Raport Białoruś

Tylko 13 opozycjonistów w komisjach wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 14:39
Zakończyło się formowanie komisji wyborczych przed zaplanowanymi na 23 września wyborami do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu Białorusi. W ich skład weszło niewielu przedstawicieli opozycji - poinformowało w poniedziałek Radio Swaboda.
Лідзія Ярмошына Foto: rec.gov.by

Do komisji trafiło po kilku przedstawicieli opozycji w skali obwodu. Najwięcej - 13 osób - będzie ich w Mińsku, ale to i tak mniej niż w wyborach w 2008 roku.

Według przedstawicielki kampanii "Obrońcy praw człowieka o wolne wybory" Walanciny Świackiej, w Mińsku zatwierdzono dwadzieścia 13-osobowych komisji. W sumie w ich skład weszło siedmiu przedstawicieli lewicowej Partii "Sprawiedliwy Świat", czterech przedstawicieli Partii Białoruski Front Narodowy oraz po jednym przedstawicielu partii socjaldemokratycznej Narodna Hramada i Zjednoczonej Partii Obywatelskiej.

Jest to zatem mniej niż na wyborach parlamentarnych przed czterema laty, kiedy to w mińskich komisjach wyborczych znalazło się 20 przedstawicieli opozycji. Jak twierdzi Radio Swaboda, analogiczna sytuacja występuje w innych obwodach.

- Niestety nie stwierdzamy żadnych zmian w porównaniu z poprzednimi wyborami. (...) Kandydatury nie są rozpatrywane, chociaż był konkurs. Zatwierdza się uzgodnione z władzami lokalnymi listy - oświadczył przedstawiciel kampanii "Obrońcy praw człowieka o wolne wybory" Walancin Stefanowicz z Centrum Praw Człowieka "Wiasna".

Wszystkie kampanie wyborcze, jakie odbywały się na Białorusi od 1996 roku, zostały uznane przez OBWE za nieuczciwe. Z tego powodu szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna i sekretarz CKW Nikołaj Łazawik zostali objęci zakazem wizowym przez UE i USA. Zakaz te nie obowiązuje jednak w przypadku międzynarodowych organizacji działających na terytorium UE i USA. I tak, oboje zostali zaproszeni przez OBWE do Wiednia na konferencję 12 i 13 lipca dotyczącą obserwowania wyborów. Pojedzie na nią tylko Jarmoszyna.

 

 

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: Electby.org monitoruje wybory w sieci

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 00:20
Platformę obywatelskiego monitoringu Electby.org założyli białoruscy entuzjaści jeszcze przed wyborami 2010 roku. Teraz wznawia ona działalność. Podczas wyborów na Białorusi dochodzi z reguły do wielu nadużyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wybory odbędą się 23 września

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 00:20
Aleksander Łukaszenka ogłosił termin wyborów parlamentarnych. - To będzie kolejna farsa - zgadza się większość opozycji. Część jednak nie wyklucza udziału w wyborach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zaprosi obserwatorów OBWE

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 10:30
Szefowa komisji wyborczej Lidia Jarmoszyna deklaruje, że na wyborach będą obserwatorzy międzynarodowi, w tym OBWE. Wyraziła też przekonanie, że w wyborach wezmą udział partie opozycji, bo nie dostałyby "zachodnich środków".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: debaty wyborcze nie będą na żywo

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 00:20
- Ma się rozumieć, jeśli znajdzie się tam wezwanie „Wszyscy idziemy na plac świętować” jak podczas wyborów prezydenckich, to oczywiście zostanie wycięte – oświadczyła szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń