Raport Białoruś

Rosja znów sprzeda Białorusi tani gaz, zabiera Biełtransgaz

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 18:18
Przez następne trzy lata Rosja znowu będzie dotować gospodarkę rosyjską gazem. Mińsk dostanie też kredyt na budowę elektrowni atomowej w Ostrowcu, którą zbudują Rosjanie – 10 mld dolarów. Jednocześnie Moskwa przejęła kluczowego operatora przesyłu gazu na Białorusi – Biełtransgaz.

Przedstawiciele Rosji i Białorusi podpisali pakiet porozumień po posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji (ZBiR) w rezydencji prezydenta Rosji w Gorkach koło Moskwy, 25 listopada. Obradom przewodniczyli Dmitrij Miedwiediew i Aleksander Łukaszenka.

Po posiedzeniu strony podpisały dwie umowy międzyrządowe i trzy kontrakty handlowe. Określają one warunki dostaw rosyjskiego gazu na Białoruś i tranzytu przez jej terytorium w latach 2012-14, a także kupna przez Gazprom pozostałych 50 proc. Biełtransgazu, strategicznej białoruskiej firmy - operatora białoruskiego systemu przesyłu gazu.

Podpisano również porozumienie w sprawie kredytu na budowę elektrowni atomowej koło Ostrowca (10 mld dolarów) oraz umowę o współpracy rosyjskiego koncernu Mieczeł, z branży górniczo-energetycznej, z białoruską fabryką BiełAZ, producentem pojazdów budowlanych i rolniczych.

Gazprom kupił Biełtransgaz

Pierwszą połowę akcji Biełtransgazu Gazprom kupił w 2007 roku, za 2,5 mld dolarów. W zamian za odstąpienie Gazpromowi 50 proc. udziałów w Biełtransgazie, strona białoruska w latach 2008-10 otrzymała też rabat na gaz w wysokości - odpowiednio - 33, 20 i 10 proc. Tamten kontrakt wygasa 31 grudnia 2011 roku.  Gazprom podał w piątek, że za drugą połowę akcji Biełtransgazu też zapłaci 2,5 mld USD.

Elektrownia atomowa

Moskwa przyzna Białorusi kredyt 10 mld dolarów na budowę siłowni atomowej. Termin spłaty pożyczki to 15 lat. Elektrownia jądrowa powstanie w pobliżu Ostrowca, około 250 km od Grodna. Ma składać się z dwóch bloków energetycznych o mocy po 1200 MW. Pierwszy z nich ma zostać oddany do użytku w 2017 roku, drugi rok później. Elektrownię zbuduje rosyjski Atomstrojeksport.

Dług za gaz umorzony?

Premier Rosji Władimir Putin mówił też, że Rosja i Białoruś porozumiały się w sprawie restrukturyzacji białoruskiego długu za rosyjski gaz dostarczany w 2011 roku. Przekazał też, że strona białoruska od trzeciego kwartału płaci 244 dolary za 1000 metrów sześc. zamiast 289 dolarów, jak przewiduje kontrakt.

Ceny gazu

Według zapowiedzi stawki za I kwartał 2012 roku będą prawie o połowę niższe niż obecnie, a w 2014 spadną do poziomu cen na wewnętrznym rynku rosyjskim plus koszty transportu, magazynowania itp. Obecnie wewnętrzne ceny rosyjskie to około 100 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

Jak oświadczył Gazprom, średnia cena rosyjskiego gazu dla Białorusi w 2012 roku wyniesie 165,6 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Według rosyjskiego koncernu, w 2012 roku strona białoruska kupi od niego 22,5 mld metrów sześc. gazowego paliwa.

Koncern przekazał również, że w latach 2013-14 cena gazu dla Białorusi będzie wyliczana na podstawie formuły, obejmującej cenę surowca dla odbiorców w Jamało-Neneckim Okręgu Autonomicznym na Syberii Zachodniej oraz koszty transportu do granicy, koszty magazynowania w podziemnych zbiornikach na terytorium Rosji i koszty sprzedaży.

Formuła będzie indeksowana o inflację. Marża Biełtransgazu w 2012 roku wyniesie 19,95 dolarów za 1000 metrów sześc. W l. 2013-31 marża spółki będzie indeksowana o inflację. W 2013 i 2014 r. Białoruś ma kupić w Rosji po 23 mld metrów sześc. gazu.

Umowy ustalają, że stawka za transport przez terytorium Białorusi 1000 metrów sześc. surowca gazociągami Biełtransgazu w 2012 roku wyniesie 2 dolary za 100 kilometrów. W latach 2013-14 będzie ona obliczana na każdy miesiąc według specjalnej formuły.

Podobnie, taryfa za tłoczenie gazu przez białoruski odcinek Jamału-Europa będzie obliczana na każdy miesiąc według specjalnej formuły w całym okresie kontraktu.

Nowy sekretarz ZBiR-u

Podczas piątkowego posiedzenia Najwyższej Rady Państwowej na nowego sekretarza stanu Państwa Związkowego powołano Grigorija Rapotę, dotychczas pełnomocnego przedstawiciela prezydenta Rosji w Nadwołżańskim Okręgu Federalnym, a wcześniej - sekretarza generalnego Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej.

Zastąpił on na tym stanowisku Pawła Borodina, który aparatem ZBiR kierował od 2000 roku. Wcześniej Borodin był szefem pionu gospodarczego w administracji prezydenta.

IAR, PAP, agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rosja dwukrotnie obniży cenę gazu dla Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 14:32
W piątek podczas wizyty Aleksandra Łukaszenki w Moskwie podpisane ma być porozumienie gazowe i jednocześnie Rosja przejmie strategiczny dla Białorusi Biełtransgaz – operatora gazowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef Gazpromu: jutro białoruski Biełtransgaz będzie nasz

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 20:12
Prezes Gazpromu Aleksiej Miller potwierdził, że rosyjski koncern przejmie w piątek pozostałą część akcji Biełtransgazu, białoruskiego operatora przesyłu gazu. Obejmie nad nim pełną kontrolę.
rozwiń zwiń