Raport Białoruś

Łukaszenka chce sprzedać główne źródło waluty, Belaruskali

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 14:56
Aleksander Łukaszenka powiedział, ze przedsiębiorstwo to jest warte 30 miliardów dolarów i jego cena od 1 lipca będzie wzrastać w zależności od poziomu inflacji dolara.
Audio

Prezydent Białorusi dopuszcza możliwość sprzedaży akcji producenta soli potasowych Belaruskali.

Łukaszenka na naradzie poświęconej rozwojowi zakładów "Belaruskali" zapewnił, że na razie nie prowadził rozmów w sprawie sprzedaży producenta soli potasowej. Jego zdaniem, jest kilku kupców gotowych zapłacić 30 miliardów.

Tymczasem media poinformowały, że rosyjski miliarder Sulejman Kerimow poprzez kontrolowaną przez siebie spółkę "Nafta Moskwa" gotów jest zapłacić 15 miliardów dolarów za pakiet kontrolny akcji "Biełaruśkalij". Portal internetowy "Nawiny" zwraca uwagę, że zakłady "Belaruskali" ą jednym z największych dostawców waluty dla Białorusi. Kraj ten mocno potrzebuje walut zagranicznych i niewykluczone, że będzie musiał sprzedać zagranicznym inwestorom, czyli głównie rosyjskim, swoje najcenniejsze przedsiębiorstwa. Wiadomo, że trwają też rozmowy o sprzedazy "Gazpromowi" pozostających w rękach białoruskiego państwa 50 procent akcji "Biełtransgazu" - miejscowego dystrybutora gazu.

IAR, agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Bankrutująca Białoruś prosi jednak o pomoc MFW. "To problematyczne"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2011 04:40
Bank Narodowy Białorusi i rząd, zwrócili się o kredyt stabilizacyjny do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Poinformowała o tym państwowa agencja prasowa Biełta, powołując się na oświadczenie białoruskiego rządu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: dewaluacja, inflacja, czwarty raz drożeje benzyna

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 12:02
Białoruski koncern naftowy podwyższył o jedną trzecią ceny paliw. To już czwarta i najwyższa podwyżka cen benzyny i oleju napędowego w tym roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejne srebro rodowe Białorusi, Belaruskali, na sprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 00:14
Kompania "Nafta Moskwa" kontrolowana przez miliardera Sulejmana Kerimowa jest bliski porozumienia z władzami Białorusi w sprawie nabycia 50 procent plus 1 akcji producenta nawozów sztucznych, Belaruskali – informuje Interfax.
rozwiń zwiń