Raport Białoruś

Aresztowania podczas pikiety w obronie polskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 14:43
Zatrzymano około 20 osób, które protestowały przeciwko wprowadzeniu rosyjskojęzycznych klas do polskiej szkoły w Grodnie. Co najmniej jednego z działaczy dotkliwie pobito. Z aresztu zwolniono już część osób, w tym Andrzeja Poczobuta. Działaczy prawdopodobnie czekają procesy.
Audio
  • Anżelika Orechwo: uwolniono trzy osoby, które zatrzymano jeszcze przed pikietą
  • Jan Roman o pobiciu Igora Bancera
Polska szkoła w Grodnie
Polska szkoła w GrodnieFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Co najmniej 12 spośród 21 zatrzymanych w Grodnie uczestników pikiety w obronie szkoły polskiej została już zwolniona z milicyjnych posterunków. Część z nich została przesłuchana i staną zapewne przed sądami za udział w niedozwolonej akcji ulicznej.

Kilka osób trafiło do aresztu bezpośrednio przed akcją. Anżelika Orechwo, prezes Związku Polaków nieuznawanego przez miejscowe władze, informowała m,in., że wolność odzyskali już Jan Roman, Andrzej Poczobut i Giennadij Picko. Jan Roman to dziennikarz związany z telewizją Biełsat, a Giennadij Picko to prezes oddziału ZPB w Wiercieliszkach. Nieco później został zwolniony Mieczysław Jaśkiewicz, wiceprezes ZPB, i osiem innych osób.

 

Andrzej Poczobut mówił, że on sam był wezwany do podlegającego MSW inspektoratu wykonywania wyroków jeszcze przed rozpoczęciem pikiety. - Siedziałem tam od godziny 10 rano aż do teraz. Otrzymałem oficjalne pouczenie o niedopuszczalności naruszania ustawodawstwa Republiki Białoruś – powiedział po południu. Poczobut, który w lipcu 2011 roku został skazany na trzy lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata za zniesławienie Aleksandra  Łukaszenki, wyjaśnił, że zgodnie ze swoim statusem musi się stawiać na wezwania do inspektoratu.

Według Andrzeja Poczobuta, prezesa Rady Naczelnej ZPB, na pewno w przypadku części osób będą potrzebni adwokaci, bo spodziewane są procesy.

Pikieta, zorganizowana przez ZPB przeciwko wprowadzeniu klas rosyjskojęzycznych do polskiej szkoły średniej w Grodnie, odbywała się bez zgody władz. Jej uczestnicy bezkutecznie  ubiegali się  o takie zezwolenie.

 

Czytaj więcej: władze Białorusi chcą wprowadzić klasyrosyjskojęzyczne do polskiej szkoły >>>

Czytaj więcej: nota protestacyjna polskiego MSZ w sprawie polskiej szkoły >>>

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Polonia na Białorusi walczy o język polski w szkole

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 15:30
W Grodnie do szkoły z polskim językiem nauczania ma być wprowadzony język rosyjski. Związek Polaków na Białorusi i rodzice uczniów protestują przeciw tym zmianom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nota protestacyjna do Białorusi w sprawie polskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 15:00
Ambasada polska w Mińsku wystosowała do władz Białorusi notę protestacyjną w związku z zamiarami wprowadzenia rosyjskojęzycznych klas do polskiej szkoły w Grodnie. Informację tę przekazało portalowi polskieradio.pl Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzice nie chcą rosyjskich klas w polskiej szkole

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 15:00
Kuratorium oświaty w Grodnie „czeka na decyzję” w sprawie wprowadzenia rosyjskich klas do polskiej szkoły. O opinię poprosiło reżimowy Związek Polaków na Białorusi - stworzony przez władze Białorusi klon niezależnego Związku Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń