosji. Umowa prawie gotowa

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 00:27
Za warunek konieczny sprzedaży rosyjskiemu Gazpromowi kolejnych akcji Biełtransgazu władze białoruskie uznały dostawy rosyjskiego gazu po niższych cenach, takich, jakie obowiązują w Rosji.
rozwiń zwiń