Raport Białoruś

Białoruś zaprosiła obserwatorów OBWE

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 18:00
MSZ Białorusi skierował zaproszenie do obserwacji wyborów parlamentarnych do biura ODIHR w Warszawie.
Siedziba ODIHR w Warszawie przy ulicy Miodowej 10
Siedziba ODIHR w Warszawie przy ulicy Miodowej 10Foto: OSCE/Curtis Budden

Białoruś zaprosiła obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na wybory niższej izby parlamentu białoruskiego, Izby Reprezentantów, które odbędą się 23 września - poinformowała w piątek ambasada Białorusi w Warszawie.

- 6 lipca Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi skierowało do Biura Demokratycznych Instytucji i Praw Człowieka OBWE (ODIHR w Warszawie) zaproszenie na udział w obserwacji wyborów parlamentarnych, które odbędą się 23 września - napisano w komunikacie ambasady.

Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna podkreślała pod koniec czerwca, że obserwatorzy OBWE będą zaproszeni bez żadnych ograniczeń, chociaż na początku marca sama wypowiadała się za wykluczeniem przedstawicieli państw unijnych z misji obserwacyjnej OBWE z powodu sankcji UE wobec Białorusi.

Jarmoszyna oceniła wówczas, że nieprzychylna opinia obserwatorów OBWE na temat wyborów na Białorusi się nie zmieni. - Czy jest nadzieja, że ich stanowisko się zmieni? Myślę, że nie ma żadnej (…). Tu nawet nie chodzi o obserwatorów. Oni są tylko przykrywką. Dokumenty (z misji obserwacyjnej) są przygotowywane w ramach aparatu Biura Instytucji Demokratycznych (ODIHR), a jego urzędnicy są delegowani głównie ze Stanów Zjednoczonych. Jakie dostaną zadanie, takie też będą wnioski - oświadczyła.

Po wyborach prezydenckich na Białorusi 19 grudnia 2010 r. ODIHR, a także Zgromadzenie Parlamentarne OBWE uznały, że wybory nie odpowiadały standardom tej organizacji. Białoruś podjęła wtedy decyzję o nieprzedłużeniu mandatu biura w Mińsku.

Po wyborach tych brutalnie zdławiono w Mińsku protest przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence. Do aresztów trafiło wtedy ponad 600 osób. Kilkadziesiąt z nich stanęło przed sądem w sprawach karnych dotyczących masowych zamieszek, ponad 20 skazano na pobyt w kolonii karnej.

PAP/agkm

 

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: Electby.org monitoruje wybory w sieci

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 00:20
Platformę obywatelskiego monitoringu Electby.org założyli białoruscy entuzjaści jeszcze przed wyborami 2010 roku. Teraz wznawia ona działalność. Podczas wyborów na Białorusi dochodzi z reguły do wielu nadużyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wybory odbędą się 23 września

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 00:20
Aleksander Łukaszenka ogłosił termin wyborów parlamentarnych. - To będzie kolejna farsa - zgadza się większość opozycji. Część jednak nie wyklucza udziału w wyborach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zaprosi obserwatorów OBWE

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 10:30
Szefowa komisji wyborczej Lidia Jarmoszyna deklaruje, że na wyborach będą obserwatorzy międzynarodowi, w tym OBWE. Wyraziła też przekonanie, że w wyborach wezmą udział partie opozycji, bo nie dostałyby "zachodnich środków".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: debaty wyborcze nie będą na żywo

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 00:20
- Ma się rozumieć, jeśli znajdzie się tam wezwanie „Wszyscy idziemy na plac świętować” jak podczas wyborów prezydenckich, to oczywiście zostanie wycięte – oświadczyła szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń